Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Najhorsia je mlciaca vacsina...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Protizákonné VZN -ká a Pavol Pachník. - rozhovor prvý.

200

Meno  Pavol Pachník  na prokuratúrach nie je menom neznámym. Už druhý rok totiž prokuratúry riešia jeho podnety, v ktorých systematicky upozorňuje  na VZN- ká platné v mestách, ktoré sú mnoho krát v rozpore s vyššími právnymi normami - zákonmi a dokonca i Ústavou  SR. 

Pavol Pachník vo svojom voľnom čase  študuje platnú legislatívu, porovnáva ju s platnými  VZN- kami a čuduj sa svete - nič viac, iba rozmýšľa. A že rozmýšľa správne, dokazujú desiatky až stovky protestov prokurátorov, ktorými vedeniu jednotlivých miest a obcí  bolo oznámené, že ich  VZN- ko je v rozpore s legislatívou nášho štátu.

Stalo sa tak hneď v niekoľkých prípadoch aj v  Seredi a dnes v podstate vieme, že pravdepodobne neschopnosťou legislatívno právnych komisií z minulých období a určite nepozornosťou všetkých zainteresovaných, máme aj v našom meste niekoľko  protizákonných  VZN. 

Na základe nášho upozornenia na problém rozhovorom s viceprimátorom mesta  Ľubomírom Veselickým, v diskusii promptne zareagoval  predseda legislatívno právnej komisie  JUDr. Irsák nasledovne:

Michal Irsák st. | 15-08-2012 14:36:51 |

Uznesenia zo zasadnutia legislatívno-právnej komisie MsZ v Seredi, zo dňa 13.08.2012 znejú:
- Protest prokurátora - VZN Mesta Sereď č. 12/1998 o nočnom kľude, komisia prerokovala a odporúča zrušiť nariadenie v celom rozsahu
- Protest prokurátora - VZN Mesta Sereď č. 2/2006 o úprave podmienok predaja, podávania alebo požívania alkoholických nápojov na území mesta Sereď, komisia prerokovala a odporúča zrušiť nariadenie v celom rozsahu.
Ďalej odporúča MsZ, aby v lehote do šesť mesiacov od konania zastupiteľstva uložila povinnosť vypracovať nové znenie takéhoto VZN, v súlade s príslušnými zákonmi.

K meritu veci si dovoľujem uviesť, že predmetné všeobecne záväzné nariadenia v čase ich prijatia vychádzali z vtedy platných právnych predpisov a boli v súlade s požiadavkou doby na úpravu niektorých pravidiel správania sa a spoločenských vzťahov.
Pán Pachník v podstate objavil nič nové. Je viac obcí a miest, ktoré majú prijaté svoje všeobecne záväzné nariadenia v rozpore so zákonom. Tým nechcem zhodiť jeho dobrý úmysel a činnosť, ktorú vykonáva v záujme dodržiavania platného právneho poriadku.
Legislatívno-právna komisia pri MsZ v Seredi na začiatku tohto volebného obdobia si uvedomovala predmetnú problematiku a prijala v tejto veci aj odporúčania MsZ. Z iniciatívy členov komisie bolo prijaté všeobecne záväzné nariadenie č. 3/2011, Legislatívne pravidlá tvorby všobecne záväzných nariadení Mesta Sereď, s účinnosťou od 5.05.2011. Súčasne iniciovala preskúmanie a zosúladenie všetkých dovtedy prijatých VZN. Na základe tohto odporučenia, potom MsZ v Seredi v roku 2011 prijalo 14 všeobecne záväzných nariadení, v roku 2012 6 všeobecne záväzných nariadení a 4 VZN sú v súčasnosti rozpracované a zverejnené na úradnej doske Mestského úradu.


Túto informáciu, ako predseda legislatívno-právnej komisie dávam čitateľom SOL na vedomie a nestotožňujem sa s tými názormi, ktoré sú na SOL uvádzané, ako napr. že tvorcovia nariadení majú za to zaplatené, že všetky nariadenia sú proti právnym predpisom a podobne. Som poslancom a predsedom tejto komisie viac volebných období. Protest prokurátora proti VZN Mesta Sereď za celé toto obdobie bol podaný iba jedenkrát. Vždy sme sa snažili, ako komisia, tak aj poslanci Msz mať nariadenia a uznesenia mesta len a len v súlade s právnymi predpismi.

JUDr. Michal Irsák
poslanec MsZ
predseda legislatívno-právnej komisie

- - -

Je zrejmé a naozaj chvályhodné, že na rozdiel od názoru  viceprimátora mesta   poslanec  Dr. Irsák s členmi komisie na jej zasadaní usúdili, že čakanie na verdikt súdu vo veci prokurátorom napadnutých  VZN  by bolo prinajmenšom "cikaním proti vetru" -  povedané inak, Pachník má pravdu, aj naše  VZN sú v rozpore so zákonom a jednoducho ich treba zrušiť.

Otázkou ostáva - to  sa na výsledky práce  členov komisií (hovoria si odborné)  a poslancov v desiatkach (možno stovkách) miest  a obcí na  Slovensku    musel pozrieť až Palo Pachník z Dolného Kubína, aby im cez prokurátora  odkázal (dokázal)  že ich odbornosť a výsledok práce stojí za .... .? 

Nie, nechcem nikoho zbytočne kritizovať a nedajbože ponižovať  či urážať. Nedá mi však nespomenúť si na časy, kedy som v minulom volebnom období bol členom jednej z komisií aj ja. Ľuboš, úprimne, koľkokrát som verejne kritizoval systém fungovania komisií,  akceptáciu ich odporúčaní  poslancami pri hlasovaní, koľko krát sme hovorili o odbornosti a záujme niektorých jej členov o riešenie  problematiky komisie atď.?   Poznáš môj názor na účelové tlačenie poslancov do jednotlivých komisií. Vždy som navrhoval odbornosť a jednoznačne ak sa odborná komisia hoci je iba poradným orgánom  MsZ na niečom zhodne, tak iné ako rovnaké hlasovanie poslancov  - nuž, asi ťažko...  No vylúčiť sa i tak nedá.  Môžeme sa teda čudovať výsledným číslam  dosiahnutým   Pavlom Pachníkom  vo vzťahu k stovkám  schváleným  VZN- kám po republike?

Následne sa mi natíska otázka - kto a ako to riadi naše obce, mestá či štát, keď občanom ukladajú povinnosti na základe protizákonných noriem? Akú dôveru má mať občan vo svojho voleného zástupcu, keď  sa dozvedáme, že roky mestá vyberajú pokuty od svojich občanov  na základe protizákonných  VZN-iek?

Poznámka na záver

Ako občan a prakticky abstinent a úplný nefajčiar som za zákaz požívania alkoholu a za zákaz fajčenia na všetkých verejných priestranstvách, no za zákaz, ktorý bude v súlade so zákonmi krajiny, v ktorej žijem. Ak sú zlé zákony, tak je povinnosťou zolených zástupcov  v  NR SR tieto  bezodkladne zmeniť tak, aby chránili slušných ľudí. Známa právnická formulka totiž  hovorí - z nepráva nemôže vzniknúť právo.   Ak budeme čokoľvek z uvedeného zľahčovať alebo bagatelizovať, budeme mať právo nazvať náš štát štátom právnym?

Začneme teda konečne ctiť zákony? Začnú konečne ctiť zákony tí, ktorí to žiadajú od nás - občanov?


Vypočujte si improvizovaný nad ránom vyhotovený telefonický rozhovor s Pavlom Pachníkom. Rozhovor predvčerom  v  Dolnom Kubíne vyhotovený na kameru  spracovávame.


Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign