Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Najhorsia je mlciaca vacsina...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Je mi to neskutočne ľúto, no včera o veci znovu rozhodla " Mlčiaca väčšina"

Miloš MajkoDátum08. 02. 2015 12:21:10TémaTak to vidím ja...
200

Histéria okolo referenda je konečne za nami. Sledujúc vyjadrenia  predstaviteľov jednej aj druhej strany  vo mne vzbuduje dojem, že sú maximálne spokojní a že referendum dopadlo výborne.

V mene iniciátora referenda   AZR  sa Anton Chromík  mal vyjadriť: "Toto referendum dopadlo tak, že 90 percent zúčastnených ľudí hovorí áno rodine, áno otcovi a mame. Tie pocity sú úžasné, pretože je to veľký úspech". Predstavitelia  opačnej strany vyhlasujú, že ľudia v tomto referende jasne dokázali svoje postoje k téme rovnakých práv pre všetkých ľudí v našej krajine. 

Spokojní sú  oni a teda vlastne máme byť spokojiní  asi aj my všetci.

V diskusii pod mojim dnes už predvčerajším článkom s nadpisom:  "Neriešim samotné otázky, ide mi o referendum ako nástroj demokracie"     http://www.seredonline.sk/clanky/neriesim-samotne-otazky-ide-mi-o-referendum-ako-nastroj-demokracie/     sa v podstate neodohral žiaden veľký ideologický súboj a priamo s obsahom článku sa takpovediac verejne stotožnilo niekoľko diskutujúcich:

tomáš | 07-02-2015 11:41:41 |
referendum v tejto veci je demokratické, ÚS odobrené a teda plne legitímne. Kto si potrebuje stále hľadať dôvody prečo nie, je obyčajný alibista a nie zodpovedný občan. V šenkoch sa ťažko niečo niekam pohne.

som za každé referendum | 07-02-2015 14:51:19 |
Pán Majko! Výborný názor. Iba škoda, že ste ho prezentovali až v hodine dvanástej/ 06. 02. 2015 o 23:29:22 /.

Diana | 07-02-2015 17:56:37 |
áno, pán Majko napísal ste to dobre, súhlasím s Vami vo všetkých bodoch

Mynona | 08-02-2015 10:56:50 |

V podstate súhlasím s článkom. Mlčiaca väčšina opäť rozhodla. Ak by totiž boli povinní sa ísť občania vyjadriť tak by sa dnes písali články iné.
Referendá sú pre Slovač nutné zlo a zatiaľ sme na pocit, že môj hlas môže niečo ovplyniť nedorástli. A súčasní politici robia všetko preto (aj nastavením parametrov pre referendum), aby to tak zostalo a aby sa ten pocit u ich voličov neprebudil. O moc by sa totiž museli začať deliť.
Toto referendum nebolo o politike ani o cirkvi hoci sa všetci na ňom priživili. A bolo toto vlastne referendum ako inštitút vôle hlasnej väčšiny občanov keď rozhodla tá mlčiaca čo zostala doma?
Dopadlo tak ako sa všeobecne vedelo a predpovedalo, že dopadne. O to viac si vážim tých, čo sa vyjadriť išli.
A záverom - včera v prázdnej referendovej miestnosti pred vhodením lístku ma prenikol zvláštny pocit. Či nerobím ja niečo nekalé, zlé, proti vôli väčšiny. Po vyjdení von na slnko ma to opustilo - nie, patríš medzi väčšinu, oni možno prídu večer keď sa zotmie.
Bude to čoraz ťažšie.

 

Hlavne títo ľudia pravdepodobne najlepšie pochopili, čo je aj v tomto referende najdôležitejšie pre ďalší vývoj spoločnosti.  Nie výsledok  "ÁNO" či  "NIE", ale platnosť referenda a vysoká (ideálne aj 80% účasť!).

Mne  skutočne naozaj nešlo o samotné odpovede na otázky, ale o pochopenie ľudí, že výlučne záujmom ako o veci verejné, vlastne rozhodujú o tých svojich. A to vo všetkých sférach života, nakoľko nikto z nás nežije izolovane od spoločnosti bez určitých zákonov, predpisov či iných  regulatívov. Práve toto všetko čím ďalej tým viacej ovplyvňuje celý náš život, to, či budeme zdraví alebo chorí, koľko budeme mať peňazí a ako dlho na ich získanie budeme pracovať. Zároveň však ich hodnotu, teda tým vlastne ako sa narobíme, aby sme vôbec mohli žiť ako ľudia. No a samozrejme aj to, čo a do akej miery si k nám občanom volení zástupcovia - pomenujme ich teda zaužívaným  "politici" - dovolia.

Včerajšia účasť na referende teda z môjho pohľadu bola prehrou. Nie síce dotknutých strán, ale občanov našej krajiny ako takých. To, že referendum nie je platné  (v tomto kontexte je jedno s akým výsledkom)  je ďalším krokom späť v demokratizačnom vývoji  našej krajiny  25 rokov  po revolúcii. A je to znakom, že ľudia ešte (alebo už) nie sú schopní, prípadne ochotní rozhodovať sami o sebe.

Toto žiaľ nahráva presne tým, ktorí  v mene štátu nedokázali ľudí kampaňou vyzvať k účasti na referende a z môjho pohľadu sa presne identifikovali aj politici, ktorí intenzívne vyzývali k neúčasti na ňom. Pýtam sa teda, budú rovnako ľudí vyzývať aj pred voľbami, v ktorých sa práve títo politici budú uchádzať o ich hlasy?

Jednoducho, zase to celé pochopili práve oni a ľudia sa nechali dobehnúť. A dnes už je jedno, či negatívnou kampaňou, či odporom voči cirkvi, či antipatiou voči konkrétnym ľuďom, alebo sympatiami voči homosexuálnej menšine.  Jednoducho a po lopate - odpískaním referenda vyšlo navnivoč 6 miliónov Eur a znížila sa vážnosť významného demokratického inštitútu nás občanov.

Je mi to neskutočne ľúto, no včera o veci znovu rozhodla  " Mlčiaca väčšina"

 

Poznámka na záver: Politici urobili pravidlá, ktorými ako v tej vysokej politike, tak na komunálnej úrovni neskutočne ľahko dávame voleným zástupcom stoličky, výborné platy  a spoločenský status prakticky bez ich akejkoľvek zodpovednosti  za rozhodovanie o veciach verejných a ťažko im ich vieme zobrať keď podrazia, sklamú, či otočia kabáty.

Zároveň však politici zabezpečili, aby im v momente zvolenia do funkcií bežný občan v podstate nemal šancu do ich konania hovoriť a to nech by konali prakticky akokoľvek. Ale to je už na inú tému, resp. iný článok...

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign