Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Čo sa nepodarilo komunistom za 40 rokov, zvládli v Seredi jediným VZN-kom

24

Sereď    Nepochybne dobrý úmysel viedol poslancov  MsZ k opätovnému prijatiu  VZN   "o zákaze požívania alkoholických nápojov na
území mesta Sereď" . Cieľom každého slušného človeka je, aby sa na verejných priestranstvách nepovaľovali opilci, aby napríklad bezdomovci nepožívali alkohol v parku či na námestí a následne nechrápali po lavičkách. Nepochybne dobrým úmyslom bolo opätovne prijať  VZN, ktoré tí  istí poslanci iba pred nedávnom na základe protestu prokurátora zrušili.

Už pri uverejnení schváleného   VZN na  SOL    http://www.seredonline.sk/clanky/vzn-12013-o-zakaze-pozivania-alkoholickych-napojov-na-uzemi-mesta-sered/    sa objavili poznámky diskutujúcich, ktorí sa pýtali, či niekto návrh odkonzultoval s Pavlom Pachníkom, ktorý do dnešného dňa upozornil  na rozpory s platnými zákonmi a  Ústavou  SR v prípade  viac ako  1200  VZN  schválených poslancami  MsZ a OZ v našich obciach.  Ja osobne som si dovolil na tieto poznámky reagovať nasledovne:

"Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 01-03-2013 17:02:14 |
Podla mojich skusenosti, pan Pachnik chodi na SOL v nocnych hodinach. Verte, ze jemu volat nie je potrebne.

Ak ste mali na mysli volat mu v suvislosti s prave prijatym VZN-kom, tak to dufam nie je potrebne. Na predchadzajuce VZN ko dal podnet na prokuraturu a prokurator konstatoval, ze bolo protizakonne. MsZ prijalo VZNko nove, upravene. Pracovali na nom nepochybne najlepsi odbornici v meste, ktori uz musia poznat preco su VZNka Pachnikom napadane. Naozaj si neviem predstavit legislativno pravnu komisiu, ktora po druhy raz schvali protizakonne VZNko. Neviem si predstavit primatora mesta, ktory podpise protizakonne VZNko. Verme nami volenym zastupcom, nebudme vo vsetkom az tak negativne naladeni. Raz sa chyby moze dopustit kazdy z nas a z pravidla sa aj dopusti. Po druhy raz hlavne po konkretnych upozorneniach urcite chybu urobi iba uplny blbec."

Ako je vidieť z uvedeného, aj ja sa snažím stále veriť v to lepšie a logicky pochopiteľnejšie...

V tejto časti článku sa nebudem venovať inému, ako jednému mimoriadne dôležitému bodu predmetného  VZN.

Aby nedošlo k nesprávnej interpretácii  či zámene pojmov s dojmami - citujem:

Všeobecne záväzné nariadenie mesta Sereď
č. 1/2013 zo dňa 26.2.2013
o zákaze požívania alkoholických nápojov na
území mesta Sereď

Schválené MsZ v Seredi dňa: 26.2.2013
Účinnosť od: 15.3.2013

§ 2
Základné pojmy

1) Alkoholickými nápojmi podľa zákona sú liehoviny, destiláty, víno, pivo a iné nápoje, ktoré obsahujú viac
ako 0,75 objemového percent  alkoholu.

§ 3
Zákaz požívania alkoholických nápojov
1) Požívanie alkoholických nápojov je zakázané :

d) v priestoroch a areáloch miest určených na vykonávanie náboženských obradov a vo vzdialenosti do
50m od nich, a to denne od 06,00 hod. do 04,00 hod. nasledujúceho dňa.

2) Zákaz uvedený v odseku 1 sa nevzťahuje na :
a) letné terasy a sezónne posedenia, ktoré tvoria súčasť prevádzkarní reštauračných a pohostinských
zariadení, kaviarní, čajovní a barov,
b) prevádzkarne reštaurácií, pohostinských zariadení vrátane herní, barov, k
aviarní a čajovní,
c) verejné podujatia organizované mestom alebo na organizovaní, ktorých sa mesto podieľa, dni a
priestory Seredského hodového jarmoku, dni a priestory Vianočných trhov, prvý a posledný kalendárny deň príslušného roka.

§ 5
Protiprávne konanie
1)Priestupku proti verejnému poriadku podľa § 48 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších
predpisov
(ďalej len „zákon o priestupkoch“) sa dopustí ten, kto poruší povinnosti ustanovené týmto nariadením, ak sa takým konaním ohrozí alebo naruší verejný poriadok. Za tento priestupok možno uložiť pokutu do 33 Eur.

 

Aj úplnému laikovi musí byť z tejto striktne danej formulácie jasné, že zákaz požívania alkoholických nápojov sa týka aj priestorov napríklad kostola a žiaľ aj  samotného duchovného, ktorý predmetnú bohoslužbu vykonáva. Nepochybujem o tom, že sa hneď teraz nájdu ľudia, ktorí budú tvrdiť, že jeho sa to predsa netýka. Vzniknú polemiky o tom, či a koľko vína vypije. Dokonca aj či je to víno čisté alebo riedené. Prosím, v záujme ctenia si zákonov tejto krajiny  a tolerantného prístupu ku samotným veriacim k danej veci, nepokúšajme sa vysvetľovať nevysvetliteľné a ospravedlňovať neospravedlniteľné. 

VZN vo svojich paragrafoch hovorí jednoznačne a ak sa uchýlime k rôznym výkladom ich znenia a domýšľaniu si čo by ako byť malo a čo ako bolo myslené, dostaneme sa do stavu, v akom sa nachádza celá naša krajina. Práve preto, lebo máme legislatívu takú, akú máme a práve preto, že aj túto legislatívu si každý človek, právnik, prokurátor či sudca vysvetľuje tak, ako sa mu zrovna hodí.  Zvykne sa hovoriť, "co je psáno, to je dáno". A ani v tomto prípade text nepustí. Predmetné  VZN v podstate znemožnilo duchovným v našom kostole plnohodnotne slúžiť omše.

Ešte raz - nik nepochybuje o dobrom zámere, nik netvrdí, že dekan našej farnosti musí zmeniť cez  2000  rokov staré pravidlá pri slúžení sv. omše. Faktom však je, že litera  VZN prijatého našimi volenými zástupcami de jure zakázala v kostole  bohoslužby. Znamená to teda, že vo  VZNkom vymedzenom priestore nemôže alkohol požívať nik a v žiadnom množstve, hoci to vo vzťahu ku slúženiu sv. omše vyznieva akokoľvek absurdne!

Vhodným prirovnaním  je tehotnosť - žena je buď tehotná, alebo nie je. Tak trošku nie je možné...

Iinformáciou pre tých, ktorí budú upozornenie na túto anomáliu považovať za provokáciu, útok na poslancov či primátora mesta, za hľadanie senzácií či čokoľvek iné nech je, že právny stav navodený od piatka  prijatým  VZN  máme odkonzultovaný s dvomi advokátskymi kanceláriami, dvomi na sebe nezávislými duchovnými  dnes už odborníkom na tvorbu  VZN  Pavlom Pachníkom.

Pavol Pachník  v deň účinnosti predmetného  VZN   podal podnet na Okresnú prokuratúru v Galante. Samotné  VZN má  4 strany formátu  A4 + titulka s erbom mesta  Sereď. Vydôvodnenie protizákonnosti  predmetného  VZN má  22 strán.

Takže na záver ešte raz - nik nespochybňuje dobrý úmysel. Prečo však vedenie  mesta a poslanci  MsZ neprijali  ponúknuté konzultácie  a po druhý raz schválili absolútny nezmysel, vedia iba oni samotní. Ak už akceptujeme fakt, že ani za takéto fatálne zlyhania de facto  ani poslanci  MsZ ani  vedenie mesta nenesie zodpovednosť, resp. dosť pravdepodobne nebude nik potrestaný,   spomeňme si aspoň na logiku, etickú stránku ich konania a úctu nielen voči  Ústave  SR, zákonom krajiny, ale aj samotným občanom.

 - - -

Návod na použitie:

V Slovenskej republike v súčasnosti žiaľ nie je v platnosti žiaden zákon, ktorý by umožňoval zakázať  požívanie alkoholu na verejných priestranstvách. Znamená to teda, že s prihliadnutím na  článok  Ústavy  SR  "čo nie je zakázané je dovolené", nie je možné aby ani samospráva v podzákonnej norme upravila požívanie alhoholu vo  VZN.

Samotné  VZN vo svojich paragrafoch ešte niekoľko krát upravuje povinnosti občanov nad rámec zákonov  SR. Ale to je už kapitola pre  Pavla Pachníka, resp. prokurátora. 

- - -

Riešenie:

Všeobecne je o mne známe, že alkohol nepijem a ani nefajčím. Takže  z môjho pohľadu teda za vhodné považujem zakázanie  požívania alkoholu a fajčenia všade na verejných priestranstvách. Ale v súlade s Ústavou  SR a platnými zákonmi. To by však museli poslanci  NR SR cítiť potrebu venovať sa konečne aj problémom, ktoré trápia obyčajných ľudí - ich voličov.

Nuž a na záver žiaľ iba konštatovanie - čo sa nepodarilo komunistom  za  40 rokov, zvládli v Seredi jediným VZN-kom...

 


Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign