Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Neriešim samotné otázky, ide mi o referendum ako nástroj demokracie

Miloš MajkoDátum06. 02. 2015 23:29:22TémaTak to vidím ja...
200

Posledné týždne sme svedkami nebývalej polarizácie spoločnosti spôsobenej blížiacim sa referendom, vyhláseným prezidentom SR z iniciatívy Aliancie za rodinu. Na jednej strane sa nás prevažne veriaci ľudia snažia presvedčiť o správnosti jedine rodiny zloženej muž + žena + deti a na strane druhej rôzne iniciatívy deklarujúce, že rovnocenná rodina môže pozostávať aj s partnerov rovnakého pohlavia a detí jedného z nich, či dokonca snáď adoptovaných. Zaujímavá je však tretia strana. Tá, ktorá sa snaží občanov SR presvedčiť, aby nešli v referende hasovať vôbec, teda sa ho nezúčastnili.

Prvé dve chápem, nakoľko sú prirodzeným vyústením názorov na danú problematiku. Tretiu však napriek intenzívnej snahe pochopiť mám problém. Akosi mi nejde do hlavy akýkoľvek dôvod, prečo by som mal referendum riadne a v súlade s platnou legislatívou SR vyhlásené jej prezidentom ignorovať. Prečo by som mal svojou neúčasťou na tomto základnom akte demokracie prispieť k jeho v podstate zmareniu na základe nedostatočnej účasti hlasujúcich občanov. Stále nechápem koho záujem by som hájil nevyužitím nástroja referenda a komu by som tým pomohol. Viem len, že by som uškodil väčšine, ktorá v prípade dostatočnej účasti môže práve v referende vyjadriť svoj názor aj na otázky v budúcnosti týkajúce sa dokonca aj citlivejších tém, aké sú predmetom hlasovania v tomto referende.

Už zhruba tri roky sú v hornej časti titulnej strany našich médií dva bannery. Jeden hovorí o tom, že občania netušia akú majú moc a ten druhý o najhoršej "mlčiacej" väčšine. Práve tá mlčiaca väčšina, ktorá  počas prakticky všetkých volieb mala iné priority ako spolu rozhodovať o budúcnosti krajiny, kraja, mesta či obce spôsobila, že v politike sú tie strany, ktoré sú a našu spoločnosť ovládajú volení zástupcovia, ktorých reálne nevolila skutočná väčšina občanov.

Dlhé roky v množstve materiálov prinášame čitateľom a divákom aj informácie, ktorých obsah by logicky mal byť povzbudením v záujme o veci verejné. Nie vždy a nie u každého to tak funguje, čo je koniec koncov prirodzené. Za seba a rodinu môžem povedať, že referenda (tak ako všetkých volieb a referend doteraz) sa zúčastníme. Vzhľadom na to, že nevieme kde sa počas dňa budeme pohybovať, sme si pre istotu nechali vystaviť hlasovacie preukazy.

Napriek tomu, že nepatríme medzi veriacich ľudí a prirodzene, že nie sme ani na strane druhej, budem sa v hlasovaní rozhodovať podľa vlastného svedomia a vlastného rozumu nehľadiac na žiadnu kampaň, protikampaň či rôzne invektívy a urážky valiace sa za posledné dni na nás všetkých nielen z internetu ale aj billboardov a médií.

Demokraciu, slobodu slova a možnosť spolurozhodovať o veciach verejných si vážime a preto svojim malým kúskom prispejeme k tomu, aby tento nástroj demokracie získaval na dôvere a referendum ako také bolo platné.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign