Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Postavme veci z hlavy na nohy a nedajme si uberať zo slobody.

Miloš MajkoDátum08. 04. 2014 12:26:49TémaTak to vidím ja...
200

Za posledné dni, som mal niekoľko telefonátov a osobných rozhovorov s ľudmi, ktorí mi viac menej dali rovnakú otázku - čo mám z toho, že sa nevzdám a  SOL držím stále v neutrálnej pozícii medzi občanmi a vedením mesta. Hovorili takmer identicky - SOL nemali radi starí poslanci ani noví, nevyhovovalo starému primátorovi a nevyhovuje ani novému.
Drahuš Ujlaky na dnešnom stretnutí občanov s vedením mesta to povedal nejako tak, že tam vládne napätá atmosféra. Áno, cítim ju aj ja. No vytvárajú ju hlavne predsudky a očakávanie otázky či kritiky s nevôľou, tolerovanie  SOL ako nejakého nutného zla, ktoré tu proste je.

SOL však nie je zlo, lebo potom by sme boli zlom všetci. A otázka či kritika nie je nešvárom, ktorý je potrebné vyhubiť. SOL je názorom a ten nie je zlý, alebo dobrý, je to názor. Niektorý je vytvorený z povrchného poznania veci, iný z úplného nepoznania, resp. bez akýchkoľvek podkladov. Záleží na jedincovi. A záleží aj na tom, či má občan umožnené vedomosti o probléme získať. Potom už ide iba o záujem.

Už s chronickou pravidelnosťou opakujem, že problémom súčasného vedenia mesta nie je to, že by mesto nenapredovalo (z veľkej miery vďaka predpripraveným projektom a finančným zdrojom z minulosti), ale v tom, že občania nie sú vopred a dostatočne o veciach informovaní. Presne, ako to napísal Vlado Herega:

"Poslanci a primátor by mali byť len úradníci na vykonávanie toho čo potrebujú občania. Zastupiteľstvo má nejaké návrhy na projekty a investície?Ok, prečo nie. Ale mali by to dať odhlasovať medzi ľudí, resp. ich aspoň včas a riadne informovať. O tom to je. Potom by sa eliminovali hneď dva problémy, nespokojnosť ľudí a riešenie akútnych problémov, ktoré akosi stále ostávajú nepovšimnuté. Namiesto toho sa potom stretávame s takýmito nezmyslami. O nás, bez nás."

Doba sa za ostatných 10 či 15 rokov zmenila, ze posledné štyri - závratne. Asi ťažko môžeme chcieť, aby si ľudia nejako intenziívnejšie uvedomili,  o čo viac informácií majú k dispozícii, o čo viac rozumu o slobode slova, demokracii, podvodoch v samosprávach, tunelovaní rozpočtov a rôznych iných veciach zrazu majú. Môžu za to hlavne médiá a neskromne si dovolím povedať, že v Seredi a regióne aj SOL.  Ludia prirodzene vyžadujú od volených funkcionárov viac  a sú ochotní za to aj zabojovať. Už došli na to, že aj veci na prvý pohľad nemožné, sa rozumným a koordinovaným postupom  viacerých, zrazu môžu stať možnými. 

Nerozmýšľali ste, prečo po podaní to trestného oznámenia minulý rok, zrazu nie sú poruchy na vodovodnom potrubí aj dva razy do týždňa? ;-)

Nie, nechcem rozoberať podrobnosti, chcem len poukázať na to, že ľudia začínajú byť naozaj nekompromisní v domáhaní sa svojich práv. Napríklad to nevpustenie občanov na komisiu, ktorá delila verejné financie. To je tá toľko deklarovaná transparentnosť?

Či napríklad iba nedávne vyhodenie dvoch občanov z verejného prerokovávania námietok voči územnému plánu. Niet totiž dôvodu, prečo by na prerokovávaní námietky jednej osoby vo veci týkajúcej sa tisícov, nemohli byť v miestnosti ďalší občania, ktorých sa vec týka. A niet ani zákonnej prekážky. Alebo snáď áno? V mene čoho a v mene koho? Nejde snáď o nás, občanov?

Parkovanie pred sporiteľňou. Za celý deň napriek množstvu príspevkov v diskusii, ani jeden z diskutujúcich neuviedol zákon, ktorý by zakazoval vodičovi cúvať do tejto cesty. Ja som fakt tomu venoval prakticky celý deň a konzultoval som to s viacerými odborníkmi. Ani jeden z nich nenašiel dôvod  k takémuto riešeniu. A oni fakt s mestom nemajú nič spoločné...

Už sme si žiaľ zvykli byť apaickí voči snáď všetkému okolo nás. Snažíme sa nevnímať politiku a to napriek tomu, že politici v podstate priamo rozhodujú o našom bytí či nebytí. Snažíme sa nevnímať množstvo zákonov, nariadení, úprav a predpisov napriek tomu, že nám denne komplikujú život. A snažíme sa vnímať iba to, čo sa nám páči napriek tomu, že nás priam likvidujú najmä veci, ktoré svojim spôsobom najradšej nevnímame a ignorujeme.

Denne sú naše práva okliešťované raz Národnou radou,  inokedy  VÚC, či mestskými poslancami. Denne sa niekto z nás snaží vytĺcť maximum, pre pozdvihnutie a zdôraznenie  vlastných  funkcií či inštitúcií, ktoré zo svojich daní živíme. My to tolerujeme, tým umožňujeme a následne nám zostáva miesto iba na už úplne zbytočné rozčuľovanie sa. A pritom je to iba na nás...


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign