Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Bude aj nedávno prijaté VZN o MP napadnuté prokurátorom?

Miloš MajkoDátum05. 02. 2013 01:34:39TémaINFOSLOBODA
24

Sereď     |   Iba nedávno Mestské zastupiteľstvo v  Seredi na svojom zasadaní schválilo  VZN týkajúce sa fungovania  Mestskej polície. Ide v podstate o štatút  MP.

Podľa našich informácií, takmer v zápätí bolo  Pavlom Pachníkom napadnuté  podnetom na  Okresnú prokuratúru v Galante, nakoľko podľa  Pachníka obsahuje  "množstvo vyslovene nezmyslov  a absurdít odporujúcich zákonom SR".

Preto na včerajšom stretnutí občanov mesta s jeho vedením, sme sa spýtali náčelníka  MP na to, či je predmetné  VZN v súlade s platnou legislatívou. Jeho odpoveď prinášame vo videu.

Následne  sme oslovili  Pavla Pachníka s otázkami týkajúcimi sa predmetného  VZN. Viac v nasledujúcom rozhovore:

Pan Pachnik,

Iba pred nedávnom bolo  Mestským zastupiteľstvom v Seredi schválené  VZN týkajúce sa  Mestskej polície  v Seredi. Má ísť o štatút MP, podľa ktorého v súčasnosti  MP funguje.

Dopočuli sme sa, že predmetné  VZN nie je v súlade s platnou legislatívou  Slovenskej republiky.

Môžete nám vysvetliť základné rozpory, ktoré v predmetnom  VZN Vy vidíte?

Odpoveď:

Zákon 564/1991 Zb. ZÁKON Slovenskej národnej rady z 3. decembra 1991 o obecnej polícii ..  so Zmenou:105/2011 Z. z. s účinnosťou od 1.mája 2011 taxatívne uvádza v ustanovení :

§-u 2

Ods.  (2) Obecnú políciu zriaďuje a zrušuje obec všeobecne záväzným nariadením.1) 1)§ 6 ods. 1 zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení.

Z čoho je zrejmé, že obec je zákonom zmocnená IBA . . zriadiť a zrušiť obecnú/mestskú  políciu

Ďalej v tomto zákone je zmocňovacie ustanovenie v zmysle § 22 Rovnošata príslušníkov obecnej polície ... ods. 3 .. Príslušník obecnej polície môže používať okrem výstrojných súčiastok uvedených v odseku 2 aj ďalšie výstrojné súčiastky, ktoré určí obec všeobecne záväzným nariadením, v rovnakom farebnom vyhotovení s primeraným označením príslušnosti k obecnej polícii.

To je všetko .. čo si OBEC .. môže dovoliť v zmysle zákonných ustanovení .. ktoré ju zmocňujú k určovaniu úprave a vykonávaniu v podzákonnej norme ..

Nakoľko však OBEC SEREĎ takto široko upravila skutočnosti (30 článkov !!! vo VZN) ... v podzákonnej norme, ktoré jej neprináležia ani len „hodnotiť“.. v žiadnom .. ani len internom normatívnom akte .. (INA) ..

a OBEC je rigidne, prísne a taxatívne povinná .. IBA vykonať zákon .. avšak nie prepisovaním ustanovení zákona .. do podzákonnej normy .. nemá takéto VZN ani len minimálne opodstatnenie .. a nemá hlavne

zákonné zmocnenie .. čo mi už potvrdila predtým nie jedna prokuratúra !!!  (cca 10 prokuratúr)

Zákon o obecnom zriadení .. § 6 ods. 1 a ods. 2 .. NEPUSTÍ !!!

Nakoľko však OBEC upravila skutočnosti .. ktoré nie je zmocnená upraviť v podzákonnej norme ....  citujem :

Postavenie a pôsobnosť mestskej polície

Vzťahy orgánov mesta k mestskej polícii

Vznik pracovného pomeru

Zmena pracovného pomeru

atď ...

a následne až po ustanovenie čl. 30 Záverečné a zrušovacie ustanovenia .. tohto VZN ..

sú všetko články upravované týmto VZN ako podzákonnou normou .. nad rámec zákona , ktoré nemá zákonné zmocnenie podzákonná norma absolútne čo upravovať ..

jednak preto nie .. že tieto právne skutočnosti ....  si určil a vyhradil zákonodarca v zákonnej norme .. ktorý jediný je oprávnený určovať a upravovať tieto skutočnosti .. v zákonnej norme a zároveň aj preto ich nemôže upravovať podzákonná norma OBCE ... nakoľko podzákonná norma nemá silu zákona .. odkazujem na Ústavu SR .. čl. 2 ods. 3 ... (3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.  ..

a zároveň odkazujem na príslušné ustanovenia zákona o obecnom zriadení .. kde nie je žiadne ustanovenie v tomto zákone .. ktoré by zmocňovalo OBEC .. ku prepisovaniu .. celých či čiastkových zákonných úprav do podzákonnej normy ..  odkazujem na Ústavu SR .. čl. 2 ods. 2 ... Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.

nakoľko dochádza ku absurdnej situácií .. kedy obecné zastupiteľstvo .. vlastne hlasuje .. o ustanoveniach zákona .. prepísaných do podzákonných noriem . . čo je v príkrom rozpore s čl. 6 ods. 1 a 2  zákona o obecnom zriadení .. a zároveň s príslušnými článkami Ústavy SR . . najmä .. čl. 2 ods. 3 .. Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá .. teda ..

AK PODZÁKONNÁ NORMA NIE JE ZÁKON (čo teda nie je) .. .. nemá silu zákona .. a teda nemôže kopírovať ustanovenia zákona do svojich ustanovení podzákonnej normy .. nakoľko jediný zákonodarný zbor v tomto štáte .. je .. pokiaľ je mi známe .. IBA NR SR ... a teda ...

ak poslanci obecného zastupiteľstva hlasujú o ustanoveniach zákona .. prepísaných do podzákonnej normy ... vlastne sa dopúšťajú  .. neoprávneného hlasovania .. o ustanoveniach ZÁKONA . . o ktorých ustanoveniach NEMôŽU HLASOVAŤ .. tieto ustanovenia každého ZÁKONA ... sú rigidné a taxatívne určené pre každého .. Ústava SR !!!

a OBEC (obecné zastupiteľstvo) už o takýchto zákonných ustanoveniach nemôže hlasovať !!!

Poukazujem na Nálezy ÚS SR .. ktoré si môže každý vygúgliť ... či vyhľadať !!!

 

Koľko  podnetov na protizákonné  VzN  platné v Seredi ste poslali na prokuratúru ?

Celkom osem  a dva podnety sú pripravené na podanie. Prokurátor zatial  protestom napadol  6  VZN a dve sú v konaní.

No, tak to sa teda dá považovať za  Váš úspech, keďže ste zatiaľ prakticky všetky  VZN-ká prijaté  zastupiteľmi v meste ohodnotili tak, ako následne prokurátor.

Ponúkol ste vedeniu mesta spoluprácu, využilo ju? Ak nie, nie je minimálne zvláštne, že stále MsZ prijíma protizákonné  VZN-ká? 

Áno ponúkol v lete minulý rok .. nemalo záujem .. teraz sa však snaží  využiť vtedy ponúknutú spoluprácu z mojej strany.    Naozaj zvláštnym spôsobom. Rád poradím, no už len cez pripravovaný projekt pomoci samosprávam. Bude pozostávať zo série školení, ktoré pripravujeme.

K samotnému  VZN  o  MP ste sa vyjadrili dosť podrobne. Ako je možné, že niečo takého môže byť v jednom meste navrhnuté a schválené?

Veľkosť EGA a sila vôle je nekonečná !!!

Ďakujem za rozhovor.


Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign