Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Najhorsia je mlciaca vacsina...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Sociálne byty majú slúžiť naozaj sociálnym prípadom - nie na celý život...

200

Neustálym zhoršovaním sa situácie  a ak nie klesaním tak minimálne stagnovaním životnej úrovne dnes už asi väčšiny pracujúcich obyvateľov, sa stále viacej hovorí o sociálnych výhodách  tých, ktorí mnohokrát po generácie buď pracovať nemuseli alebo sa práci a tým tvorbe hodnôt pre spoločnosť  úspečne výhýbajú.

Zvýšený záujem o prehľad v  čerpaní sociálnych výhod  prejavujú čitatelia aj v diskusiách pod niektorými článkami. Jednou z nemalých sociálnych výhod je aj bývanie v sociálnych bytoch mesta. Pre upresnenie dodávam že sociálnych bytoch na Trnavskej ulici - nie v bytoch nájomných.

Ako som niekoľkokrát uviedol v materiáloch uverejnených za posledné niečo viacej ako tri roky, táto problematika sa netýka iba bezprostredných susedov bytov, ale všetkých obyvateľov mesta. Sociálne byty patria mestu a mesto sme my všetci. 

A práve toto je dôvod, pre ktorý ubytovávanie v týchto bytoch musí byť výrazne kontrolované a kompetentní musia dôkladne zvažovať, komu a najmä na akú dobu tento druh ubytovania mesto poskytne. Do vážnych problémov sa v dnešnej dobe môže dostať prakticky každý človek. A to oveľa rýchlejšie, ako si väčšina z nás pripúšťa. Práve v krízových situáciách  musí nastúpiť záchranná sociálna sieť a to napríklad aj pomoc samosprávy poskytnutím ubytovania.

Mnou navrhovaný systém počíta s ubytovaním práve týchto sociálne odkázaných ľudí na dobu prvotne  6 mesiacov s možnosťou jej postupného  predlžovania po troch mesiacoch a to maximálne do úhrnnej doby  3 rokov. Povedané inak, nik nesmie rátať s tým, že v mestských sociálnych bytoch bezstarostne zloží kosti svojich blízkych i svoje na celý život.

Aj počas ubytovania, resp. plynutia nájmu musí byť každý ubytovaný priebežne sledovaný a vyhodnocovaný  (pracuje, zháňa si zamestnanie aktívne alebo iba na oko, dopúšťa sa priestupkov, trestnej činnosti, dohliada na to, aby jeho deti chodili do škôlky. školy, jeho platobná disciplína a pod.)  a  pri porušovaní jasne stanovených kritérií musí byť z ubytovania vysťahovaný, resp. nesmie mu byť predĺžená nájomná zmluva.

Žiaľ po viacej ako desať ročných skúsenostiach a prehľade vo fungovaní Mestských sociálnych bytov vidím, že systém zaužívaný v tejto oblasti prístupu mesta k sociálne odkázaným ľuďom je vyslovene neefektívny ba až zcestný. Nik z nájomníkov mestských sociálnych bytov nie je ničím a nikým nútený  riešiť svoju zlú ekonomickú situáciu. Ubytovanie je pridelované prakticky na trvalo a to je zásadnou chybou. Doba prináša nové prípady ktoré si vyžadujú starostlivosť  a sociálne byty jednoducho stačiť nemôžu. Nik neskúma súčasné majetkové pomery ubytovaných a kontrola kto vlastne v bytoch reálne býva je prakticky nulová. Ako som už písal v príspevkoch v minulosti,  návštevy trvajúce aj dva roky nie sú výnimkou, ba dokonca zastihnúť osobu ktorá ako jediná mala právny titul (aj ten už iba formálne) na obývanie niektorého z bytov zastihnuteľná nebola vôbec, no desať iných obyvateľov (samozrejme neoprávnene) zdržujúcich sa v byte bolo možné vidieť denne. Potom prakticky nevymožiteľný štvrť milión  zostáva na pleciach nás všetkých. Za slabú útechu by som považoval tvrdenie, že veci sú u exekútora. V úspešnosť vymoženia  predmetnej pohľadávky by som veril iba vtedy, keby dlžník bol terminátorom a žil by aspoň 200 rokov.

Problémom je nevyhnutné predchádzať. V prvom rade stanovením už spomenutých jednoduchých a jasných pravidiel. Mesto má dostatok možností ako ošetriť svoj majetok tak, aby ho jednotlivci nemohli de facto tunelovať. A mesto - zodpovední pracovníci a funkcionári majú  konať v prospech väčšiny občanov   vo svojich základných povinnostiach.


Fotogaléria k článku:

200
Autor: Miloš Majko

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign