Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Bude kontrolórka Vedrodyová konať tam, kde to je jej povinnosťou?

Miloš MajkoDátum17. 10. 2017 01:06:30Témaobec Šintava
200

Šintava    |    Na poslednom rokovaní OZ v Šintave bola navrhnutá kontrola vianočného večierka z roku 2016, na ktorý vedenie ZŠ vynaložilo  takmer  4000 Euro. Na dedinskú školu určite nie malé finančné prostriedky a za obdobné mecheche by sa nemusela hanbiť ani škola v krajskom meste s tisíc žiakmi. Aj keď chápem pohnútku riaditeľa školy Dr. Martina Bodisa, no financie sú vždy podstatné. Určite vtedy, keď deti do školy nosili toaletný papier a mydlo.

Poslanec Dr. Šimulčík navrhol bod do rokovania OZ týkajúci sa vykonania ďalšej finančnej kontroly na škole ohladne financovania večierku. Tento bod starostom na základe jeho sčítania výsledku hlasovania poslancov, do rokovania zaradený nebol.  Na základe NEzaradenia bodu do rokovania, poslanec Šimulčík vyzval kontrolórku  Vedrodyovú na vykonanie kontroly, či finančné prostriedky boli použité podľa zákona  597/2003 Z.z., ktorý hovorí o financovaní školstva. Tento krok poslanca je zaujímavý preto, lebo touto verejnou výzvou zodpovednosť za prípadné NEodhalenie nezákonnosti, bola prenesená na jej osobu. Kontrolórka na základe uznesenia OZ, môže vykonať kontrolu aj samostatne podľa vlastného uváženia. Teda aj bez poverenia obecným zastupiteľstvom. Osobne považujem túto výzvu poslanca konajúceho počas zastupiteľstva ako verený činiteľ, za mimoriadne závažnú a dostatočný dôvod na vykonanie kontroly.

Ak sa pozrieme na nedávne kroky kontrolórky  Dr. Zuzany Horváthovej v Seredi, aj ona dlhé roky nevidela (možno nechcela vidieť) problémy v samospráve a subjekte vlastnenom mestom používajúcom verejné financie. No keď kontrolu vykonala, nielenže zistila závažné nedostatky v hospodárení, ale svojim konaním kryje aj samu seba pri prípadných ďalších krokoch zameraných na vyvodenie dôsledkov voči konkrétnym zodpovedným osobám. Zoberie si príklad kontrolórka vo vedľajšej obci ?

Kontrolórka po večierku za takmer 4000 Euro bola promptná  a vykonala kontrolu, ktorá zistila, že večierok bol financovaný "z vlastných príjmov školy". Napr. z prenájmu priestorov školy. Kontrola však nepovedala, či tieto finančné prostriedky bolo možné na večierok použiť, ale obmedzila sa len na konštatáciu, o aké peniaze išlo a teda nie, či boli použité v súlade so zákonom. Práve na toto sa Šimulčík pýtal.

Na zastupiteľstve kontrolórka hovorila, že zákon  597/2003 Z.z. využitie financií získaných z vlastných zdrojov neupravuje. Pravdepodobne pani kontrolórke chýbajú niektoré listy z predmetného zákona, alebo nedočítala príslušné paragrafy do konca, preto iba pre pani kontrolórku si dovoľujeme odcitovať a doplniť  laickým komentárom príslušné znenie ňou spomenutého zákona  597/2003  Z.z.:

§2 Zdroje financovania regionálneho školstva

Odsek (1) Zdroje financovania verejných škôl, verejných materských škôl a verejných školských zariadení sú

c) prostriedky od iných fyzických osôb a právnických osôb za prenájom priestorov a zariadenia škôl alebo školských zariadení v čase, keď sa nevyužívajú na výchovno-vzdelávací proces    [Pre kontrolórku obce Šintava – podľa Vašej kontroly bol z týchto prostriedkov hradený vianočný večierok vo výške skoro 4000 eur.]             

Odsek (3) Školy, verejné materské školy a verejné školské zariadenia použijú finančné prostriedky pridelené zo štátneho rozpočtu podľa § 4 a 5 na financovanie nákladov na mzdy a platy vrátane poistného na povinné verejné zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie, príspevku na starobné dôchodkové sporenie, príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, prevádzky, modernizácie učebných pomôcok, špeciálnych učebných pomôcok a kompenzačných pomôcok a na riešenie havarijných situácií. [Pre kontrolórku obce Šintava – prosím Vás, kde je tu uvedený večierok vo výške skoro 4000 eur?]

Odsek (4) Verejné školy, verejné materské školy a verejné školské zariadenia použijú zdroje financovania podľa

a) odseku 1 písm. b) až d) [Pre kontrolórku obce Šintava – patrí medzi to aj bod c)., ktorý je uvedený vyššie], h) a i) ako doplnkový zdroj na účely podľa odseku 3 [Pre kontrolórku obce Šintava – odsek 3 je uvedený vyššie]; verejné materské školy a verejné školské zariadenia aj ako doplnkový zdroj na financovanie výchovno-vzdelávacieho procesu.

 

Podčiarknuté a podtrhnuté: v zákone č. 597/2003 Z. z., ktorý hovorí o financovaní školstva, zrejme nikto nenájde paragraf podľa ktorého mohol byť financovaný večierok skoro za 4000 eur. Či je tomu skutočne tak, musí objasniť kontrola.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign