Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Najhorsia je mlciaca vacsina...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Dovolil by si podnikateľ prispôsobiť legislatívu vo svoj prospech?

Miloš MajkoDátum20. 06. 2014 09:48:36TémaVZN
200

Už dnes začína jarmok, na ktorom si občania budú mať záujem oddýchnuť, i zabaviť sa. Prípadne občerstviť, či deťom niečo kúpiť.

Jarmok je akciou, na ktorej sa snaží zarobiť ako predávajúci, tak mesto, ktoré vo forme prenájmu poskytuje verejné priestranstvo predávajúcim. Poplatky za predajné miesta vyberá mesto na základe podzákonnej normy - VZN. Ako všetky  VZN-ká, aj to na základe ktorého mesto vyrubuje nájom, musí byť v súlade s platnou legislatívou, teda nesmie byť v rozpore so zákonmi.

Je tomu tak v Seredi?

Už v minulom roku sme boli Pavlom Pachníkom upozornení ako my, tak samotné Mesto Sereď (rozumej vedenie mesta)  na to, že vo VZN sa nachádzajú ustanovenia, ktoré sú v rozpore s príslušnou legislatívou. Mesto VZN neupravilo a pri osobnom rozhovore s prednostom úradu sme jeho účelovosť a nesúlad niektorých ustanovení  VZN preberali. Pán prednosta nepoprel, že  predmetné  VZN bolo schválené účelovo len na dobu jarmoku a po ňom nebude platné. Jednoducho za účelom zarobenia finančných prostriedkov od predávajúcich a poskytujúcich služby. Pre občana možno pochopiteľné, no z pohľadu platnej legislatívy problematické.  

Upozornil som pána prednostu na to, že sa môže nájsť niekto, kto vyberanie finančných prostriedkov na základe tohto  VZN napadne - áno, no kompetentní to nepredpokladali a obstáli. Vychádzali z praxe, kedy živnostník proste akceptuje podmienky a neskúma, či sú stanovené v súlade so zákonmi našej krajiny. Znovu, bežný občan si nepochybne povie - je to ich chyba. No je tomu skutočne tak? 

Pre tento rok sa jedná o toto  VZN:

MESTO SEREĎ
Všeobecne záväzné nariadenie mesta Sereď
č.3/2014 zo dňa 15. 04. 2014
o podmienkach predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach v meste Sereď, trhový poriadok pre  mestské  trhovisko a
trhové poriadky pre príležitostné trhy

Je normálne a morálne, že si samospráva účelovo prispôsobuje podzákonné normy nad rámec platných zákonov za účelom zvýšenia zisku? Je takéto zvýšenie zisku ospravedlniteľné a to naozaj ako podnikatelia, tak občania a v neposlednom rade príslušné kontrolné orgány akceptujú takýto stav a ignorujú toto konanie?

Uvedomujú si kompetentní, že tolerovaním takéhoto konania sa skutočne výrazne vymykáme zo všeobecného pojmu - právny štát?

Prípadne otázka, čo by sa stalo podnikateľovi, ktorý by si za účelom zvýšenia vlastného zisku dočasne upravil napr. pravidlá  v oblasti daní  (inak by účtoval či pod.) ? Asi ste sa práve usmiali, lebo niečo také bez dlhého rozmýšlania považujete za absurdné. Prečo sme sa naučili robiť rozdiely a niekde takéto konanie prehliadať?

Pachník takéto konanie nazval  "výpalníctvom" - je ďaleko od pravdy?  Ja sa v tomto článku zamýšľam hlavne nad tým - prečo?

Po konzultácii s Pavlom Pachníkom viem, čo je v rozpore s príslušnou legislatívou. Viete to aj vy? Prídu na to podnikatelia, predajcovia či ďalšie dotknuté osoby? Ak nie, prípadne ich to nezaujíma - tak nech platia!  Ono, ozvať sa a hájiť svoje práva musí predovšetkým sám poškodený... 

Poznámka na záver: Z videozáznamu je zrejmé, že pán prednosta po pripomenutí stavu z minulého roka proti mojim slovám nenamietal. Chápem dôvody, prečo tvrdí, že tohtoročné  VZN je v súlade s platnou legislatívou.


Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign