Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Najhorsia je mlciaca vacsina...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

SN sú platené zo spoločných financií - ich komercionalizácia je neprijateľná!

Miloš MajkoDátum15. 04. 2013 02:50:44TémaINFOSLOBODA
200

Ďalší bombónik  môže už utorkové rokovanie  MsZ priniesť podnikateľom v  Seredi. Rokovať totiž budú aj o ponuke tlačiarne v ktorej v súčasnej dobe mesto tlačí  Seredské novinky. Vydavateľ  Petit press  a.s.  listom oslovil prednostu  MsU s ponukou  na čiastočné zlacnenie realizácie novín s tým, že ako protihodnotu požaduje možnosť komercionalizácie tohto média občanov mesta. Povedané inak a jednoduchšie, minimálne náklady spojené s realizáciou novín si my občania stále uhradíme a  dodávateľ si na našich novinách zarobí predajom reklamy. 

Pre bežného človeka možno otázka nepodstatná, ba do konca vec, ktorou sa ani len nebude zaoberať. Pre človeka znalého problematiky však podstatná informácia. V meste sú totiž domáci podnikatelia po dlhé roky platiaci dane, ktorí majú vo svojom portfóliu tiež vydávanie médií, pre ktoré je príjem z reklamy jediným spôsobom príjmu. Priživenie sa na médiu patriacom samotným občanom zo strany  tlačiarne, resp. realizátora tohto v podstate verejnoprávneho média, by z našich spoločných peňazí  Petit pressu nepochybne ponúklo vážnu konkurenčnú výhodu pred ostatnými médiami.

Niet čo skrývať, aj  pre  SOL je jediným príjmom aspoň z časti pokrývajúcim náklady na toto médium - reklama.  Je pravdou, že toto sa nás zrovna veľmi netýka, týka sa  to však iného podnikateľa, ktorý v meste so svojim médiom funguje už snáď  20 rokov. Foreko  Mira Petrušku je totiž výlučne o reklame.

Považujem za nemysliteľné, aby sme sa my občania a podnikatelia podnikajúci v meste skladali na noviny, ktoré následne niekto v našom mene poskytne na reklamu tretej strane. Považujem za nemysliteľné, aby poslanci  MsZ na de facto verejnoprávom médiu poskytli šancu zarábať  inému subjektu. Pripomínam, že podobný pokus už tu bol v minulosti a ja osobne som niektorým poslancom vysvetloval to, že takýto systém je zlý a je vyslovene zvýhodňovaním jedného podnikateľského subjektu pred iným. Toto sa potvrdilo a podľa mojich posledných informácií,  problém vzniknutý rozhodnutím poslancov  MsZ  komercionalizáciu  SN povoliť nebol (možno ani nie je) doriešený  ešte dlho po zastavení tejto anomálie. Ak má čitateľ záujem, určite si v histórii nalistuje príslušné články s diskusiami.

Žiadnemu podnikateľskému  subjektu nič nebráni zapojiť sa do konkurenčného boja vydávaním akéhokoľvek periodika na území nášho mesta. Sloboda podnikania zaručuje možnosti  vytvoriť si médium akékoľvej, no všetci musia mať rovnaké šance a podmienky, resp. je neprípustné,  aby niekto  mal umožnené podnikať spôsobom, ktorý  je navrhovaný v predmetnej ponuke.

Ani jedného z podnikateľov,  poslanci  MsZ nesmú  konkurenčne zvýhodniť  tým, že vydávanie samotného periodika  zaplatia z daní daňových poplatníkov a  jednému z podnikateľov umožnia zarábať už na jeho existencii a to v podstate na úkor tých, ktorí vydávanie periodika financujú.

Verím, že poslanci  MsZ si uvedomia, ako závažne by povolením komercionalizácie  SN pokrivili konkurenčné prostredie v meste a ako vážne by si znížili už i tak naštrbenú dôveru mnohých podnikateľov. Ono totiž dnes sa jedná o SN a zajtra môže ísť kľudne o niečo iné, čoho existenciu financujeme z našich daní.

Pripomínam, že poslanci  MsZ nerozhodujú o majetku svojom, ale o tom, čo patrí nám, všetkým obyvateľom mesta  Sereď.

http://www.mz.sered.sk/materialy/vo_11_14/20130416/20130416_Z21D_ponuka.pdf
- - -

Už len za perličku je možné považovať fakt, že v návrhu na uznesenie  MsZ ktorý je už samozrejme predrokovaný sa píše:

Návrh na uznesenie:
Mestské zastupiteľstvo súhlasí s uverejňovaním inzercie a reklamy v Seredských novinkách za týchto podmienok:
1/ Príjem objednávok, spracovanie, umiestnenie na stránkach Seredských noviniek a platby za zverejnenie bude vykonávať dodávateľ
SN Petit Press, a.s. Nitra na vlastné náklady a vo vlastný prospech.

6/ Dodávateľ
Seredských noviniek Petit Press, a.s. Nitra náklady za distribúciu  Seredských noviniek, ktoré doposiaľ uhrádzal Slovenskej pošte, pobočka Sereď 1 bude posielať Mestu Sereď  a  Mesto Sereď bude distribúciu SN vykonávať vo vlastnej réžii.

V bode 6 sa však nepíše, o akú sumu sa jedná a teda aj pred verejnosťou zostáva utajené, či je takýto postup vôbec výhodný. Môže sa stať, že odbremenením súčasného dodávateľa od povinnosti distribuovať  SN  do každej domácnosti a prenesením tejto úlohy na mesto, môže prísť k ďalšiemu zvýhodneniu dodávateľa a znevýhodneniu v konečnom dôsledku nás občanov.

http://www.mz.sered.sk/materialy/vo_11_14/20130416/20130416_Z21D_uznesenie.pdf

http://www.mz.sered.sk/materialy/vo_11_14/20130416/20130416_Z21D_dovodova_sprava.pdf

Nikde v materiáloch som sa nedočítal, ako poslancov  MsZ vedenie mesta a predkladateľ informuje o prípadných negatívnych dopadoch na subjekty podnikajúce roky v predmetnej oblasti.  Ide o občanov nášho mesta a rozhodnutie v súlade s navrhovaným uznesením pre nich môže byť likvidačným.

Polemizovať nad tým, čo je skutočným dôvodom takýchto krokov, kto je ich skutočným presadzovateľom a komu  (prečo)  vyhovujú, zatiaľ v záujme zachovania korektnosti nebudem.

- - -

Reklame v Seredských novinkách sme sa venovali napríklad tu:

http://www.seredonline.sk/clanky/ako-je-to-s-inzerciou-v-seredskych-novinkach/

http://www.seredonline.sk/clanky/kolko-nas-stoja-seredske-novinky-1/

 

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign