Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Po vyjadreniach niektorých poslancov začínam chápať, prečo na rokovaní OZ väčšina z nich stále mlčí

Miloš MajkoDátum21. 12. 2017 19:13:30TémaŠKOLA DEMOKRACIE

Počas mojich návštev rokovaní obecných a mestských zastupiteľstiev v mnohých dedinách a mestách, som zažil naozaj veľa perličiek. Mimo iné aj pokusy starostov i poslancov smerujúce k  zabráneniu filmovať rokovanie, osočovanie, urážanie a hlavne - neskutočnú neznalosť základných zákonov a právnych predpisov, ktorými sa samospráva musí riadiť. To zdôrazňujem a v tomto je stav prakticky vo všetkých samosprávach rovnaký, alebo minimálne podobný. Až sa naozaj vážne zamýšľam nad tým, či  je to náhoda, alebo si občania také množstvo nevzdelaných (niekedy až hlúpych) poslancov volia z neznalosti albo úmyselne.

Človek si urobí výborný názor hlavne tam, kde je na rokovaniach často  a kde tak má možnosť spoznať jednotlivých poslancov bližšie hlavne na základe ich ústnych prejavov priamo na rokovaniach, pripomienkach k prerokovávaným bodom programu  a z vystupovania ako takého.

Žial, väčšinou je stav taký, že aktívne sa do chodu obce alebo mesta zapája iba niekoľko poslancov (nie je výnimkou že len jeden), alebo žiaden.  Natíska sa mi teda otázka, prečo títo ľudia vôbec kandidujú...

- - -

Na poslednom rokovaní OZ v Šintave sa poslanci OZ dohodli, že vo veci požiadaviek spoločnosti Lodenica  s.r.o., resp. hrozby znemožnenia prístupu pre obec na súkromný majetok spoločnosti, sa uskutoční rokovanie s majiteľom a konateľom spoločnosti. K tomuto došlo a na vyslovenú žiadosť jednej zo strán, sme boli prítomný s kamerou. Starosta obce na rokovaní prítomný nebol.

Rokovania sa zúčastnili štyria poslanci OZ  -  Ing. Marta Mizerová, Ing. Michal Lipovský, Martin Polák a Slávka Režňáková a zástupcami spoločnosti boli informovaní o vývoji kauzy od jej začiatku až do súčasnej doby. Padli aj návrhy prednesené poslancom Lipovským na odpredaj niektorých pozemkov obci, aby mala firma "pokoj" od obce. V. Jurčaga si návrh trpezlivo vypočul a rezolútne vyhlásil - "nepredám ani meter"!  Postoj viac ako pochopiteľný a V. Jurčaga ho hneď aj odôvodnil: "takmer desať rokov je on a jeho rodina verejne osočovaná, zosmiešňovaná a poškodzovaná úmyselným konaním najskôr poslancom OZ a následne starostom obce Miroslavom Holičkom. 15 rokov firma toleruje zásahy na súkromnom majetku bez akejkoľvek náhrady a všetka ich ochota vychádzať obci v ústrety sa im vracia arogantnými útokmi zo strany starostu. Končia s toleranciou voči starostovi  a začínajú sa správať ako vlastníci."  Nato sa poslanec Lipovský vyjadril, že keď robí problém súkromná firma obci, tak aj obec má možnosť odplaty a to napr. odstavením vody Lodenici, nakoľko sa prípojka nachádza na obecnom - verejnom pozemku.

Úprimne, po vyjadrení poslanca Lipovského som sa poobzeral, či na mieste nie je aj iná kamera a či tam niekto nenatáča reláciu "Skrytá kamera". Dovolil som si zložiť rámik s fotografiou muzikanta miestej kapely zo štátneho znaku SR a upozorniť poslanca Lipovského, že na stene už takmer tridsať rokov nevisí lev s hviezdou, a že momentále sa píše podstatne iný dátum, ako ten, v ktorom sa vzhľadom na vyjadrenie evidentne pán poslanec pozabudol. Poslanec Lipovský totiž nerozlišuje verejný majetok od súkromného a z toho vyplývajúce práva a povinnosti pre každého z nás. Lipovského a Holičku nevynímajúc.

Ďalšiu perličku do priestoru vypustila poslankyňa a zástupkyňa starostu M. Mizerová. Vyzerá to teda tak, že ja začínam chápať, prečo na rokovaní OZ väčšina poslancov stále mlčí. Pri spomienke na verejné odhalenie diskriminačného a možného korupčného správania poslankyňou Matulovou chápem, že niekedy je "mlčať zlato". Otázka ale potom stojí - majú takíto poslanci pre občana zmysel?


Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign