Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Najhorsia je mlciaca vacsina...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

PETÍCIA za obmedzenie používania pyrotechniky v meste - tretí krok: Petičné hárky

Miloš MajkoDátum31. 12. 2016 14:48:36TémaBezpečné mesto
200

Občianske združenie OBČAN ROZHODNI  reagovalo na návrhy občanov publikované v diskusii v médiu  SeredOnLine.sk  spustením petičnej akcie, ktorej účelom nemá byť obmedzenie práv občanov, ale práve opačne, ich vyváženie a maximálna eliminácia obťažovania širokej verejnosti nadmerným hlukom a účinkami nepredvídateľných výbuchov petárd, delobuchov, svetlíc a zábavnej pyrotechniky na verejných priestranstvách v meste.

Presne ako sme sľúbili v predošlom článku, petičné hárky boli občanom po prvý raz k dispozícii dnes, teda  31.12. 2016  medzi  12:00 a 14:00 hodinou v priestoroch štúdia SOL na ul. M.R. Štefánika (na poschodí v poslednom vchode do objektu vedľa obchodu so športovými potrebami medzi Slovenskou sporitelňou a svetelnou križovatkou Hutník). 

Petičný hárok si môžete stiahnuť aj z prílohy, ktorá sa nachádza pod týmto článkom. Aj tu stiahnutý petičný hárok môžete bez zmien a úprav vytlačiť a s ďalšími podpismi odovzdať niektorému z autorov petície do konca mesiaca január 2017.

Petičná akcia potrvá od dnes, do  konca mesiaca  január 2017.

Text petície:

Petícia za obmedzenie / zákaz používania pyrotechniky na verejných priestranstvách mesta

My dolupodpísaní obyvatelia mesta  Sereď  nie sme spokojní s neustálym obťažovaním  až tyranizovaním výbuchmi petárd, delobuchov, svetlíc a zábavnej pyrotechniky  na verejných priestranstvách v meste  nielen počas bežných dní, ale  aj vo večerných a nočných hodinách.

Nie sme proti krátkym, niekoľko minútovým  riadeným ohňostrojom o polnoci na Silvestra/Nový rok, či pri iných slávnostných príležitostiach, no odmietame  používanie menovaných prostriedkov spôsobujúcich  výbuchy vysokej intenzity a výrazný hluk kedykoľvek a kdekoľvek. Pri nekontrolovanom používaní „zábavnej“ pyrotechniky širokou verejnosťou  dochádza k traumatizujúcim stavom u malých detí, starých a chorých osôb, ako aj u domácich a voľne žijúcich zvierat.  Pred  takýmto vopred nepredvídateľným intenzívnym hlukom sa nedá  ujsť ani skryť a to, čo niekto považuje za zábavu, iný pociťuje ako výrazné obmedzovanie a zásah do svojich práv.

Obmedzenie, resp. zákaz živelného používania pyrotechniky na verejných priestranstvách nepochybne bude aj významným preventívnym opatrením pri predchádzaní úrazov a eliminovaním neporiadku tvoreného odpadom z používanej pyrotechniky.  

Z uvedených dôvodov žiadame poslancov MsZ  o obmedzenie, resp. zakázanie  používania pyrotechniky na verejných priestranstvách  v meste v presne definovanom období schválením  podzákonnej normy  VZN s rešpektovaním príslušnej legislatívy, ako aj povinností a práv občanov vyplývajúcich z Ústavy SR.

31.12.2016

Stanislava Štefáneková        Marek Sladký        Miloš Majko

- - -

Za účelom podpísania petičného hárku, získania petičného hárku, rady alebo vysvetlenia prípadných nejasností, môžete kontaktovať autorov petície tu:

Stanislava Štefáneková, tel: 0903 255 742, e-mail:  stefanekova.s@gmail.com

Marek Sladký, tel: 0903 441 121     e-mail: marek@sladky.sk

Miloš Majko, tel: 0907 277 777, e-mail: majko@majko.sk

- - -

Vysvetlenie zámeru autorov petície:

Po naštudovaní viacerých petícií, požiadaviek občanov v mnohých mestách, VZN viacerých miest a príslušnej legislatívy sme sa rozhodli požadovať iba to, čo občanom umožňuje súčasná legislatíva a Ústava SR.
Kritikov väčšinou neznalých predmetnej problematiky upozorňujeme na nasledovné:

Obec nie je zákonom zmocnená v podzákonnej norme upravovať či určovať úpravu „o používaní pyrotechnických výrobkov“.

Obec nie je zákonom zmocnená v podzákonnej norme upravovať a určovať „používanie“ pyrotechnických výrobkov, nakoľko v zmysle citovanej dispozície zákona je obec výlučne oprávnená vykonať vo všeobecne záväznom nariadení obce, IBA úpravu zákonom určenú a zmocnenú. Znamená to teda, že: „Obec môže z dôvodu ochrany verejného poriadku všeobecne záväzným nariadením OBMEDZIŤ alebo ZAKÁZAŤ používanie pyrotechnických výrobkov kategórie F2, F3, P1 a T1 na území obce alebo v jej častiach.“ 

Obec teda zo zákona môže iba: OBMEDZIŤ či ZAKÁZAŤ, (žiadne iné skutočnosti úpravy OBEC nemá právo vykonať vo VZN, neprichádzajú do úvahy), čo znamená : zakazujem ... používanie pyrotechnických výrobkov, obmedzujem ... používanie pyrotechnických výrobkov.  A zároveň výlučne iba OBMEDZIŤ alebo ZAKÁZAŤ používanie pyrotechnických výrobkov kategórie F2, F3, P1, T1 na území obce alebo v jej častiach.

Príslušná legislatíva teda obci veľa možností (väčšinou našťastie) nedáva, no to, čo v petícii žiadame, OBEC MÁ PRÁVO v podzákonnej norme riešiť.

Príslušné  VZN by podľa nás mal vyhotoviť odborník na predmetnú problematiku - kompletný  návrh VZN po dohode s vedením mesta môže pripraviť aj naše občianske združenie.

Občania by si mali uvedomiť, že od dnešného dňa je osud petície výlučne na ich občianskej angažovanosti a to tak, že ak im súčasný stav nevyhovuje, musia to dať jasne a zrozumitelne najavo napr. podpisom pod túto petíciu a následne vytvorením spoločenského tlaku na volených zástupcov, aby petíciu korektne  a najlepšie za účasti maximálneho množstva dotknutých občanov verejne prerokovali a vykonali také úpravy v podzákonnej norme, ktoré budú vo verejnom záujme.

Aby bol výsledok čo najpriaznivejší je potrebné zapojenie sa do petície čo najväčšieho počtu občanov. Inak, ako osobným prejavom vôle každého občana, totiž riešenie občianskej požiadavky v demokracii občania nedosiahnu. Povedané zjednodušene:  málo ľudí podpísaných pod petíciou znamená nízky spoločenský záujem, čo sa rovná minimálna šanca na úspech.

Po odovzdaní petície vedeniu mesta, resp. poslancom  MsZ, bude jej akceptovanie a zavedenie do praxe už len na poslancoch MsZ. Ich akceptovanie hlasov občanov následne jednoznačným potvrdením, do akej miery poslancom záleží na oprávnených požiadavkách občanov.

Autorom petície nejde o obmedzenie práv iných, no majú záujem zabezpečiť ich vyváženie, teda obmedziť poškodzovanie práv toho, kto hluk pred ktorým sa nemôže schovať, či pred ním ujsť, považuje za neprijateľný zásah do vlastných práv.

- - -

"Občan netuší, akú má moc..." - musí sa ju len naučiť využiť. Je to skutočne na každom z nás.
 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign