Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Separácia odpadu tak trochu po našom (sereďsky) - AKTUALIZOVANÉ

159

Najskôr telefonicky, následne e-mailom sa na nás obrátilo niekoľko občanov so sťažnosťami na spôsob zberu resp. odvozu komunálneho a separovaného odpadu firmou SITA v meste Sereď. Občania poukazujú na svoju snahu odpad separovať, no následne zo svojich okien sú svedkami situácií, kedy firma SITA občanmi vyseparovaný odpad dáva do jedného vozidla kde sa zmieša. Je pochopiteľné, že snažiacim sa ľuďom sa táto prax nepáči a oprávnene sa pýtajú či je takýto postup normálny a či te dá zmysel separácia a teda opodstatnenie chválenie sa ňou mestom Sereď.

Telefonáty aj e-mail. Chýbali však fotografie, ktoré by tvrdenia občanov dokázali. Nemáme záujem hľadať senzácie, či kritizovať na základe domienok bez dôkazov. Preto sme čakali práve na ne...

E-mail od občana, ktorý zaslal aj svoje fotografie:

Uz som to videl druhy krat tento rok. A ktoviekolko krat sa to uz opakovalo. Dvojrocny syn ma vzdy vola do okna na smetiarov. Bohuzial foto nemam a lutujem to. Strasne ma to hneva pretoze poctivo triedime odpad a platime za smeti drahe poplatky. Ako ludia mozu byt motivovany triedit. Dufam ze na buduce ich cvaknem.

Moja reakcia na e-mail:

> ** Fri, 27 Dec 2013 16:24:18 +0100 - "Milos Majko" **
>
> Dobry den, mate nejaku fotografiu ci video ?
> Majko
>
> -----Original Message-----
> From: mixo225@azet.sk [mailto:*******5@azet.sk]
> Sent: Friday, December 27, 2013 12:44 PM
> To: majko@majko.sk
> Subject: divny zber komunalneho odpadu
>
> Dobry den. zaujimalo by ma akym systemom sa zbiera komunalny odpad v Seredi.
> Neviem ci sa to tak robi ale dnes som videl na vlastne oci ze jedno
> smetiarske auto bralo vsetko papier, plasty + obycajne smetie. naco to
> potom triedime ako blazni ked to nasupuju do jedneho auta. platime
> drahe smeti a nakoniec toto? Mozete mi vysvetlit ako to teda je? s pozdravom Martin

No a následne ďalší e-mail, tentokrát už s fotografiami:

Dnešné vyvážanie odpadu  (3. januára 2013)

Dobry den pan Majko. nedavno som vam pisal ako so synom sledujeme smetiarov . vy ste sa ma spytal ci mam nejake fotografie. dnes som fotografie urobil. papier sice nevysypali ale vysypali komunalny odpad spolu s plastami do jedneho auta. nech sa paci fotografie v prilohe. napiste mi prosim co dalej. S pozdravom *********

Fotografie síce ukazujú veľa, no čakali sme ešte na príležitosť získať videozáznam, ktorý by nespochybniteľne potvrdil obyvateľmi mesta popísanú prax. Tento sa nám naskytopredvčerom a preto ho spolu s e-mailom a fotografiami uverejňujeme.

- - -

Včera sme telefonicky kontaktovali zástupcu firmy  SITA Slovensko, pána   Jána Oravca. Presne podľa návodu  primátora mesta  Ing. Martina Tomčányiho - prezentoval ho na jednom zo stretnutí s občanmi a zároveň tento pán figuruje aj na stránke mesta.

Pánovi som problém vysvetlil a v rozhovore bol ochotný - stretnutie sme dohodli na dnes doobeda.

Uplynuli asi dve hodiny a pán Oravec sa mi na mobil ozval osobne s tým, že on už vysvetlenie poskytol jednému z médií a to stačí. A že ak chceme niečo, máme kontaktovať hovorkyňu firmy.  Nejaké to vysvetľovanie a zdôvodňovanie základných pojmov nás predsa len posunulo ďalej. Pánovi Oravcovi som vysvetlil, že chápem jemu dané inštrukcie  - no nenarazil na niekoho, kto ho bude presviedčať. SOL dáva  firme  SITA možnosť zaujať stanovisko a obhájiť / ospravedlniť či vysvetliť pred separujúcimi občanmi konanie vlastných zamestnancov. Nie je to ich povinnosť. Treba však povedať, že aj neodpovedanie, resp. ignorovanie našej požiadavky bude ako pre nás, nepochybne tak pre tých, ktorí firmu  platia - teda občanov -  určitou odpoveďou.

Považujeme za úplne normálne, že občania očakávajú odpoveď v tom médiu, v ktorom sa pýtajú. Teda, normálne by to aspoň byť malo...

Pán Oravec po asi 10 minútovom rozhovore povedal, že bude informovať vedenie spoločnosti.

Do uverejnenia tohto článku, teda do takmer  02. hodiny po polnoci, nás pán Oravec ani iný zástupca firmy  SITA  nekontaktoval.

Včera sme tiež  e-mailom oslovili vedenie mesta so žiadosťou o odpovede na niekoľko nepochybne pre občanov zaujímavých otázok. Hneď po ich doručení na redakčný e-mail, ich v plnom znení uverejníme.

- - -

Naučiť separácii odpadov ako ľudí, tak ich deti nejakú tú chvíľu (dovolím si povedať že roky) trvá. Znechutiť im to, môže nielen prístup radových zamestnancov, ale aj menežmentu spoločnosti, či vedenia mesta.

Problém evidentne totiž nastal. Všimli si ho desiatky, možno stovky ľudí. Našli sa takí, ktorí na neho verejne poukazujú. Myslí si snáď niekto, že ignorovaním problému, tento zmizne?

- - -

V ankete sa občania môžu vyjadriť, či sú spokojní s postupom zamestnancov firmy, kedy občanmi vyseparovaný odpad oni zmiešajú do jedného vozidla.

V diskusii sa čitatelia majú možnosť vyjadriť, čo si o takomto postupe firmy myslia a ako sa im následne chce separovať.

Ďakujeme za slušné názory občanov mesta, ktorí za odvoz odpadu prostredníctvom mesta dodávateľskej firme  platia peniaze.

- - -

AKTUALIZOVANÉ     16.01. 2014   08:04

Dnes ráno o  07:57 hod. mi pán Oravec teletonicky oznámil, že   "v danej chvíli sa so mnou nevie strenúť"

AKTUALIZOVANÉ     16.01. 2014   08:24

E-mail vedeniu mesta:

reporter24
8:22 (Pred 4 minútami)
 
komu: Primátor
Dobry den  vazeny pan primator mesta  Sered   Ing. Martin Tomcanyi,
 
obyvatelia mesta  Sered nie su spokojni s postupom prac  dodavatelskej firmy pri odvoze odpadu a to najma  s miesanim obcanmi uz separovaneho odpadu  do jeneho vozidla.
V mediu  www.seredonline.sk  sa tejto problematike venujeme v clanku 

http://www.seredonline.sk/clanky/separacia-odpadu-tak-trochu-po-nasom-seredsky/

V sulade s Vasimi instrukciami, sme kontaktovali pana   Jana Oravca  zo spolocnosti  SITA so ziadostou  o vyjadrenie sa pre niekolko tisic citatelov media.
K veci sa vyjadrit odmietol. Doteraz nas z dodavatelskej firmy s vyjadrenim nik iny nekontaktoval ani telefonicky a ani inou formou.
 
Pan primator, ziadame  Vas o zaujatie stanoviska k predmetnej veci, o ktorej blizsie informacie najdete v clanku, na fotografiach a videu publikovanych v mediu.
 
Dakujeme.
 
S uctou
Milos Majko

kontakt: 0907 277 777

- - -

AKTUALIZOVANÉ    16.01. 2014   09:50

Dnes o 9:35  nas telefonicky kontaktovala hovorkyna spolocnosti  SITA Slovensko s tym, ze radi vyjadrenie k problemu poskytnu, no vylucne cez hovorcu firmy a telefonicky alebo pisomne.

E-mail hovorkyne spolocnosti  SITA z Prahy:

E-mail odoslaný  15.01. 2014  o  19.04 - prijaty ako spam 

Vážený pane Majko,

dle sdělení kolegů ze SITA Slovensko byste rád znal naše vyjádření ke svozu separovaného odpadu v Seredi.

Ráda Vám jako tisková mluvčí společnosti vyjádření poskytnu, zatím jsem však neobdržela žádný dotaz, dovoluji si Vás pro jistotu proto kontaktovat sama.

Pro Vaše dotazy jsem k dispozici na níže uvedených kontaktech.

S pozdravem / Best regards,
–––

Mgr. Kateřina Kodadová
manažerka pro komunikaci/Communications Manager

tel.: +420 221 180 170, fax: +420 221 180 112
mob.: +420 724 312 204, www.sita.cz

 

E-mail uverejňujeme a s hovorkyňou sme sa dohodli na stanovisku, ktoré nám zašle. Prirodzene, uverejníme aj to, no máme za to, že pri takomto probléme by mal konečnému spotrebiteľovi situáciu vysvetliť zodpovedný pracovník, čo v prípade Serede má byť Ján Oravec. Nepožadujeme nič iné, ako štandard, ktorý spoločnosť SITA v tejto problematike nedávno už praktizovala. Toto riešenie však hovorkyňa zamietla a ona sama do  Serede vycestovať nemá čas. Uvidíme, čo prinesú najbližšie dni.

K veci sa vrátime a veríme že aj samotní  občania, ktorí kvalitu práce  za ktorú si platia, majú možnosť aj kontrolovať.

- - -

AKTUALIZOVANÉ      16.01. 2014  12.50

Stanovisko spoločnosti  SITA:

Dobrý den,

posílám slíbené vyjádření a děkuji předem za jeho uveřejnění.

S pozdravem / Best regards,
–––

Mgr. Kateřina Kodadová
manažerka pro komunikaci/Communications Manager

tel.: +420 221 180 170, fax: +420 221 180 112
mob.: +420 724 312 204, www.sita.cz

 

16. 1. 2014

Nakladanie so separovaným odpadom

Vedenie spoločnosti sa zaoberá podnetmi občanov a nevyhýba sa komunikácii. Dôkazom je natočená reportáž pre iné médium na túto tému.

Predovšetkým ďakujeme všetkým, ktorý triedia zodpovedne. Triedenie druhotných surovín, minimálne plastov, papiera a skla, má zásadný význam pre životné prostredie. Okremtoho je separovaný odpad cennou surovinou, a preto nie je v našom záujme sa jej zbavovať.

Pracovníci SITA Slovensko sa bohužiaľ pri zvážaní separovaného odpadu často stretávajú s tým, že triedený odpad je znehodnotený rôznymi prímesami. Najčastejšie bežným zmesovým komunálnym odpadom a stavebným odpadom. Nezodpovední občania tak maria snahu tých ostatných, ktorí poctivo triedia.Znehodnotený separovaný odpad nemožno využiť na ďalšiu recykláciu.

Preto, ak je odpad v kontajneroch na triedený odpad vo väčšej miere znehodnotený iným odpadom, sú nútení pracovníci zvozovej spoločnosti nakladať s týmto odpadom ako so zmesným komunálnym odpadom.

Kontakt :

Kateřina Kodadová

manažerka komunikace

Tel : +420 724 312 204

E-mail : katerina.kodadova@sita.cz

 

Poznámka červeným písmom: z dôvodu menovania konkrétneho média, bola vykonaná úprava.

 


Fotogaléria k článku:

159
Autor: čitateľ SOL
159
Autor: čitateľ SOL
159
Autor: čitateľ SOL

Zobraziť všetky fotografie
159
Autor: čitateľ SOL
159
Autor: čitateľ SOL
159
Autor: čitateľ SOL

159
Autor: čitateľ SOL

Skryť všetky fotografie

Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign