Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Najhorsia je mlciaca vacsina...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Bude výrok viceprimátora nebezpečným precedensom v našom meste?

200

Za mimoriadne nebezpečný precedens  bez nadsázky  možno považovať verejné vyjadrenie viceprimátora mesta  Bc.Ľubomíra  Veselického pre médiá  Plus1deň a TV Markíza. Citujem: "Neviem si predstaviť mestského policajta, ktorý by išiel pokutovať kňaza za to, že si pri omší usrkol vína". Viceprimátor mesta  Sereď toto vyjadrenie poskytol médiám v súvislosti s VZN kom prijatým iba nedávno, v ktorom  sa striktne hovorí:

§ 3
Zákaz požívania alkoholických nápojov
1) Požívanie alkoholických nápojov je zakázané :

d) v priestoroch a areáloch miest určených na vykonávanie náboženských obradov a vo vzdialenosti do
50m od nich, a to denne od 06,00 hod. do 04,00 hod. nasledujúceho dňa.

To isté  VZN ko v ďalšom paragrafe pojednáva o sankciách:

§ 5
Protiprávne konanie
1)Priestupku proti verejnému poriadku podľa § 48 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších
predpisov
(ďalej len „zákon o priestupkoch“) sa dopustí ten, kto poruší povinnosti ustanovené týmto nariadením, ak sa takým konaním ohrozí alebo naruší verejný poriadok. Za tento priestupok možno uložiť pokutu do 33 Eur.

Pripomínam, že sa nejedná  o slohovú prácu žiaka  niektorej základnej školy v meste, ale o znenie paragrafov podzákonnej normy, ktorú prijali nami volení zastupitelia na riadnom zasadaní  MsZ  a teda ide o nástroj, ktorý hliadky  MsP legitímne majú používať pri zabezpečovaní poriadku v meste.

Viceprimátor a hovorca primátora mesta  Bc. Ľubomír Veselický svojim výrokom významným spôsobom spochybnil výkon kontrolnej činnosti policajtov  MP, aplikáciu každého  VZN platného na území nášho mesta a sťažil vymáhateľnosť sankcií od porušovateľov platnej legislatívy  službukonajúcimi policajtami. Svojim verejným vyjadrením   viceprimátor mesta  otvoril Pandorinu skrinku a v podstate dal porušovateľom legislatívy do rúk ťažko spochybniteľný argument - "ak môže on, prečo nemôžem ja". Povedané inak, ak  je vedeniu mesta ťažko predstaviteľné, že policajt bude kontrolovať jednu osobu, prečo umožní kontrolovať osobu druhú, pretože  "usrknutie" sa rovná požitiu alkoholu a to nech sa na vec pozeráme akokokoľvek zhovievavo. Zľahčovanie, bagatelizovanie či ospravedlňovanie mestským zastupiteľstvom prijatého nezmyslu  vnáša vážnu nedôveru v právny systém a spravodlivosť, ktorú  zákony a podzákonné normy majú  v každom prípade a nekompromisne presadzovať a garantovať. 

Policajti  MP potrebujú pri svojej práci istotu, ktorá im umožní vždy konať profesionálne a rázne. Musia mať istotu, že konajú v súlade so zákonmi  a  Ústavou  SR , a že ich konanie nebude úspešne spochybnené tými, proti ktorým zakročujú, pretože aj bezdomovec pred jednotou môže z fľaše s čučom iba "usrkovať".

Riešenie:  Bc. Ľubomír  Veselický v situácii do ktorej sa  dostal jednoducho mal priznať chybu, ktorej sa navrhovateľ  VZN, poslanci  MsZ i primátor mesta navrhnutím a schválením tejto podzákonnej normy dopustili. Mal sa ospravedlniť verejnosti, občanom mesta a voličom.  Bolo by to férové, čestné a nevytváralo by to nové oprávnené, no zbytočné otázky,  úvahy a pochybnosti  aj v ostatných podzákonných normách platných na území mesta.

Kto niečo robí, ten aj z času na čas pochybí. Nik nepochybuje o dobrom úmysle urobiť poriadok s opilcami na území mesta. Aj poriadok však v krajine ktorá si hovorí právnym štátom je možné robiť iba legislatívou, ktorá nebude protizákonnou, protiústavnou či významným spôsobom obmedzujúcou základné práva občanov.


Fotogaléria k článku:

200
Autor: Miloš Majko

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign