Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Porušil Adrián Macho zákon o slobodnom prístupe k informáciám? Máme vlastné posúdenie rozhodnutia OÚ.

Miloš MajkoDátum02. 11. 2015 20:08:32Témaobec Šoporňa

Som rád, že stále viac volených zástupcov (tých ex nevynímajúc) registruje záujem SOL ale aj mňa osobne o otvorenú samosprávu a presadzovanie ich komunikácie s občanmi. Nie vždy komunikujú dobrovolne a niekedy ich je potrebné najmä v citlivejších témach "vyspovedať" za použitia príslušnej legislatívy. Hlavne ide o zákon  211/2000 Z.z.. Ide o zákon poskytujúci občanom pomerne vysokú možnosť kontroly konania ako starostu obce, tak poslancov a v neposlednom rade úradníkov. Ide o vec prirodzenú, nakoľko občania všetkých menovaných za prácu platia a teda majú nárok jej úroveň kontrolovať.

Iba nedávno SOL oslovil bývalý starosta obce  Šoporňa  Milan Vlček so žiadosťou o uverejnenie článku, v ktorom by sa občania dozvedeli o rozhodnutí vydanom  OU v Galante vo veci porušenia zákona o slobodnom prístupe k informáciám starostom obce  Šoporňa  Adriánom Machom.

Tu je e-mail Milana Vlčeka:

-----Original Message-----

From: milanmilosv@post.sk [mailto:milanmilosv@post.sk]

Sent: Friday, October 09, 2015 6:29 PM

To: majko   Subject: Šoporňa

Dobrý deň p.Majko, posielam Rozhodnutie Okresného úradu Galanta, podľa ktorého je Adrián Macho uznaný za vinného-porušil infozákon. Nakoľko obci Šoporňa sa Vaše médium venuje dlhodobo, verím, že v rámci objektivity uverejníte celé rozhodnutie pre Vašich čitateľov. Viď príloha.

S pozdravom Milan Vlček

Text k rozhodnutiu:

Milan Vlček, Šoporňa

Adrián Macho je vinný! Porušil infozákon.

- - -

Na porušovanie tohto zákona reagujem naozaj citlivo a v e-maili ma zaujal aj titul, ktorý si želal Milan Vlček uverejniť.  "Adrián Macho je vinný! Porušil infozákon." Takto jednoznačné tvrdenie si žiada ďalšie stanoviská. Odpísal som teda M.Vlčekovi nasledovné:

----- Pôvodná správa -----

Od: "Milos Majko" <majko@majko.sk>

Komu: milanmilosv@post.sk

Odoslané: piatok, 9. október 2015 22:45:15

Predmet: RE: Šoporňa

Dobry  vecer pan Vlcek,

Zaregistroval som od Vas e-mail. V pondelok sa pozriem na jeho obsah a budem Vas kontaktovat. Neviem vsak, ake mate aktualne mobilne cislo - prosim napiste mi ho.

Prajem prijemny vikend.   Majko

- - -

A následne po oznámení tel. čísla ešte toto:

Dobry den pan Vlcek,

Z Vami zaslaneho podnetu pripravujeme clanok. Prosim Vas, resp. osobu sporu o vyjadrenie sa k predmetnej veci  e-mailom a to do zajtra  (utorok) 20.10.2015 do  9:00 hodiny. Vyjadrenie prosim zaslat  na e-mail:  seredonline@seredonline.sk.

Srdecna vdaka.

Milos Majko

Prinášame reakciu pani Vlčekovej:

-----Original Message-----
From: milanmilosv@post.sk [mailto:milanmilosv@post.sk]
Sent: Monday, October 19, 2015 7:37 PM
To: Milos Majko
Subject: Šoporňa - porušovanie infozákona

Pekný večer pán Majko. Ďakujem za záujem objektívne informovať o samospráve v obci Šoporňa.

K predmetnému rozhodnutiu OÚ Galanta nemám čo ďalej dodať z právneho hľadiska, môžem ešte vyjadriť svoj osobný postoj a názor a verím, že ho zohľadníte vo svojom príspevku. I keď si uvedomujem, že Vás priamo platí vinný starosta Macho, resp. Vaše médium Sered Online je v zmluvnom vzťahu s Obcou Šoporňa, kde je štatutárom Adrian Macho. (reakcia na túto poznámku na záver materiálu)

     Počas funkčného obdobia môjho manžela Milana Vlčeka ako starostu obce som sa zaujímala o problematiku samosprávy Obce Šoporňa,a ako občianka Šoporne sa zaujímam aj v súčasnosti o dianie v obci Šoporňa a konanie verejných činiteľov starostu a poslancov obce, načo mám ústavné právo, a preto je neprimerané a nedôstojné, aby ma niekto z oponentov bývalého starostu Milana Vlčeka označoval neprimeranými a urážlivými prívlastkami vo Vašom médiu. Naviac, mám právo, či už ako starostova manželka alebo bežná občianka Šoporne vyžiadať si kedykoľvek informácie v zmysle infozákona od Obce Šoporňa bez uvedenia dôvodu. S týmto má zjavne pán Macho problém, čo verbálne na Okresnom úrade Galanta aj inde prezentuje, ale svoje tvrdenia neobhájil.

Vašu činnosť pán Majko sem-tam sledujem a priznám sa, že som podľa Vášho vzoru napísala jednu infožiadosť na Obec Šoporňa. Vám Mesto Sereď odpovedalo v zmysle zákona, mne Obec Šoporňa v zmysle zákona neodpovedala.

V samospráve by mal platiť jeden meter, bez ohľadu na to, kto je starostom. Ak niekto porušuje zákony, a je o tom písomný dôkaz, tak to treba riešiť.

S pozdravom, Ing. Alexandra Vlčková, Šoporňa

- - -

Áno, súhlasím. "Ak niekto porušuje zákony, a je o tom písomný dôkaz, tak to treba riešiť."  No verejne je verejne a pre korektnosť to chce aj názor druhej strany, teda starostu obce  Adriána Macha. Na moju žiadosť napísal toto:

From:starosta@soporna.sk [mailto:starosta@soporna.sk]
Sent: Tuesday, October 20, 2015 3:36 PM
To: majko@majko.sk
Subject: Vyjadrenie k žiadosti o zverejnenie rozhodnutia od p. Vlčeka

Neviem na základe čoho sa mám vyjadrovať k žiadosti p. Vlčeka adresovanej Vám na uverejnenie neprávoplatného rozhodnutia Okresného úradu Galanta vo veci podozrenia zo spáchania priestupku na úseku slobodného prístupu k informáciám. Viem sa vyjadriť, ak budete mať záujem, po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia.

Pre zachovanie korektnosti ešte e-mail  prednostky  OU Galanta, ktorým reagovala na konkrétny prípad uvedený Milanom Vlčekom:

From:Júlia Gálová [mailto:Julia.Galova@minv.sk]
Sent: Wednesday, October 21, 2015 8:56 AM
To: majko@majko.sk
Subject: informácia

Vážený pán Majko, na základe nášho telefonického rozhovoru Vám uvádzam nasledovné :

pánovi Mgr. Milanovi Vlčkovi bolo zaslané rozhodnutie, ktoré doposiaľ nenadobudlo právoplatnosť.

Podľa poučenia uvedeného v rozhodnutí má možnosťv súlade so zákonom o správnom konaní podať opravný prostriedok.

Konanie nie je ukončenéa preto sa k predmetnej veci Okresný úrad Galanta nebude vyjadrovať.

Želám Vám pekný deň.

S pozdravom

Mgr. Júlia Gálová

prednostka  Okresný úrad Galanta

- - -

V používaní zákona  211/2000  Z.z. nie som začiatočník a v rozhodnutí  OU Galanta sa mi nepozdávalo zopár vecí, myslím si, že s tou vinou  starostu obce  A.Macha to nie je až tak jednoznačné, ako to vidí orgán prejednávajúci podnet  pani Vlčekovej a teda potenciálny priestupok.

Preto som požiadal o stanovisko odborníka, s ktorým  SOL spolupracuje už roky: " Po preštudovaní si Rozhodnutia  OU Galanta vo veci údajného porušenia zákona  211/2000 Z.z.  starostom obce Šoporňa  Adriánom Machom  som dospel k záveru, že v prípade jeho odvolania sa voči rozhodnutiu správneho orgánu, bude rozhodnutie zrušené s pravdepodobnosťou blížiacou sa k  100%tám."

Nemyslím si, že v momentálnej situácii je nutné vypisovať prečo - nech si úradníci svoje výplaty zaslúžia. Mám však zato, že SOL by v každom prípade malo pri verejnom prezentovaní   takto citlivých vecí (a verejné obvinenie z porušenia zákona citlivým nesporne je)  zostať nad vecou a nemali by sme byť ani na jednej a ani na druhej strane.

Netvrdím, že Adrián Macho urobil všetko, čo mu zákon v danom momente ukladal, no zákon má niekoľko paragrafov a postup pri žiadaní informácií je pomerne zložitý a presne daný. Bol dodržaný žiadateľom tak, ako to zákon určuje? 

Ubezpečujeme čitateľov, že o ďalšom vývoji vo veci prinesieme aktuálne informácie.

- - -

Na záver sľúbená poznámka:

Pani Vlčeková, k Vašej poznámke citujem: "I keď si uvedomujem, že Vás priamo platí vinný starosta Macho"  vydávam nasledovné stanovisko:

Mňa osobne a ani  SeredOnLine.sk nikdy nik priamo a ani nepriamo neplatil. U média SeredOnLine.sk  je možné objednať služby a to má umožnené ako fyzická osoba, tak firma. Samospráva z tejto možnosti samozrejme vyňatá nie je.

Obec Šoporňa má s médiom uzatvorenú štandardnú zmluvu, ktorá obci dáva možnosť prezentovať život v obci, akcie obecné, záujmové, ako aj akcie občianskych združení či športových klubov. Materiály nevyhotovujeme my - reálne rozmýšlajúci človek iste pochopí, že to by bolo nutné zaplatiť. Čiastka, na ktorú je zmluva uzatvorené pokrýva (v prípade Vašej obce s toľkými aktívnymi prispievateľmi už ani to nie)  výlučne náklady  spojené s chodom média v danej rubrike - povedané inak, zabezpečuje to, aby médium po zadaní adresy mohlo byť dostupné.

Pani Vlčeková, tak ako ani za čias kedy bol starostom obce  Váš manžel, ani dnes  SOL a ani ja osobne nemáme žiadne vzťahy k voleným zástupcom (a to ani poslancom) a ani k obci samotnej. Za minulej éry obdobne ako teraz, má možnosť pod svojim menom a priezviskom sa registrovať každý občan a vkladať svoje články do média individuálne. Nesmú však obsahovať reklamu a to ani politickú, nesmú odporovať platnej legislatíve  SR a EÚ a nesmú byť v rozpore so smerovaním média.

Volení zástupcovia si môžu v médiu objednať platenú reklamu tak, ako to urobili viacerí kandidáti pred poslednými komunálnymi voľbami.

Pani Vlčeková, sloboda slova bola pre médium podnetom k jeho vzniku a od tohto základného mechanizmu demokracie sme neupustili doteraz a pokiaľ budem mať na médium vplyv ja a dovolia to príslušné zákony, ubezpečujem Vás ako aj ostatných čitateľov - sloboda u nás zostane.

Médium je teda mnou osobne úmyselne postavené ako neskorumpovateľné a verejne Vás týmto ubezpečujem, že  zmluva so žiadnou obcou v akejkoľvek sume neprinesie osobný profit žiadnemu jej predstaviteľovi. Skutočne to nie je otázkou sumy, ale cti a mena ako média, tak môjho.

Na záver snáď len poznámka - mal som ponuky v ročnej výške desiatok tisíc Eur a odmietol som ich, preto spávajte kľudne.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign