Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

... sa čudujem, že Slováci ešte tolerujú súčasný stav - 1. časť

Miloš MajkoDátum02. 12. 2013 16:59:01TémaTak to vidím ja...
200

Presne ako každý rok o tomto čase, aj  tento som mal možnosť poobzerať sa trošku po svete a porovnávať. Život inde so životom u nás. Ceny bežných potravín, služieb, benzínu, nafty či obyčajnej kávy hneď v niekoľkých štátoch v rámci  EÚ, i mimo nej.

Najskôr – a to si neodpustím, musím skonštatovať, že sa naozaj obyčajným, radovým Slovákom  čudujem, že ešte nie sú v uliciach a nedomáhajú sa svojich práv na – už žiaľ iba normálne prežitie. Úmyselne nehovorím o slušnom živote. Ten je o inom a nemôže vychádzať z predpokladov existencie niekoho  (okrem bezdomovcov a žobrákov) z napríklad  200 Eur mesačne v braní ohľadu na ceny s prepočtom voči príjmu a to aj priemernému v našej krajine.

Po viac ako  2500 km prejdených  cez Rakúsko, Taliansko,  Francúzsko, Monaco autom a následne  dve Grécke destinácie, jednu Tureckú, a tri dve Izraelské  (Palestínu spomínať veľmi nebudem, lebo s tou sa porovnávať v cenách fakt nemôžeme)  musím povedať, že existencia  bežných ľudí je oveľa jednoduchšia už úplne všade. A to sme sa pýtali domácich, porovnávali a fakt reálne zvažovali, čo je tam dobre a u nás zle.

V prvom rade ekvivalent -  Taliansko, Francúzsko, Grécko – štáty rovnako ako my, členovia  EÚ. Platy sú u nás nižšie, ako u nich snáď najnižšie dôchodky. A náklady na život väčšinou nižšie, maximálne porovnateľlné. Bežné ceny v obchodoch a v kaviarňach už aj v rekreačných strediskách a vo vychýrených dovolenkových destináciách maximálne vyrovnané s tými u nás bežnými na najposlednejších a najzapadnutejších dedinách. Ako je to možné?

Turecko bolo, je a ak nevstúpi ne  EÚ aj zostane príkladom úplne iným. Prežiť sa dá fakt za pár peňazí a to aj na strave z fast foodov a reštaurácií. Tovar bežnej spotreby stále za oveľa nižšie ceny ako obdobný, resp. ten istý tovar u nás.

Izrael – kaviarne stále lacnejšie a mali sme pocit, že ceny klesli aj voči posledným dvom rokom. Tu sme veľmi nemali šancu existovať úplne individuálne, takže porovnávanie by mohlo byť skreslené.

Najviac však zaujme  Grécko a Taliansko. Preč sú tie časy, kedy bolo  Slovensko lacnejšie. A to do  Grékov stále  EÚ vrátane našich už pomaly žobrajúcich občanov stále majú liať miliardy  Eur.  Vo Francúzsku a to v najbohatšej časti  Azúrového pobrežia, teda na  riviére, je ešte aj nafta lacnejšia a to nie zanedbateľne. Nie som žgrloš, ale  cez  20 Centov na liter  na nádrži urobí   10 Eur, čo považujem za zaujímavé percento. Ako je to možné?

V Monackom  Monte Carle  v mimoriadne slušnej kaviarni  od najslávnejšieho kasína vzdialenej asi  120 m (teda v úplnom centre), espresso či čaj o 20 % lacnejšie, ako v Seredi, a až o 75 % lacnejšie, ako v kaviarňach nákupných centier Bratislavy. Hrozné počúvať?

No a teraz to najdôležitejšie – parkovanie. To som si všímal už aj v tak exponovaných lokalitách, ako  San Marino či centrum  Ríma. Parkovanie v podzemnej garáži  pod hlavným námestím  Monte Carla, asi  100 m od najznámejšieho Casina Monte Carlo a v podstate vedľa hotela  Paris -   2.40 Eura za prvú hodinu a každú ďalšiu  1 Euro!! 

Podobne v Benátkach na  Piazza di Roma, teda cca  50 metrov od vstupu do historického mesta – 26, resp.  29 Eur na deň. Tu žiaľ nie je parkovanie na kratšiu dobu, takže 2 hodiny vychádzajú draho. Ale to len v Benátkach  kde chápem, že ťažko počítajú s idiotmi, ktorí sa idú navečerať do pizzerie priamo do  Benátok a strávia tam iba necelé dve hodiny. Pri dlhšom parkovaní tak vychádza hodina na niečo viac ako  Euro. Kto nechce zaplatiť ani toľko, môže byť menej pohodlný a ísť parkovať na vzdialenejšie záchytné parkovisko  Tronchetto. 

Vedel by som pochopiť cenu v Monte Carle, San Marine či v už spomenutých Benátkach  aj vo výške tri  Eurá na hodinu. Ide o svetovo vychytené top destinácie, no čo v Bratislave  ospravedlňuje  tri až č a pol Eura na hodinu, to teda nepochopím...

V Talianskej  Civitavecchii v potravinách veľké balenia naozaj kvalitných bombónov za  99  centov až 1.19  Eura. V nižších cenách ako u nás snáď všetky potraviny. Pýtam sa – dokedy to vydržia už v podstate bez preháňania zbedačení  Slováci?

Aby som bol naozaj maximálne objektívny, ceny štandardných nehnuteľností a bytov sú na  Slovensku stále  v nižších cenách, no tie štandardné sú v panelákoch, v ktorých by v mnohých krajinách boli byty dosť pravdepodobne nepredajné vôbec, alebo by slúžili ako ubytovne pre sociálne odkázaných.

V Európskej únii medzi jednotlivými krajinami existujú neskutočné rozdiely. Euro je však rovnaké, má rovnaký kurz voči  USD a ostatným menám, len jeho reálna hodnota v peňaženkách  občanov inde a tých našich je rozdielna.

Euro bol výborný nápad, no reálne a bez krutých zásahov politikov nemá šancu prežiť v tak rozdielnych ekonomikách a za tak rozdielnych podmienok, ako sú v jednotlivých krajinách Únie.

Kým totiž jedna bežná rodina v jednej krajine s rovnakou bankovkou  prežije bez starostí, podobná rodina v inom štáte a s inými reálnymi príjmami (a výdavkami), sa za rovnakú čiastku sotva naje, čo nemôže byť cieľom a preferovanými hodnotami súčasnej  spoločnosti. 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign