Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Kto a prečo sfalšoval údaje v zápisnici z rokovania OZ v Šintave?

Miloš MajkoDátum10. 01. 2018 03:12:41Témaobec Šintava
200

Šintava |   V minulosti sme niekoľkokrát písali, že rokovanie obecných a mestských zastupiteľstiev je verejné a plne prístupné obyvateľom obce, ako aj všetkým občanom. Rokovania môžu byť nahrávané, verejne šírené a je z nich vyhotovovaná zápisnica, ktorú overujú overovatelia určený predsedajúcim (spravidla starostom alebo primátorom) z radov poslancov. Takáto zápisnica je verejnou listinou.

Starosta obce, primátor mesta a všetci poslanci obecných a mestských zastupiteľstiev  majú postavenie verejných činiteľov, rozhodujú o verejných finančných zdrojoch, rozvoji miest a obcí a v podstate o tom, ako sa nám bude žiť či podnikať a  tak sú pod podstatne väčšou kontrolou občanov a médií. Volení zástupcovia sú povinní uprednostňovať verejný záujem pred osobným, zákon im ukladá povinnosť odpovedať na otázky občanov týkajúce sa výkonu ich mandátu a za  svoje rozhodnutia a konanie nesú zodpovednosť.

Na rokovaní Obecného zastupiteľstva v Šintave konanom  13.09. 2017 a  na  SOL zverejnenom 9.10.2017 máme na základe nami vyhotoveného videozáznamu možnosť vidieť niekoľko hlasovaní poslancov v mimoriadne dôležitých bodoch ovplyvňujúcich nielen nakladanie s verejnými finančnými prostriedkami obce, ale týkajúcich sa života obyvateľov.

Vychádzajúc z článku publikovaného v uvedenom dátume, citujeme: "poslanec Ján Šimulčík navrhol vykonať opätovnú kontrolu výdavkov v ZŠ so zameraním sa na vianočný večierok, kde bolo minutých cca  4000 Eur. Cieľom kontroly malo byť či bol dodržaný príslušný zákon. Už starosta obce Miroslav Holička sa ďalšej kontrole bránil a nakoniec tento bod do rokovania  OZ zaradený nebol." 

Článok popisujúci rokovanie OZ v Šintave  konané dňa  13.09. 2017  je tu:  http://www.seredonline.sk/clanky/starosta-holicka-znovu-hulvatsky-obyvatelovi-obce-vy-mate-co-hovorit-tak-akurat-doma-v-posteli/

Tento text bol vyhotovený aj na základe zápisnice z uvedeného rokovania podpísaného starostom obce Miroslavom Holičkom a overenej dvomi určenými overovateľmi a to poslancami Matušicom a Kloknerom. Zápisnica bola zverejnená na obecnej stránke a je teda platná. V čom je problém?  Pozrime sa na toto mimoriadne dôležité hlasovanie týkajúce sa kontroly nakladania s verejnými finančnými prostriedkami na Základnej škole v Šintave.

Kompletný videozáznam rokovania OZ je tu: https://www.youtube.com/watch?v=mhbzktRlFSg

Pre objektívne zhodnotenie reálnej situácie si pozrime  priebeh hlasovania priamo na uverejnenom videozázname. Konkrétne hlasovanie  sa začína niekde v  6:40 min. videozáznamu. Už z komentárov starostu je vidieť jeho nevôľu voči návrhu poslanca Šimulčíka -  starosta Holička  hovorí: "Tá kontrola výdavkov v škole, tá už prebehla, neviem čo sa vracáme k tomu, už to robíme tretí raz. Ale dobre, však budiž." Následne poslanci OZ o zaradení bodu týkajúceho sa kontroly výdavkov v škole hlasovali, v počte 4 ZA zo siedmich prítomných poslancov, čo skonštatoval aj samotný starosta  Holička. Jasne to je počuť na videozázname. Poslanci  OZ teda  zaradenie bodu do rokovania schválili, čo však starosta nerešpektoval a bod do rokovania nezaradil. Tým starosta znemožnil poslancom OZ o návrhu  poslanca Šimulčíka rokovať a následne  hlasovať o samotnej kontrole, ktorú by  po schválení následne kontrolórka   bola povinná vykonať. 

Absurdné? Na rokovaní OZ v Šintave pod vedením starostu obce Miroslava Holičku žiaľ dlhodobo reálne. To však nie je všetko.

Pozrime sa teraz do textu  zverejnenej a teda právoplatnej zápisnice z rokovania OZ.

 

 

V zápisnici podpísanej starostom obce Miroslavom Holičkom a overenej poslancami Matušicom a Klokonerom sa píše:

" Kontrola výdavkov v škole

Výsledok hlasovania: prítomných 7(Holbíková, Klokner, Lipovský, Matulová, Matušica, Režnáková, Šimulčík) za 2 (Holbíková, Šimulčík) proti 0, zdržal sa 5 (Lipovský, Matušica, Klokner, Matulová, Režnáková) - návrh nebol prijatý."

Celá zápisnica je v prílohe pod týmto článkom.

Keďže sa dá predpokladať, že predmetné hlasovanie zachytené na videozázname ste si práve porovnali s textom zápisnice už pravdepodobne viete, že zápisnica z rokovania OZ nezodpovedá so skutkovým stavom. Práve opačne jej obsah je výrazne pozmenený a v zápisnici je konštatované "Návrh nebol prijatý". Čo a z akého dôvodu sledoval starosta obce a overovatelia zápisnice touto závažnou manipuláciou s údajmi vo verejnej listine?

V tomto článku už po tretí krát uvádzame, že zápisnica je podpísaná starostom obce a overená poslancami Matušicom a Kloknerom - to len pre informáciu občanom, aby vedeli, kde sa šintavská samospráva nachádza a čoho sú niektorí jednotlivci schopní.

Na základe týchto jasne zadokumentovaných skutočností a podozrenia z protizákonného konania týchto verejných činiteľov, som sa rozhodol podať trestné oznámenie vo veci podozrenia zo spáchania trestného činu  "Falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky" v súbehu s trestným činom "Zneužívania právomocí verejného činiteľa".

Vážení občania, poslanec Ing. PhDr. Ján Šimulčík, PhD. aj v tomto konkrétnom prípade mal záujem o vykonanie dôslednej kontroly hospodárenia s verejnými finančnými prostriedkami - vašimi peniazmi a väčšina poslancov verejne na rokovani OZ prejavila vôľu  o jeho návrhu rokovať a súdiac z minulosti, aje túto kontrolu vykonať. Minimálne títo traja verejní činitelia toto však znemožnili. Pýtam sa teda verejne, prečo?

A mám za to, že rovnakú otázku by ste starostovi obce a svojim poslancom mali položiť aj vy všetci.

Zároveň som zvedavý, ako sa s týmito verejne prezentovanými informáciami vysporiadaju poslanci OZ v Šintave a kontrolórka Vedrodyiová.

Poznámka na záver: Na odhalenie opätovne zjavne protizákonného stavu v obci Šintava zapríčineného konkrétnymi osobami stačilo porovnať vytipované hlasovanie  - záznam s textom uvedeným v zápisnici a problém je na svete. Je tomu tak  len v tomto prípade, alebo tak zodpovedné osoby konajú vždy, kedy niekomu NEvyhovuje výsledok hlasovania  poslancov OZ? A v neposlednom rade - nedokazuje aj tento prípad, ako dôležitá je transparentná samospráva a že cesta k nej vedie iba cez sústavné zverejňovanie všetkého diania v obci / meste tak, ako sa o to snažia naše noviny?


Fotogaléria k článku:

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign