Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Najhorsia je mlciaca vacsina...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Prečo moje otázky voleným funkcionárom a prečo by SOL v kladení otázok mali nasledovať ďalší občania ?

Miloš MajkoDátum29. 11. 2017 08:18:13TémaTak to vidím ja...
200
200

V poslednom období, mám na mysli asi 6 rokov čitatelia určite zaregistrovali viacej listov, telefonátov a otázok v nich kladených primátorovi mesta, poslancom MsZ a viceprimátorovi Ľubomírovi Veselickému. Je to vidieť z času na čas aj v diskusii, kde výlučne anonymní diskutujúci na moju osobu útočia nezmyselnými atakmi, čo mám proti Veselickému, primátorovi alebo inému volenému zástupcovi. Dokonca niektorí neváhajú hovoriť o zaujatosti, strate nezávislosti a podobne.

Práve tým, že otázky napr. aj formou otvorených listov týmto voleným zástupcom dávam, potvrdzujú stav, ktorý je ťažko možné nazvať stratou nezávislosti. Je účelom a úlohou médií pýtať sa na veci verejné a upozorňovať na konanie, ktoré môže byť v rozpore s verejným záujmom a dokonca aj platnými zákonmi.

Prečo sa v mnohých prípadoch v žiadostiach vyskytuje moje meno? Odpoveď je jednoduchá. Zákon č. 211/2000 Z.z. definuje osobu oprávnenú konkrétneho občana, nie organizáciu. Znamená to teda, že každá otázka k odpovedi, na ktorú sa chce médium dostať prostredníctvom zákona o slobodnom prístupe k informáciám musí pochádzať od konkrétnej fyzickej osoby. Spravidla (99%) som ňou ja.

Ďalej médium kladie otázky aj za občanov, ktorí nám zasielajú podnety a postrehy týkajúce sa vecí verejných. Znamená to teda, že dopytovaná téma nemusí vždy zaujímať mňa osobne, no v záujme získania informácie niekto otázku kompetentným položiť musí.

Už niekoľko rokov primátor mesta ani jeho hovorca a poslanec MsZ Ľubomír Veselický nie sú ochotní na otázky týkajúce sa vecí verejných odpovedať pred kamerou a primátor mesta dokonca hneď na začiatku súčasného volebného obdobia zrušil aj verejné stretnutia s občanmi, kde mu boli aj mnou osobne otázky kladené a ako vidieť zo záznamov z týchto stretnutí, odpovedanie na ne bolo kompetentným mimoriadne nepríjemné, veľakrát sa vyhýbali a v situáciách, že im bola otázka zopakovaná niekoľko krát, svojou odpoveďou kompetentní odhalili veci, ktoré pravdepodobne odhaliť nechceli. V niekoľkých prípadoch bol napr. primátor Tomčányi priamo pred kamerou usvedčený z klamstva, či dokonca obhajoby nezákonného konania, alebo ospravedlňovania porušenia zákona s odôvodnením napr., že sa jednalo o dobrú vec a podobne.

V čom je teda najväčší problém?

Primátor mesta Tomčányi napriek verejným prísľubom daným občanom pred voľbami, má už niekoľko rokov problém postaviť sa pred kameru a odpovedať na otázky týkajúce sa napr. nakladania s majetkom mesta, výhodnosti jeho konania pre obyvateľov v konkrétnych veciach, ba dokonca dlhšiu dobu už neodpovedá ani písomne. V rovnakej pozícii je aj jeho hovorca Ľubomír Veselický, ktorý predpokladáme že komunikáciu s médiami má priamo v pracovnej náplni a je za ňu platený nami občanmi. Otázka teda je úplne jednoduchá - čoho sa títo ľudia - predstavitelia mesta ovplyvňujúci život nielen nás a teraz, ale aj našich detí do budúcnosti - boja?

Ak sa volený zástupca dostane do pozície, že je schopný a ochotný komunikovať len cez mail na vopred položené otázky, prípadne len cez alebo s osobami, od ktorých nepríjemnú otázku očakávať nemôže, dostáva sa do polohy pre občana nedôveryhodného z princípu. Takýto volený zástupca dosť pravdepodobne neuniesol funkciu a zodpovednosť na neho kladenú a o jeho konanie by sa verejnosť mala v záujme vlastnej budúcnosti zaujímať násobkami a to dovtedy, pokým nie je neskoro. Myslím si, že dostatočným potvrdením mojich slov je fakt, že už 4 roky upozorňujeme na mimoriadne závažné problémy týkajúce sa prenájmu niekoľko miliónového majetku mesta, sme za to veľmi intenzívne a systematicky kritizovaní a perzekuovaní a až v posledných mesiacoch na základe ťažko prehliadnuteľného stavu vecí už aj pre niektorých poslancov MsZ, na základe vykonaných kontrol a zistení boli naše tvrdenia preukázané.

Aj keď sa jedná o témy možno bežnému občanovi nie úplne zrozumiteľné a aj keď si občan možno myslí, že sa ho bytostne nedotýkajú, tvrdím, že sa jedná o klam. Je totiž len otázkou času, kedy sa každé konanie samosprávy vo veciach verejných dotkne niekoho z nás, väčšej či menšej skupiny obyvateľov a otázka dnes nestojí či k tomu dôjde, ale kedy a aké následky to komu spôsobí. Aj tu však platí, že ozývať sa je nutné vtedy, kedy to má zmysel, kedy to umožňujú napr. lehoty v konaniach a to len do momentu, pokým nepríde k závažným, ťažko napraviteľným zmenám, prípadne k premlčaniu konania tým zbavenia konkrétnych ľuďí zodpovednosti.

V takto závažných prípadoch jednoduchú morálnu zodpovednosť či ďalšie robenie hrubých čiar nepovažujem za akceptovateľné.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign