Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Najhorsia je mlciaca vacsina...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Poslanec OZ Roman Matušica odpovedať na otázky občanov nemá čas

Miloš MajkoDátum21. 02. 2017 23:37:39Témaobec Šintava
200

Pod článkom opisujúcim rokovanie Obecného zastupiteľstva v Šintave publikovaným 08.02.2017 s názvom "Zima v zasadačke, nefunkčné elektrické zásuvky a pred občanmi znovu utekajúci starosta Holička. Aj to sa udialo na rokovaní OZ." je diskutujúcimi pomerne intenzívne rozoberaná Rada školy, ktorej pravdepodobne dlhšiu dobu jediným legálne zvoleným členom bol poslanec OZ Roman Matušica. Rada školy je dôležitým orgánom s pomerne vysokými právomocami vo vzťahu ku škole a pravdepodobne preto táto téma obyvateľov Šintavy tak veľmi zaujíma. Pred rokovaním OZ Rada školy zasadla a podľa v diskusii publikovaných informácií mal práve poslanec OZ Roman Matušica poslancom OZ na riadnom rokovaní Obecného zastupiteľstva doručiť a asi aj prezentovať stanovisko Rady školy.

Uznesenia rady školy | 20-02-2017 20:18:06 |
Prosím vie niekto vysvetliť tieto uznesenia rady školy:
Uznesenie 4: Rada školy schvaľuje Stanovisko Rady školy k delegovaniu za zriaďovateľa členov Rady školy.
Uznesenie 5: Rada školy ukladá doručiť stanovisko všetkým poslancom obecného zastupiteľstva. Z. p. R. Matušica, člen obecného zastupiteľstva.

Nič také sa však na rokovaní Obecného zastupiteľstva neudialo, čo pravdepodobne má svoj dôvod zaujímajúci nielen poslancov, ale ako vidíme v diskusii aj samotných obyvateľov obce.

Dnes sme sa chceli poslanca OZ v Šintave Romana Matušicu spýtať na dôvody prečo nesplnil Uznesenie Rady školy č. 5, ktorým mu táto povinnosť bola uložená. Prirodzene že na poslanca Obecného zastupiteľstva Romana Matušicu máme pripravených aj niekoľko ďalších otázok, ktoré nám do redakcie zaslali obyvatelia obce Šintava. Poslanca Romana Matušicu sme kontaktovali telefonicky a po pomerne aktívnom odďaľovaní možného termínu stretnutia sa nakoniec vyjadril, že o komunikáciu nemá záujem. Vysvetlil to pomerne svojsky a to napr. tým, že čo sa deje momentálne v obci nepovažuje za správne a dobré a že to dokonca zasahuje do rodinných vzťahov niektorých poslancov. Odpoveď na otázku, kto takýto stav spôsobuje konkretizovať nechcel. Po nie dlhom telefonickom rozhovore sme si vymenili niekoľko SMS správ, ktorých obsah uverejňujeme z dôvodu verejného záujmu, nakoľko sa nejednalo o súkromnú komunikáciu ale o komunikáciu média s riadne občanmi zvoleným poslancom Obecného zastupiteľstva.

Na základe viac ako 15 ročných intenzívnych skúseností s konaním niektorých samospráv môžem bez problémov povedať, že drvivá väčšina poslancov a starostov/primátorov prakticky hneď po voľbách zabúda na svoje sľuby a dokonca nerešpektuje zákon 369/1990 Z.z. o Obecnom zriadení, ktorý volenému zástupcovi priamo ukladá povinnosť odpovedať občanom/voličom na otázky spojené s výkonom jeho mandátu. Áno, v prípade Šintavy si viem predstaviť stav, kedy by starosta obce Holička pri upozornení na túto povinnosť reagoval, že zákon nedodrží, lebo za jeho porušenie nie je stanovená žiadna priama sankcia tak, ako tomu bolo už v minulosti.

Ešte nedávno by som asi nepripustil úvahu, že niektorý z poslancov pri reálnom videní stavu v akom sa samospráva v Šintave hlavne z dôvodu "svojského" konania starostu Holičku nachádza, bude váhať s vystúpením pred občanov v médiu, ktoré viac ako rok a pol prináša pravidelné spravodajstvo z Obecných zastupiteľstiev. Dovolím si pripomenúť, že návštevnosť niektorých článkov presahuje počet obyvateľov obce rádovo aj niekoľko násobne.

Vo vzťahu nielen k Šintave máme výhodu v tom, že k obci a k jednotlivým voleným zástupcom nás neviažu žiadne intenzívne osobné vzťahy a môžeme si tak dovoliť byť nad vecou, nezapájať sa do osobných zápasov o moc či pomerne častých rozporov. Práve z rovnakého dôvodu si môžeme dovoliť nezávislosť aj v posudzovaní konania všetkých poslancov bez rozdielu.

Z niekoľko mesačného sledovania správania sa starostu obce musí byť každému situáciu reálne hodnotiacemu čitateľovi jasné, že na konaní starostu Holičku sa dá dnes už iba verejne baviť a viacmenej satirickým spôsobom obyvateľom systematicky ukazovať, čoho je schopný volený zástupca nad ktorého konaním občania stratia kontrolu.

Osobne som rád, že práve SeredOnline je aj v tejto obci médiom, ktoré v plnej miere nahrádza priestor pre diskusiu občanov, ktorý volení zástupcovia pre mňa z nepochopiteľných dôvodov vlastným obyvateľom dať nedokážu. Čítanosť média a diskusie pod článkami sú dôkazom, že obyvatelia obce záujem o informácie šírené cez SOL majú a ignorovaním týchto preukázateľných faktov volení zástupcovia realitu nezmenia.

Vždy a v každom prípade budeme konať transparentne a obyvateľov obce o prístupe poslancov a starostu k médiu a postoji k veciam verejným budeme informovať obdobne ako momentálne v prípade poslanca Romana Matušicu.

Veríme, že si svoju zodpovednosť voči občanom a to bez rozdielu uvedomí a pochopí, že zmeny v obci a jej napredovanie dosiahne jedine komunikáciou s občanmi, ktorí mu dali mandát, dôveru a celý chod obce financujú zo svojich daní.


Fotogaléria k článku:

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign