Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Najhorsia je mlciaca vacsina...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Šintava má svojho hrdinu

Miloš MajkoDátum19. 10. 2015 16:33:41Témaobec Šintava
200

Šintava |  Dejiny obcí, miest a vlastne celej spoločnosti píšu nielen výnimočné udalosti, ale aj jednotlivci. Tí najlepší sa zapisujú do histórie konaním, ba niekorí dokonca aj nekonaním. Že ako? Nuž, čítate dobre. Aj nekonaním tam, kde to ukladá zákon sa do histórie zapísať dá.

Ale pekne po poriadku...

Už na rokovaní Obecného zastupiteľstva som sa v súlade so Zákonom o slobodnom prístupe k informáciam najskôr ústne, následne písomne spýtal na niekoľko skutočností, ktoré má právo bežný obyvateľ obce vedieť. Starosta hneď po zastupiteľstve mi do očí povedal, že informácie žiadané na základe zákona nezverejní, resp. zverejní keď on bude chcieť. Upozornil som ho na zákonnú lehotu - jeho odpoveď bola: "čo sa mi stane?"

Vážení obyvatelia obce Šintava. Žiaľ legislatíva je postavená tak, že starostovi naozaj nehrozí žiaden závratný trest, ale zatiaľ len pokuta, ktorú pri svojom štedrom plate vyplácanom z daní, ktoré vy vyprodukujete svojou prácou hravo zvládne. Máme tu však aj rovinu morálnu a etickú. Volený funkcionár si dovolí verejne občanovi povedať, že úmyselne poruší zákon, nakoľko chce tak konať. Preto sa pýtam, aké morálne právo má takáto osoba na zastávanie volenej funkcie?

Od Obecného zastupiteľstva uplynulo niekoľko dní. Starosta obce naozaj v zákonnej lehote požadované informácie nezverejnil a tak 28.09.2015 občan na vlastné náklady musel do podateľne Obecného úradu doručiť tzv. "Odvolanie voči fiktívnemu rozhodnutiu", kde starostovi v súlade so Zákonom 211/2000 Z.z. plynie ďalšia lehota. Teda ďalší priestor zatiaľ bez sankcie odpovedať na občanom položené otázky.

Dnes v doobedných hodinách sa starosta obce Šintava pán Miroslav Holička stal "obecným hrdinom".  Napriek žiadosti položenej e-mailom a teda aj odpovede požadovanej týmto spôsobom bola oprávnenej osobe (teda mne) doručená odpoveď Obce Šintava podpísaná vlastnou rukou starostu obce Miroslavom Holičkom, kde píše: "Na Vaše odvolanie proti fiktívnemu rozhodnutiu o nesprístupnení informácií zo dňa 09.10.2015 Vám oznamujem, že trvám na odpovedi, ktorú sme zaslali dňa 28.09.2015.

Znamená to teda, že starosta obce demonštratívne a písomnou formou hrdo vyhlasuje nasledovné:

From:Obec Šintava [mailto:obec@sintava.sk]
Sent: Monday, September 28, 2015 2:21 PM
To: Milos Majko; reporter24@reporter24.sk
Subject: Re: Ziadost v sulade so zakonom 211/2000 Z.z.
Importance: High

Dobrý deň p. Majko,

na základe Vašej ústnej žiadosti podanej na rokovaní obecného zastupiteľstva dňa 21.9.2015 a písomného dožiadania o poskytnutie informácií 

zo dňa 23.9.2015 vám oznamujem, že  požadované informácie Vám budú podané po ukončení súdneho sporu.

S pozdravom

Miroslav Holička, starosta obce

- - -

Pod fotografiami významných ľudí, či v minulosti dokonca pod obrazmi svojich hrdinov zavesenými v rokovacích či reprezentačných sálach, na hradoch, zámkoch - dnes väčšinou úradoch, sú podpisované významné zmluvy, dokumenty o rozvoji obci, či dokonca sobášení mladomanželia. Je to určitá symbolika a pripomenutie si významných činov týchto ľudí. Týmto úmyselným porušením Zákona o slobodnom prístupe k informáciám starosta Miroslav Holička zapísal svoje meno do obecnej kroniky. Je hrdinom súčasnej doby - otázka je len či kladným, alebo záporným. To, už musia posúdiť obyvatelia obce, ktorí ho volili, ale aj tí čo ho nevolili, no v každom prípade všetci, ktorých život svojimi rozhodnutiami ako volený funkcionár a štatutár obce na dlhé roky ovplyvňuje.

Poznámka na záver: Zákon 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám je jedným z mála reálnych nástrojov daných občanom na reálnu kontrolu volených zástupcov a úradníkov. Je to dôležitý zákon zabezpečujúci elementárne demokratické princípy fungovania samosprávy a starosta obce Šintava Miroslav Holička ho (nie z nedbanlivosti, či nevedomosti)  vedome a úmyselne pošliapal.


Fotogaléria k článku:

200
Autor: Miloš Majko

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign