Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Najhorsia je mlciaca vacsina...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

"Čo s tým má hlavná kontrolórka?" - pýta sa občana predstaviteľ mesta. Občan odpovedá: prečítajte si zákon!

Miloš MajkoDátum14. 10. 2014 15:50:38TémaŠKOLA DEMOKRACIE
200

Spomínam si na vodcov národa, ktorí dokázali informácie o čomkoľvek pred davmi ľudí sypať z rukáva. Bez zaváhania, s plechovou tvárou to boli údaje, ktoré ekonómovia zväčša hľadajú v zložitých tabuľkách a grafoch. Ohurovali ľudí vyjadreniami a právnickými formulkami, na ktoré by renomovaní advokáti potrebovali držať v rukách  zbierku zákonov - minimálne príslušné zákony v ich presných citáciách.

Títo nami občanmi volení zástupcovia ohurovali nie preto, lebo hovorili pravdu - to si ľudia na mieste ich prejavov totiž overiť nedokázali, nie preto, že hovorili konkrétne čísla - tie ťažko hľadali aj skutoční odborníci, ale preto, že jednoducho v danej chvíli hovorili to, čo mnohí chceli počuť.  

... a bolo im jedno, či je to pravda, alebo účalové nezmysly a demagógia.

Na poslednom stretnutí zvolanom  sl. Anikou Jurkas pán primátor  (na stretnutie pozvaný síce nebol, no neváhal prísť a dokonca ho moderovať, určovať, čo a kedy sa vyzývatelia budú pýtať)   hovoril o veciach, o ktorých hovoriť chcel. Tak, ako  aj na rozdiel od neho občanmi pozvaní poslanci MsZ. Teda tí, ktorí sa vôbec odhodlali niečo povedať. 

Občania prítomní na stretnutí však primátorom boli dirigovaní, čo je k téme a čo nie. Presné formulácie divák nájde na jednotlivých videozáznamoch, ktoré sú na  SOL publikované.

Ako vidieť na videu z reakcií, niektoré otázky mu  (primátorovi Tomčányimu)  veľmi nesedeli. A nielen jemu. Ani poslancovi MsZ  Bystríkovi Horváthovi. Ale konkrétne.

Keď primátor Martin Tomčányi spomenul zastavenie narastania dlhu za vodu u cigánov na Cukrovarskej ulici  (hodnotím maximálne kladne)  a ich dlh za uplynulé obdobie vo výške snáď dva milióny Sk, som sa ja spýtal, či bude niekto konkrétny niesť zodpovednosť za nekonanie počas tvorenia dlhu neplatičmi. Spomenul som konkrétne hlavnú kontrolórku mesta  JUDr. Horváthovú, ktorá podľa mňa mala právo a myslím si že zo svpojej dobre platenej pozície aj povinnosť hospodárenie  eseročky vo vlastníctve mesta kontrolovať. A samozrejme na tento problém upozorniť poslancov MsZ  s vyvodením sankcií voči prípadným zodpovedným ľuďom. Ide o značnú sumu, ktorú žiaľ v konečnom dôsledku zaplatili viac menej všetci občania.

Primátor mesta Martin Tomčányi na moju konkrétnu otázku reagoval slovami " čo s tým má hlavná kontrolórka"?  Pre istotu sa k debate pridal aj poslanec  MsZ Bystrík Horváth (pre neznalých pomerov, manžel hlavnej kontrolórky)  a doplnil, že na to je tam dozorná rada. Upresňujem, že bola zložená znovu prakticky len z poslancov MsZ.

Nie som odborník na právo, no logika mi akosi napovedala, že asi by hlavna kontrolórka predsa len s tým niečo mať mala, keďže sa jedná o majetok mesta. 

Išlo o vystúpenia verejné a byť na mieste prítomných občanov, by som si pomyslel - čo ten Majko chce, keď mu dvaja predstavitelia mesta takto verejne hovoria, že "ona s tým nič, ona muzikant..." Povedane inak, ona eseročku kontrolovať nemôže...

A tak by to nepochybne aj zostalo, keby  - nuž, keby nebolo keby...

Pýtal som sa nezávislých odborníkov a zaujímalo ma, čo o tom hovorí príslušný zákon.

Tu je odpoveď:

Ano, podla znenia zakona o obecnom zriadeni, tejto Biblie samospravy, hlavny kontrolor je opravneny vykonavat kontroly aj v pravnickych osobach s majetkovou ucastou obce

s pozdravom,

Ivan Roncak  -  Transparency International Slovensko, koordinator samospravneho programu TIS

a pre istotu ešte ten zakon:

Zo zakona 369/1990 o obecnom zriadeni

§ 18d

Rozsah kontrolnej činnosti

(1) Kontrolnou činnosťou sa rozumie kontrola zákonnosti, účinnosti, hospodárnosti a efektívnosti pri hospodárení a nakladaní s majetkom a majetkovými právami obce, ako aj s majetkom, ktorý obec užíva podľa osobitných predpisov, 16c) kontrola príjmov, výdavkov a finančných operácií obce, kontrola vybavovania sťažností16d) a petícií, 16e) kontrola dodržiavania všeobecne záväzných právnych predpisov vrátane nariadení obce, kontrola plnenia uznesení obecného zastupiteľstva, kontrola dodržiavania interných predpisov obce a kontrola plnenia ďalších úloh ustanovených osobitnými predpismi.16f)

(2) Kontrolnej činnosti podľa tohto zákona podlieha

a) obecný úrad,

b) rozpočtové a príspevkové organizácie zriadené obcou,

c) právnické osoby, v ktorých má obec majetkovú účasť, a iné osoby, ktoré nakladajú s majetkom obce alebo ktorým bol majetok obce prenechaný na užívanie, a to v rozsahu dotýkajúcom sa tohto majetku,

d) osoby, ktorým boli poskytnuté z rozpočtu obce účelové dotácie alebo návratné finančné výpomoci, či nenávratné finančné výpomoci podľa osobitného predpisu10) v rozsahu nakladania s týmito prostriedkami.

(3) Kontrolná činnosť podľa odseku 1 sa nevzťahuje na konanie, v ktorom o právach, právom chránených záujmoch alebo o povinnostiach právnických osôb alebo fyzických osôb rozhoduje obec v správnom konaní podľa § 27.

-

Pre ušetrenie času čitateľa - občana a voliča na stretnutí prítomných poslancov a primátora, som si dovolil zvyraznit podstatné informácie v príslušných ustanoveniach zákona. Ako vidieť na videu, pýtal som sa verejne a odpoveď volených predstaviteľov mesta bola jasná, zrozumiteľná a nespochybniteľná.

Logicky mi z ich odpovede vyplýva, že hlavná kontrolórka mesta  JUDr. Horváthová s predmetom verejnej debaty podľa nich nemá nič. Nekontrolovala to teda a nijako neriešila.

Napadá ma otázka - z nevedomosti, nedbalosti alebo úmyselne?


- - -

Poznámka autora

Tento článok by nemal dôvod vzniknúť, keby:

- volení zástupcovia platení z daní občanov odpovedali na oprávnené otázky občanov pravdivo

- volení zástupcovia platení z daní občanov konali v súlade s platnými zákonmi

- volení zástupcovia platení z daní občanov - ich chlebodarcov - nezavádzali  a nesnažili by sa ospravedlňovať nekonanie kompetentných ľudí

- volení zástupcovia platení z daní občanov  po štvrť storočí od revolúcie konečne akceptovali elementárne právo občanov  (teda tých, ktorí ich volia  a platia) na kontrolu ich práce

- volení zástupcovia platení z daní občanov nerozlišovali médiá  "normálne = pod vlastnou kontrolou"  a "nenormálne", teda tie, ktoré robia občania nezávisle, nie na základe inštrukcií, ale faktov

- volení zástupcovia platení z daní občanov akceptovali právo na objektívne informácie a nie  demagógiu, ktorú občanom za ich peniaze nanucujú

Článok a videozáznam boli vyrobené a publikované na náklady autora a bez akejkoľvek finančnej spoluúčasti volených zástupcov alebo mesta.


Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign