Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Najhorsia je mlciaca vacsina...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

O tom, ako má byť vyhlásené výberové konanie hovorí zákon. Tak už nekecajme o nepodstatných hlúpostiach...

200

A zase tu máme hlavného kontrolóra mesta - tentokrát voľby na nové funkčné obdobie. Na SOL sme uverejnili podmienky  výberového konania a minimálne niekoľko mysliacich ľudí takpovediac dostali do vývrtky niektoré z kritérií, ktoré musí uchádzač o tento dôležitý post v meste spĺňať.

Pravdepodobne najviac rezonuje podmienka  "d) minimálne 8 ročná prax v oblasti kontroly v územnej samospráve" stanovená vyhlasovateľom výberového konania.

V diskusii už niekoľko dní ľudia polemizujú, či to tak byť môže, alebo nie. Tí v čítaní zákonov  menej zdatní minimálne nadávajú a hľadjú ďalší bod, v ktorom by boli minimálne iniciálky mena a priezviska uchádzača.

Tí sčítanejší (alebo s právnikom v rodine) tvrdia, že to je protizákonné. A samozrejme že sú tu ešte takí, ktorí vedia, prečo sa bod "d" dostal do podmienok. Dá sa predpokladať (domnievať sa), že iný hlavný kontrolór by mohol kontrolovať napr. aj to, čo má čo najdlhšie zostať bez kontroly. Prípadne, by možno mohol kontrolovať (a tým zistiť) niečo, čo by mu nemuselo dať kľudný spánok...

Ale k veci. Buďme vysoko nad ňou a buďme radi, že odmeny vyplatené hlavnej kontrolórke "len zverejňujeme" a nie sme ich prijímateľmi. To potom máme akosi slobodnejšie myslenie. ;-)

Zvyknem hovorievať, neverte im a ani nám. Neverte ani mne. Preverujte si informácie u ďalších nezávislých zdrojov.

Urobil som tak. Požiadal som o stanovisko   Transparency International Slovensko. Tu je:

"Po prestudovani prilozeneho uznesenia sa domnievam, ze prislusny okresny prokurator mohol toto uznesenie napadnut ako nezakonne. Kvalifikacny predpoklad pre hlavneho kontrolora v obci stanovuje zakon 369/1990 o obecnom zriadeni a samotne obecne zastupitelstvo nemoze tento kvalifikacny predpoklad upravovat - ani v zmysle sprisnovania ani naopak. zakon hovori o jedinom kvalifikacnom predpoklade - tým je ukončené minimálne úplné stredné vzdelanie. Obecne zastupitelstvo si vo finale vyberu moze stanovit vnutorne pravidla vyberu, ale vo vyhlaseni volby hlavneho kontrolora musi byt len zakonom formulovana poziadavka."

s pozdravom,

Ivan Roncak, Transparency International Slovensko, koordinator samospravneho programu TIS

Pre istotu ešte ten zákon:

§ 18a
Predpoklady na výkon funkcie, voľba a skončenie výkonu funkcie

(1) Kvalifikačným predpokladom na funkciu hlavného kontrolóra je ukončené minimálne úplné stredné vzdelanie.

- - -

Neviem, či som úplne iný v myslení a ponímaní práva a zákonov tejto krajiny ako vyhlasovateľ výverového konania, ale akosi  nechápem - prečo?

Prečo čo?

Nuž, prečo na stretnutí občanov sídliska zvolanom sl. Anikou Jurkas  ako primátor mesta  Ing. Martin Tomčányi, tak poslanec MsZ Ing. Bystrík Horváth (manžel hlavnej kontrolórky) tak nekompromisne trvali na tom, že kontrolórka nemá právo kontrolovať napr.  bytový podnik. Nechápem, prečo ani po mojom verejne prezentovanom názore - OPAČNOM NÁZORE, sa občanom neospravedlnili za zavádzania, až klamanie verejne a bezodkladne nevykonali nápravu.

Nechápem, prečo postavili požiadavky tak okato šité na mieru najmä jednej osobe a zároveň zabraňujúce uchádzať sa o funkciu možno oveľa skúsenejším odborníkom na samosprávu, dokonca pravdepodobne aj auditorom, pravnikom, či skúseným podnikateľom.

Nemôžem za to, ale v takýchto prípadoch ma napadajú dosť - slušne povedané, nedobré myšlienky...

Aj vás?  Tak nebudte ticho a ohláste sa!  Zakričte - hej, vážení, my nie sme úplní hlupáci!! Neponižujte nás takto primitívne a nehanebne. - možno sa nad tým aspoň zamyslia...

- - -

Na druhej strane v kontexte s popísanými faktami a obsahom tohto diskusného príspevku 

"a nie je to jedno? | 27-12-2014 15:48:38 | 
Aj keby tam dali prax 0 rokov, tak by si vybrali toho/tú ktorú chcú. Len by sa im do výberového konania prihlásilo veľa ďalších a zbytočných ľudí. Tak si to len zjednodušili. A my s tým nič nezmôžeme"

sa nečudujem, že si vyhlasovateľ výberového konania dovolil určiť podmienky nad rámec zákona. Jednoducho počíta s NEmyslením ľudí, resp.  s tým, že nikto nič (samozrejme okrem frflania na internete)  reálne neurobí.

Rozmýšľam, ako si vysvetliť tú poslednú vetu. Možno takto:  o niečo viac ako rok majú byť voľby do NR SR. Ak sa nič neudeje, najväčšie šance na úspech bude mať  SMER-SD. To je (aspoň teraz) pomerne známe. Je to však dôvod na "zjednodušenie" a zamedzenie motania sa "zbytočných ľudí"  a snáď na nevyhlásenie volieb?

Demokracii sa musíme učiť. Ale že ešte stále a oveľa intenzívnejšie a dokonca aj  štvrť storočie od revolúcie? To sme sa nikam neposunuli, ba opačne, ešte sme snáď osprosteli?

Že starí ľudia svoje myslenie menia ťažšie - chápem... Ale že mladým je to takpovediac "u prdele", to sa čudujem. Totiž o pár rokov sa kludne môže stať, že v meste ako je naše nebudeme potrebovať žiadneho primátora ani poslancov, ale budú stačiť účtovníčky, ktoré budú písať príkazy na úhradu nákladov spojených s 5O ročnými  zmluvami uzatvorenými konkrétnymi ľuďmi v priebehu jedného či dvoch volebných období. A to už bude neskoro aj na plač...


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign