Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Odpovede MsÚ Marekovi Tóthovi

Miloš MajkoDátum30. 07. 2012 22:09:39TémaRedakčná pošta

Ešte v máji sme uverejnili otázky  Mareka  Tótha vedeniu mesta. Pred niekoľkými dňami nám Marek preposlal odpovede, ktoré obdržal od prednostu  MsÚ. Pre ozrejmenie uverejňujeme aj otázky  Mareka  Tótha a aj odpovede, ktoré sme obdržali v redakčnej pošte.

- - -

Vyberáme z redakčnej pošty - SMS, akosi je všetko zrazu inak...

12. 05. 2012 19:05:21TémaRedakčná pošta |

Nie každý občan mesta sleduje dianie na a okolo  Mestského úradu pozorne. A ak ho aj sleduje, nie všetkému automaticky musí rozumieť.

Verejná kontrola nad prácou volených zástupcov občanov  samotnými občanmi - voličmi je nevyhnutná. A je potrebná.  Preto je dobre, ak sa kontroly ujmú ľudia, ktorí problematike rozumejú.   Mgr. Marek Tóth nám zaslal kópiu listu, v ktorom vedeniu mesta položil niekoľko otázok týkajúcich sa  spoločnosti s r.o.  SMS, ktorú založilo mesto  Sereď. Jej založenie vedenie mesta odôvodňovalo šetrením finančných prostriedkov. Nepochybne tomu tak aj je. Je však idea naplnená a nepribúdajú aktivity v tejto  spoločnosti, ktoré by v budúcnosti mohli byť nejakým spôsobom aj problematické? Je to len otázka. Vzhľadom na to, že sa jedná o spoločnosť  Mesta  Sereď, teda de facto nás všetkých, určite oprávnená.

- - -

Pekny den prajem

Zaujimalo by ma par informacii ohladne SMS (Sprava majetku mesta Sered).
 
Povodne sa tvrdilo, ze SMS bude obchodna spolocnost zalozena iba na ucel odpoctu DPH za energie a pod. v priestoroch, ktore bude maj v symbolickom najme od mesta Sered. Aktualna situacia sa vsak trochu zmenila. Momentalne ma SMS znacny majetok (budovu Sokolovne) a niekolko zamestnancov. 
Nie je obava, ze ak ma SMS majetok v zakl. imani a v buducnosti pride k nejakemu sporu medzi SMS a tretou osobou a tento spor by SMS prehrala, rucila by za svoje zavazky aj tymto majetkom (teda Sokolovnou)? Alebo je v tom nejaky "skryty" zamer? Vykreslim situaciu trochu "pritiahnutu za vlasy". Ak by mala povedzme o 2 roky SMS spor s TJ Lokomotiva Sered a SMS by tento spor prehrala, rucila by aj svojim majetkom za zavazky a teda aj budovou Sokolovne a mohlo by sa v extremnom pripade stat, ze TJ Lokomotiva sa dostane k "novej" Sokolovni bez nejakeho velkeho vkladu a investicie... (samozrejme, ze ide o velmi extremnu situaciu, ktora ale na Slovensku nie je nemozna).
 
Dalsia vec v suvislosti s SMS su zamestnanci. Kedze povodny zamer bol, ze SMS bude mat iba konatela a ziadnych zamestnancov je velmi zvlastne, ze aktualne ma zamestnancov hned niekolko. V tejto suvislosti ma zaujima, kolko zamestnancov ma SMS. Zname je, ze zamestnancami SMS su aj zamestnanci mesta Sered (MsU Sered). Ak teda pracuju u dvoch zamestnavatelov, musia mat aj dve mzdy (podla zakona aspon minimalnu mzdu). Samozrejme, ze ak ma zamestnanec mzdu, musi aj pre zamestnavatela pracovat. A teda otazka je, ak pracuje takyto zamestnanec "pre mesto" 8h, kedy pracuje pre SMS? Alebo pracuje "pre mesto" iba 4h denne a 4h pre SMS? 
 
Tieto informacie ma zaujimaju najma preto, ze cela situacia okolo SMS je znacne zamotana a zahmlena. Je prinajmensom zvlastne, ak sa deklaruje nejaky zamer a postupne sa zvrtne (zvrhne) na nieco absolutne odlisne. 
Otazky tykajuce sa samotnej "haly" Sokolovne poslem neskor. 
Odpovede, reps. objasnenie veci poprosim poslat e-mailom.
S pozdravom
 
Mgr. Marek Toth, Sered

- - -

Prinášame odpovede  vedenia  MsÚ tak, ktoré nám  ich  preposlal  Marek  Tóth:

Dňa 11. mája 2012 18:27, Ing. Tibor Krajčovič - prednosta, Mestský úrad Sereď napísal(-a):

    pán Tóth - ako sme spolu volali - posielam Vám aj písomnú odpoveď - ku ktorej sa dostávam až teraz. Je mi jedno kam to zverejníte či na čo to použijete - nečakal som na žiadnych iných poradcov či iných kolegov a píšem Vám ihneď po tom, ako sme zverejnili ďalšie verejné obstarávanie elektronickou aukciou: Úprava nádvoria bývalej ZŠ na ul. Garbiarska v Seredi - zatrávnená dlažba.

    Zamestnanci v SMS sú pracovníci, ktorí prešli z Domu kultúry a to 1 + 1 údržbári a požiarnici technici ako aj 5 upratovačiek - dokonca o jednu menej ako bolo pôvodne v DK, kde sme vzali jedného človeka, ktorí riadi celú údržbu a chodí po nájomníkoch a rieši ich problémy v súvislosti s nájmom nám zverených priestorov, vybavuje papiere mimo mesta a momentálne nám sprevádza požiarnu kontrolu, čo sme dostali. Cieľom bolo odbremeniť riaditeľa DK od údržby budov, lebo po celé roky to tak aj potom vyzeralo, že v akom stave máme priestory DK a kina Nova, o ktoré sa treba neustále starať.

    Ocenil to aj riaditeľ DK, ktorý sa teraz môže starať len a len o kultúrne podujatia. Ďalšími - ale už len percentuálnymi zamestnancami sú zamestnanci MsÚ či Domu kultúry: právnik, pokladníčka a zároveň recepčná, pracovník ver.obstarávania + účtovníčka-personalistka a konečne posledným na plný úväzok správca štadióna - ten bol doteraz platený z ŠKF a peniaze na to išli z Mesta.

    Predsa SMS ako obchodná spoločnosť musí mať týchto údržbárov a upratovačky a celkom 1,0 ostatných THP pracovníkov, aby vedela zabezpečiť chod budov ako aj ekonómku čo to bude evidovať a mesačne vystavovať faktúry a robiť mzdy, právničku čo bude robiť právne zmluvy, ktorých bolo neúrekom a zároveň kontroluje splatnosť nájomného + recepčnú, ktorá vykonáva spolu so zamestnancom verejné obstarávanie ako aj poštu a pokladňu. Len napríklad na cyklotrasu bolo 22 záujemcov a skenovať pre nich materiály a odpovede bolo roboty ako na kostole. Teraz ide von parkovisko na Garbiarskej, onedlho Sokolovňa, po nej umelý trávnik na štadióne. Ten čo vie, čo je robiť agendu v takejto firme si isto vie uvedomiť, že to sa nedá bez zamestnancov. Čiže suma sumárov máme 9 ľudí na údržbu a z poskladaných čiastkových úväzkov akoby 1 človeka na papierovanie.

        K jednotlivým dátumom bol v SMS takýto počet zamestnancov:

    31.12.2011 - 0

    31.1.2012 - 1

    29.2.2012 - 1,25

    31.3.2012 - 9

    30.4.2012 - 10  

        Čo by sa stalo, keby buchla elektráreň Jasl. Bohunice ako elektráreň v Japonsku?...je asi zbytočné na toto polemizovať, lebo ja nemienim odpoveď na úvahy čo ak by sa stalo. No stalo by sa vo Vašom prípade to, že AŠK by dostala späť len a len to, čo do SMS či Mesta predala - ale tomu ani v AŠK nik neverí.  v Sokolovni Mesto malo aj svoj podiel, ktorý nám chátral. Stále mám pocit, že ak tu niečo chce niekto renovovať resp. inak sa o majetok starať - je to stále niekomu divné. Ak prebädzam ľudí z pasivity na úrade - som drzý a arogantný, ak žiadam aby sa o mestský majetok staralo dôsledne - ide na mňa niekto z utópiami. Viete čo je tu bežné a nie neštandartné v Seredi? Čakať - že ako sa to samé vyvinie...   

    SMS stále nemá žiadny majetok - Sokolovňa nebola ešte zapísaná - hoc vklad už bol zaslaný na kataster. Je nepochopiteľné, aby mesto prenajímalo Sokolovňu SMS a tá potom nájomcom ako aj stále pýtala súhlasy na jednotlivé kroky atď. Takto je to stále v majetku Mesta a jej organizácií (SMS) a SMS môže priamo fakturovať nájom nájomníkom. Vynechali sme jeden medzičlánok. Pokiaľ viem od p.Pastuchovej - leg.-právna komisia, kde ste členom aj Vy, to schválila.   

    Prikladám aj niečo z posledného MsZ, kde bez ľudí - zamestnancov SMS predsa nemôžeme robiť údržbu nám zverených budov a hlavne zlepšiť ich stav. Príďte sa pozrieť a porovnať to so stavom spred polroka. Budete vítaný.

        Správa o hospodárení Správy majetku Sereď s.r.o. (SMS) za rok 2011   

    SMS bola zapísaná do obchodného registra okresného súdu Trnava ku dňu 1.1.2012 so základným imaním 5.000 €, ktoré bolo splatené 23.11.2011 v plnej výške.   

    Náklady SMS boli za rok 2011 vo výške 4,98 €, čo predstavovali bankové poplatky k bežnému účtu. Výnosy v roku 2011 neboli žiadne.   

    Plány do roku 2014 a spôsoby financovania činnosti SMS   

    Výhľad hospodárenia na rok 2012...resp. do roku 2014   

    V roku 2012 príspevky na činnosť SMS budú použité na úhradu výdavkov spoločnosti súvisiacich so zabezpečením chodu nehnuteľností jej zverenými a to nasledovne:   

    Príspevok na činnosť DK:        60.000

    Príspevok na činnosť ŠKF:      15.000

    Príspevok na činnosť DC:          4.150

    Spolu                                      79.150   

    Za uvedené prostriedky sa budú prevažne platiť energie na nehnuteľnosti, resp. drobné rekonštrukčné práce a maľovanie. Už teraz bol urobený nový prechod k novým kancelárskym miestnostiam, všetko sa vymaľovalo – 4 miestnosti v DK, resp. kine Nova a vypratali sa nepotrebné veci v budove DK a kine Nova. Osadila sa nová svetelná tabuľa v kine Nova. Na základe zmlúv o príspevku na činnosť budú všetky príspevky vyúčtované na Mesto vždy najneskôr do konca januára nasledujúceho roku.   

    Od 1.6.chceme spustiť na podnet riaditeľa DK p. Čavojského kníhkupectvo, ktoré tu v Seredi absentuje. Bude umiestnené v Mestskej knižnici.   

    Z investičných akcií plánovaných na rok 2012, ktoré budú riešené vkladom Mesta do SMS:

        Výstavba cyklotrasy
        Dostavba Sokolovne
        Výstavba umelohmotného trávniku na futbalovom štadióne
        Oprava kúrenia v priestoroch ŠKF
        Výstavba parkoviska na Garbiarskej ulici       

    V rokoch 2012-14 by sme radi prestavali kinosálu v kine Nova na viacúčelovú sálu, použiteľnú aj na divadelné prestavenia a radi by sme zakúpili digitálnu premietačku lebo súčasná premietacia technika neumožňuje premietať najnovšie filmy svetovej kinematografie, ktoré sú už len v digitálnej podobe. Nezakúpením premietačky znemožníme činnosť kina v Meste. V tomto roku by sme radi pripravili aspoň projektovú dokumentáciu na obe investície. Získame tak jednu viacúčelovú sálu a ušetríme na prevádzku starej sály. Otázne tak ostáva ďalšie využitie starej divadelnej sály v DK.

        Podľa výsledkov hospodárenia Mesta a od toho sa odvíjajúcich príspevkov na činnosť SMS – bude aj v ďalších rokoch pokračovať rekonštrukcia budov zverených do správy SMS.
    
    Tibor Krajčovič
    prednosta MsÚ Sereď


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign