Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Prokurátor na základe podnetov Pavla Pachníka napadol už aj VZN-ká platné v Seredi

24

Sereď    |  Pozornejším čitateľom  SOL určite neuniklo niekoľko diskusných príspevkov  Pavla Pachníka z  Dolného Kubína, ktoré napísal najmä pod   VZN-ká schválené  našimi poslancami  MsZ a platnými v Seredi. A tým ešte pozornejším možno neuniklo meno Pavla Pachníka a za ostatné dva roky množstvo ním odoslaných podnetov na prokuratúru, v ktorých namieta nezákonnosť mestskými zastupiteľstvami schválených  VZN v mestách po celom  Slovensku. A výsledok jeho činnosti? Desiatky protestov prokurátorov proti  VZN-kám a desiatky z nich následne zastupiteľmi mnohých miest zrušené či minimálne zmenené.

Pozreli sme sa na niektoré  VZN-ká platné v  Seredi a s viceprimátorom mesta Ľubomírom Veselickým sme sa porozprávali o tom, či sú občanmi dodržiavané, či  MP na ich základe koná a či sú v súlade s príslušnými zákonmi.

Po prvom rozhovore s viceprimátorom sme telefonicky kontaktovali  Pavla Pachníka a požiadali sme ho o jeho stanovisko - už pri krátkom rozhovore sme nevychádzali z údivu. Už v tom čase sa totiž na  MsÚ nachádzali dva protesty prokurátora, v ktorých protestuje proti predmetným  VZN-kám pre ich nezákonnosť.

Následne sme sa s viceprimátorom stretli znovu a rozhovor sme doplnili o jeho stanovisko.

VZN-ká sú akousi legislatívou na území obce či mesta. Občania sú povinní nimi sa riadiť, no žiadne z nich nesmie byť v rozpore s vyššími právnymi normami a už vôbec nie s  Ústavou  SR  a ďalšou legislatívou.

VZN-ká schvaľujú poslanci miest a obcí z pravidla na odporúčanie legislatívno právnej komisie, prípadne komisií odborných. Vyhotovovať by ich  mali ľudia - odborníci. Z pravidla sú za túto prácu aj zaplatení. VZN podpisuje primátor mesta či starosta obce.

Asi každého napadne logická otázka - desiatky, ba stovky ľudí za svoju prácu zaplatených VZN-ká navrhnú, odporučia schváliť a schvália. Ďalší kontrolujú a podpisujú. VZN-ká v mnohých mestách platia aj dlhé roky či desaťročia. A následne príde Pachník z Kubína a legálnym spôsobom cez prokuratúry desiatky z nich napadne - a úspešne.

Čím to je? Čo v tejto spoločnosti nefunguje tak ako má? Ako je možné, že mestá a obce sa roky riadia protizákonnými VZN-kami a na ich základe  obecné a mestské polície ukladajú občanom sankcie?

O rozhovor sme požiadali aj  Pavla Pachníka. Stretneme sa  s ním osobne a nepochybne prinesieme podnetné materiály aj pre našich poslancov. Pomôže to?

Dnes prinášame sľúbený rozhovor s  Ľubomírom Veselickým.


Fotogaléria k článku:

24
Autor: Iveta Tóthová

Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign