Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

"Obávam sa však, aby to poslanci napriek nášmu nesúhlasu nepovolili. A to tak že sa rozhodnú pre tajné hlasovanie aby zostali pred verejnosťou čistí." - píše autor e-mailu

Miloš MajkoDátum08. 02. 2018 23:58:52TémaINFOSLOBODA

Taký kľudný večer sa rysoval, nebyť e-mailu s týmto obsahom:

abc def
18:42 (pred 2 hodinami)
komu: majko
Dobrý deň pán Majko
Chcem sa s vami podeliť o obavy ktoré mám v súvislosti s výstavbou ubytovní pre cudzincov. Na verejnom stretnutí túto výstavbu občania jednohlasne odmietli a tak teraz je to na poslancoch. Obávam sa však, aby to poslanci napriek nášmu nesúhlasu nepovolili. A to tak že sa rozhodnú pre tajné hlasovanie aby zostali pred verejnosťou čistí. Bolo by asi potrebné vyzvať poslancov, aby takýmto spôsobom neignorovali vôľu nás občanov. Čo sa podľa vás dá v tomto spraviť? Nerád by som sa totiž dožil toho že sa budem báť posielať naše deti na futbal či tanečný krúžok.

- - -

Na jednej strane znovu anonym, no na druhej strane niekto, kto sa nad problémom vážne zamýšľa a  rozmýšľa dopredu. Možno nie je sám...

Už v niekoľkých príspevkoch som sa jasne a zrozumiteľne verejne vyjadril, že v tejto veci zastávam neutrálny postoj. Umožňuje mi to podstatne širšie poznanie a osobné skúsenie iných kultúr a osobné precestovanie Balkánu krížom krážom niekoľko krát s malým dieťaťom a manželkou v aute. Aj tam, kde mi hovorili doslovne "dieťa ti ukradnú a rozpredajú na orgány a ženu znásilnia!"  Oblastiam sme sa nevyhli a napriek výstrahe mám dieťa celé a manželku tiež. Opačne, 17. júna 2016 bezprostredne hrozilo reálne nebezpečenstvo, že mi vtedy 8 ročné dieťa zaživa v aute pred rodinným domom upáli zločinec  priezviskom Anda, ktorý ho krátko popoludní na objednávku zatiaľ "neznámeho objednávateľa" polial benzínom a podpálil. Prečo to pripomínam? Preto, lebo ani jeden z členov tejto zločineckej skupiny nebol cudzinec a niektorí z nich sa dokonca radia do slušnej spoločnosti.*

Späť k obsahu e-mailu. Áno, tento scenár, totiž: "aby to poslanci napriek nášmu nesúhlasu nepovolili. A to tak že sa rozhodnú pre tajné hlasovanie aby zostali pred verejnosťou čistí."  reálne hrozí. Úplne nezaujate si dovolím povedať, že to je možné. Primátor sa nateraz  (bolo tomu tak vždy?) verejne vyjadruje, že je proti, jeho zástupca splietal niečo medzi a pokaždé inak.  Hlavne  sa naplnilo to, čo som podrobne popisoval tu:  http://www.seredonline.sk/clanky/verejne-zhromazdenie-podla-zakona-alebo-dalsia-fraska-v-rezii-jedneho-cloveka/

V pondelok síce v "divadle" bolo "divadlo", no vzhľadom na absenciu viacerých zákonom predpokladaných a vyžadovaných prvkov, ťažko môžeme hovoriť o Verejnom zhromaždení obyvatelov obce. Nezrovnalosti v programe vyhotovenom mestským úradom - pozvánka podpísaná primátorom  Tomčányim nekorešpondovala s uznesením MsZ  - takto teda nešlo o nič záväzné, resp. podľa môjho názoru išlo o akési stretnutie aby bol "vlk sýty a ovca zostala celá". Nakoniec aj primátor na záver vyhlásil, že výsledok nie je pre poslancov záväzný.  (asi sa v zákone 369 nedostal po príslušný paragraf)

Áno, máte pravdu, Váš scenár sa javí ako reálny. 

V ušiach občanov utkvelo niekoľko krát primátorom opakované proti a keďže väčšina poslancov v takto závažnej veci predsa len nejaký pud sebazáchovy má, pri verejnom hlasovaní je výsledok pravdepodobne predpokladateľný.

Nie ste paranoik? Aspoň tak trochu? Pýtate sa ma na názor a tak teda tu je: " Viem si predstaviť, že v prípade záujmu niektorých poslancov MsZ nerešpektovať vôľu obyvatelov mesta, by sa mohli pred hlasovaním  odvolať na slobornú vôľu a ochranu pred nátlakom verejnosti a hlasovať tajne. Nebola by to novinka, urobili to už niekoľko krát a vždy pri veciach občanmi vnímanými citlivo. Napr. pri hlasovaní o odmenách, či personálnych otázkach. A áno, dosiahli by takýmto postupom stav, kedy by občania nemali vlastne koho konkrétne  za rozhodnutie viniť."

A čo spraviť? No, napríklad sa môžete začať pýtať poslancov na ich názor na spôsob hlasovania. Žiadať ich o garanciu, že aj o citlivých veciach budú hlasovať verejne a budú tak pre občanov a voličov čitateľní a transparentní. Telefónne čísla sú na mestskej stránke a uverejníme ich aj na SOL v kompeltenj podobe a e-maily tu: anton.dubravec@gmail.com, milanbuch1@gmail.com, dusanirsak@mail.t-com.sk, karmazin@sdpharma.sk, nemethova.marta@zupa-tt.sk, pavlina.karmazinova@gmail.com, lveselicky@gmail.com,michal.irsak@notar.sk, bystrik.horvath@centrum.sk, michal.hanus158@gmail.com, michalkoricansky@gmail.com, miro.bucha@gmail.com, danielamatuskova3@gmail.com, marcelkralovic16@gmail.com, p.kurbel@gmail.com, marek.lovecky@gmail.com, bozena.vydarena@gmail.com, jostav@nextra.sk, iveta.belanyiova@gmail.com,

Nemáte veľa času, tak ja by som komunikoval ako e-mailom, tak pre "istotu" aj telefonicky. A nemajte obavy, zákon  369/1990 Z.z. poslancovi ukladá povinnosť s občanom - voličom komunikovať o veciach týkajúcich sa výkonu jeho mandátu.

Prípadné skúsenosti a ich vyjadrenia, ale aj prípadné NEkomunikovanie či nedvíhanie telefónu, môžete slušnou formou napísať pre ostatných občanov do diskusie. 

Na záver snáď - je chvályhodné, že sa občania stále viac zaujímajú v veci verejné. Chce to však aj meno a priezvisko. Svojou prácou všetci tvoríme hodnoty a povinnými daňami platíme chod mesta, župy, štátu, polície  a vlastne celej verejnej správy. Nebojme sa pýtať a nebojme sa trvať na odpovediach. Vyhneme sa tak možným prekvapeniam a  dodatočným sklamaniam.  

- - -

Vysvetlivky:

* Nepokúšajte sa prosím v diskusii vyzvedať viac, prípad je stále v štádiu vyšetrovania, nájomný zločinec a podpalač Anda v podmienke  a ja verím, že objednávatelia kľudný spánok nemajú.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign