Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Najhorsia je mlciaca vacsina...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Otázky poslancom MsZ týkajúce sa kauzy TEPELNÉ HOSPODÁRSTVO mesta

200

10 otázok poslancom

Kauza  prenájmu TEPELNÉHO HOSPODÁRSTVA mesta súkromnej firme sa vlečie už štyri roky. Primátor mesta sa verejnej diskusie s občanmi pred kamerami na  SOL stráni a na výzvy média nereaguje. Poslanci MsZ síce zámer prenajať tepelné hospodárstvo  schválili, no možnosť rozhodnúť, ba ani len diskutovať o podmienkach prenájmu na riadnom a verejnom rokovaní  MsZ nedostali. Zmluvu o prenájme na pravdepodobne majetok mesta v najvyššej hodnote so súkromnou firmou, podpísal  konateľ s.r.o. a primátor mesta tento čin verejne obhajoval tým, že zmluva bola niekoľko krát v legislatívno právnej komisii. To isté pre regionálnu TV tvrdil aj vtedajší poslanec  Král s tým, že kolegom z komisie dôveruje.  Až my sme sa o vec zaujímali podrobne a až v našom médiu bol zverejnený dôkaz, že zmluva o prenájme tepelného hospodárstva v komisii prerokovávaná nebola a teda, že verejnosť bola systematicky a účelovo klamaná.

Niektorí poslanci MsZ po prevalení kauzy  URSO / Holjenčík síce verejne vystúpili, no väčšina z nich poctivo "drží bobríka mlčanlivosti".  Ide o majetok mesta v značnej hodnote a operáciu vykonanú bez vedomia občanov s možným dopadom na tisíce domácností v meste. A poslanci MsZ majú povinnosť hájiť záujmy mesta a jeho občanov. Občania im dali moc a mandát spravovať veci verejné a tak majú právo poznať ich názory na správu vecí verejných, chod mesta a na to, ako hodnotia kroky vykonané s majetkom mesta / občanov a ako záujmy občanov presadzujú. 

Práve preto sme sa rozhodli v súlade so zákonom  369/1990 Z.z. a vo verejnom záujme položiť všetkým poslancom MsZ rovnaké otázky týkajúce sa tepelného hospodárstva,  zmlúv uzatváraných vedením mesta a nakladania s majetkom nás všetkých.  Otázky  poslancom pokladáme verejne a odpovede všetkých poslancov zverejníme bez akýchkoľvek úprav.  Otázky im budú zaslané aj e-mailom s tým, že na odpovede počkáme 2 týždne.

Tu sú otázky pre poslancov MsZ:

1. Ste oboznámený/á s obsahom zmluvy a podmienkami, za ktorých bolo prenajaté tepelné hospodárstvo mesta Sereď súkromnej spoločnosti  VI Trade Nitra?

2. Ste presvedčený/á o tom, že predmetná zmluva je pre mesto výhodná a dostatočne chráni jeho záujmy?

3. Ak ste o výhodnosti presvedčený/ná, čo konkrétne v zmluve považujete pre mesto za výhodné?

4. Ak ste o výhodnosti zmluvy pre mesto presvedčený/ná, vyjadrite sa, či by ste za rovnakých podmienok prenajali inej osobe/firme svoj vlastný majetok.

5. Mestský bytový podnik napriek tomu, že v predmete podnikania nemá poskytovanie úverov, požičal vysoký finančný obnos súkromnej spoločnosti  Energetika  Sereď, čo je v priamom rozpore so zásadami hospodárenia mesta. Čo v priebehu najbližšieho jedného mesiaca z pozície poslanca MsZ, t.j. verejného činiteľa zodpovedajúceho sa podľa zákona, ale aj skladaného sľubu občanom vykonáte pre nápravu tohto stavu?

6. Dodatok č.2. k zmluve o prenájme obsahuje klauzulu zaväzujúcu Mestský bytový podnik k spoluručeniu v prípade čerpania úveru súkromnej firmy Energetika Sereď od financujúcej  inštitúcie. MsBP je majetkom mesta. Považujete ručenie súkromnej firme za vhodné a pre mesto bezpečné?

7. V posledných mesiacoch vyšli na povrch informácie, že priamo predseda URSO inštruoval energetické firmy, ako umelo navýšiť ceny dodávaných energií. V roku  2015 zvolal primátor mesta Ing. Martin Tomčányi mestské zastupiteľstvo, na ktorom aj za vašej prítomnosti verejne kritizoval a zosmiešnil  poslanca MsZ, vášho kolegu  Pavla Kurbela za to, že poukazuje na nevýhodnosť zmluvy o prenájme a možné navyšovanie cien energií, ktoré nebude mať mesto v budúcnosti pod kontrolou. Poslanci prijali uznesenie verejne odsudzujúce konanie Pavla Kurbela a umožňujúce konať proti poslancovi plniacemu si povinnosti vyplývyjúce mu z výkonu poslaneckého mandátu v rovine trestnoprávnej, či podania žaloby. Mali ste pri hlasovaní na uvedenom MsZ dostatok informácií, alebo máte pocit, že informácie boli manipulované (účelovo zostrihané a komentované video, prakticky žiaden čas na podanie vysvetlienia poslancom Kurbelom a pod.)  s účelom uvedené poverenie od poslancov MsZ získať?

8. Máte naštudované ostatné zmluvy na majetok mesta v správe iných mestských spoločností - napr. SMS  s.r.o.?

9. Ak áno, považujete zmluvy  pre mesto /občanov za výhodné?

10. Hrozí podľa Vás navyšovanie cien energií pre odberatelov po zmene ich dodávateľa z mestskej firmy na súkromnú?

 

Poslancov MsZ sa pýtam ako občan, ale aj  v mene média  SeredOnLine.sk a TransparentnáSamospráva.sk.  Tieto isté otázky posielam aj primátorovi mesta  Martinovi Tomčányimu.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign