Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Obecný úrad úpod vedením starostu Holičku obyvateľom v podstate odoprel právo garantované Ústavou SR

Miloš MajkoDátum16. 03. 2017 23:07:16Témaobec Šintava
200

Šintava |  Pondelkové rokovanie Obecného zastupiteľstva bolo zmarené. Nie, nejedná sa o vymyslenú informácu. Obec nevykonala to, čo jej ukladá zákon.

Dňa 20. 2. 2017  traja poslanci (Holbíková, Režnáková, Šimulčík, čo je 1/3 poslancov OZ) podľa zákona požiadali o zvolanie „mimoriadneho“ zasadnutia obecného zastupiteľstva. Podrobnejšie o tom písal poslanec OZ Dr. Šimulčík tu: http://www.seredonline.sk/clanky/-mimoriadne-zasadnutie-obecneho-zastupitelstva-v-sintave-zatial-nezvolane/

Následne sa Dr. Šimulčík zasadaniu venoval aj v tomto článku:  http://www.seredonline.sk/clanky/-mimoriadne-zasadnutie-obecneho-zastupitelstva-v-sintave-bude-dna-13-3-2017-pondelok-o-1730-hod-v-zasadacej-miestnosti-obecneho-uradu/

Samotné rokovanie podľa zákona má do  15 dní zvolať starosta obce. Vykonať tak teda mal do  7.3. 2017. Starosta Holička toto ignoroval a nekonal. Zákon pamätá aj na takéto NEkonanie starostu obce a ustanovuje tzv. "samozvolanie" a to na  15 pracovný deň od podania návrhu, čo padlo na  13. 03. 2017. 

Aj v tomto prípade zákon ustanovuje povinnosti obecnému úradu. Ten je povinný na úradnej tabuli oznámiť konanie OZ s termínom a miestom, pozvať na rokovanie poslancov OZ, ale spôsobom obvyklým aj obyvateľov a občanov obce. Obecný úrad je tiež povinný zabezpečiť včasnú distribúciu materiálov na  OZ poslancom OZ.  Zároveň je povinný  zabezpečiť priestor na rokovanie (zväčša obvyklý) vykonať servis pre rokujúcich poslancov OZ a zapisovateľku. Opätovne  spôsobom obvyklým. Toto vykonané nebolo, resp. bola iba otvorená miestnosť na rokovanie.

Starosta obce  Miroslav Holička  teda svoj dnes už zvyk v ignorovaní zákonov  predviedol v plnej paráde. Vo svojej arogancii tentokrát však zašiel tak ďaleko, že môžeme konštatovať jeho snahu obmedziť právo občanov garantované  Ústavou  SR na vykonávanie správy vecí verejných a to konkrétne právo na  Zhromaždenie obyvateľov obce.

Zhromaždenie obyvateľov je veľmi dôležitá forma priamej demokracie. Je zakotvená priamo v Ústave SR. Podľa čl. 67 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky „Územná samospráva sa uskutočňuje na zhromaždeniach obyvateľov obce...“.

Jediným bodom rokovania, ktoré podľa nášho názoru bolo NEkonaním obecného úradu vedeného starostom obce Miroslavom Holičkom zmarené, bolo totiž práve zvolanie Verejného zhromaždenia obyvateľov v súlade s Ústavou SR.

V tomto článku sa nebudeme detailne zaoberať ani odignorovaním práva občanov ostatnými neprítomnými poslancami  OZ, ani ich nazvyme to  " zvláštnymi" ospravedlneniami. Dokonca nebudeme ani hodnotiť morálnu úroveň poslancov a ich úctu ku kolegom a obyvateľom obce, ktorí nemali ani toľko "chochmesu", aby sa ospravedlnili. To nechávame na samotných občanov.

Pýtame sa však verejne, to šesť poslancov OZ nemá elementárnu úctu k Ústave  SR, Ústavnému právu obyvateľov, občanov na uplatnenie priamej demokracie a rozhodnutiu o veciach v obci priamo na Verejnom zhromaždení obyvateľov?

Dôrazne však poukazujeme na fakt, že aj nekonaním kompetentných orgánov, prípadne ich liknavým konaním, či tolerovaním protizákonného konania starostu Holičku jeho ego a arogancia k občanom, poslancom, ale aj zákonom narastá. Dnes si evidentne neváži už ani základný zákon štátu - Ústavu SR.

Tak až sem  "demokracia" aj apatiou väčšiny občanov  niečo viac ako štvrť storočie po revolúcii dospela. Čo bude ďalej?


Fotogaléria k článku:

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

Zobraziť všetky fotografie
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200
Autor: Miloš Majko

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign