Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Poslanci dnes rozhodujú aj o tom, či dovolia občanom vidieť, ako vznikajú ich rozhodnutia

Miloš MajkoDátum15. 04. 2014 11:16:17TémaŠKOLA DEMOKRACIE
200

Dnes poslanci MsZ na svojom rokovaní okrem iného rozhodujú o jednej z najdôležitejších vecí v samospráve - o jej TRANSPARENTNOSTI  a  OTVORENOSTI občanom.

Komisie, ako poradné orgány MsZ sú veľmi dôležitým prvkom v samospráve - najmä v systéme, ktorý je funkčný v Seredi.

Členovia komisie - väčšinou poslanci MsZ na komisii predpripravia návrh na hlasovanie, o ktorom sami rozhodnú na rokovaní MsZ  hlasovaním. Primátor mesta následne "nemá dôvod" nepodpísať viac menej akékoľvek rozhodnutie  MsZ s odôvodnením, že komisia rozhodla, poslanci MsZ rozhodli, tak čo by malo byť na tom spochybniteľné?

Z konania je prakticky vylúčená verejnosť, teda občania, ktorých sa vec priamo týka. 

Už v minulosti sa totiž stalo, že napriek písomnej žiadosti viacerých občanov, hlasovaním členov komisie im nebola umožnená účasť na rokovaní komisie (v pozícii pozorovateľov)  a to v tak dôležitej veci, akou je prerozdeľovanie a schvaľovanie finančných dotácií z verejných zdrojov. V demokratickej spoločnosti úplne nepochopiteľné a neprijateľné!!  Ak komisia koná v záujme väčšiny občanov, transparentne a spravodlivo, čo im teda vadí na tom, že občan uvidí jej zasadanie?

Problém je vážnejší, ako si bežný občan dokáže uvedomiť. Nepoznajúc príčiny takéhoto konania a možné následky z neho vyplývajúce, sa môže občan domnievať, že je jedno, či sú rokovania komisií verejné, alebo nie. Ak by to bolo jedno, boli by občania, voliči a daňoví poplatníci na rokovanie komisie bez problémov vpustení, nie?

Dnešné rokovanie je testom pre poslancov MsZ a vedenie mesta v demokracii a v skutočnej snahe o transparentnosť v samospráve a jej konaní.

Ďalšie články k tejto téme nájdete aj tu:

http://www.seredonline.sk/clanky/transparentna-samosprava-iba-ako-otrepany-slogan/

http://www.seredonline.sk/clanky/clenovia-komisie-pri-msz-piatim-obcanom-ukazali-ako-funguje-transparentnost-v-praxi/

http://www.seredonline.sk/clanky/poslanec-a-viceprimator-veselicky-svoj-verejne-dany-slub-obcanom-mesta-nesplnil-anketa-video/


Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign