Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

"Som presvedčený o tom, že sme vybrali dobré osvetlenie" - píše Tibor Krajčovič

200

Pomerne ostrá diskusia obyvateľov mesta na tému  NEfungovania verejného osvetlenia za asi  800 000 Eur ma motivovala k pýtaniu sa vedenia mesta na dôvody tohto naozaj pre občanov nie dobrého stavu.

Dnes doobeda som teda vedeniu mesta zaslal nasledovný e-mail:

From: Milos Majko [mailto:majko@majko.sk]
Sent: Wednesday, August 19, 2015 9:57 AM
To: 'primator@sered.sk'
Cc: info@sered.sk; podatelna@sered.sk
Subject: ziadost v sulade so zakonom 211/2000 Z.z.

Primator mesta Sered  Ing. Martin Tomcanyi,

za posledne tyzdne bola ako v diskusiach tak v osobnych rozhovoroch  zaznamenana enormne zvysena nespokojnost obyvatelov mesta s ucinkom osvetlenia verejnych priestorov. Obyvatelia sa stazuju na nedostatocne presvetlenie hlavne chodnikov.

V poslednych tyzdnoch doslo k vyraznym vypadkom osvetlenia na viacerych uliciach v meste a v poslednych dvoch dnoch podla ohlasov obyvatelov dokonca osvetlenie vypadlo v znacnej casti mesta uplne.

V sulade so zakonom  211/2000 Z.z.  Vas ziadam zverejnit nasledovne informacie:

- Kto konkretne (ziadam uviest meno, priezvisko a funkciu na MsU pripadne v inej organizacii)  navrhoval osvetlenie, vyberal typy osvetlovacich telies, ktore su pre podmienky mesta  Sered najvhodnejsie
- V akom casovom intervale (odkedy dokedy datumovo) pred zakupenim osvetlenia boli navrhnute typy lamp testovane  a konkretne kde v meste a v akom pocte lamp
- Kolko druhov/typov osvetlovacich telies bolo v meste pred zakupenim sucasnych v praxi testovanych/odskusanych?
- Kedy – ziadam uviest datum – budu obcanmi zaplatene osvetlovacie telesa funkcne
- Povazuje primator mesta osvetlenie mesta po vymene osvetlovacich telies za dostatocne?

Odpovede na otazky polozene v sulade so zakonom  211/2000 Z.z. ziadam v zakonnej lehote zaslat e-mailom na adresu:  majko@majko.sk.

Dakujem.

Milos Majko
Trnavska 53, 926 01  Sered
Kontakt: 0907 277 777

Tu je odpoveď na položené otázky:

Dobrý deň p. Majko & p. Tóthová,

Do jedného mailu som zhrnul Vaše otázky a požiadavky z 211-ky, nakoľko Vaše otázky sa prekrývajú a chcem Vám dať čo najskôr odpoveď. Ak by ste potrebovali niečo viac – ozvite sa prosím.

      18.10.2013 nám bol odovzdaný spracovaný Audit verejného osvetlenia mesta Sereď. Projektanti: Doc.Ing.Dionýz Gašparovský, Phd., Ing. Peter Janiga, PhD, Ing. Linda Lieskovská. Počas rokov 2012-2014 boli uskutočnené stretnutia vedenia mesta a odborných útvarov s viac ako 20 spoločnosťami vyrábajúcimi či predávajúcimi LED svietidlá, resp. zabezpečujúci správu verejného osvetlenia. Hľadali sme optimálny model využiteľný v Seredi – a podľa neho sme v roku 2015 uskutočnili verejné obstarávanie. V súčasnosti víťaz súťaže realizuje výmenu svietidiel ako aj iné práce zo súťaže.

      Na MsZ (myslím, že v r.2012) bola prezentácia spoločnosti Beluna. Bol pristavený vzorový autobus pred budovou gymnázia s ukážkami svietidiel a produktmi OMS spoločnosti a navštívil som ja ako aj primátor asi 10 obcí, kde sa menili svietidlá  za LEDky. Najmä návštevy v meste Senec, ktoré ako prvé vykonalo takúto rozsiahlu výmenu svietidiel. Okrem toho na Pekárskej ulici bolo nainštalovaných 6ks LEDiek na skúšku na viac ako 1 rok. Podľa týchto stretnutí a Auditu + skúšky LEDiek boli vybrané ukazovatele na výber svietidiel – samozrejme všetko podľa STN normy. Zodpovedá a vyberal prednosta Tibor Krajčovič. Konzultoval s p. Daminovcami, ktorí majú spoločnosť LEDky a sídlo v Seredi a zúčastnili sa tiež tejto súťaže.

Prebehlo verejné obstarávanie – kde okrem výmeny 1.390 svietidiel sme požadovali aj výmenu rozvádzačov s výzbrojou a ističmi + najmä servis na 10 rokov. My vlastne im odovzdáme sústavu verejného osvetlenia do prenesenej správy a oni sa budú o to starať za podmienok:

1. Zabezpečenie riadnej prevádzky sústavy verejného osvetlenia počas trvania zmluvy vrátane osvetľovacích

sústav, ktoré nebudú menené.

2. Zabezpečovanie kontroly sústavy verejného osvetlenia.

3. Zabezpečovanie údržby sústavy verejného osvetlenia.

4. Zabezpečovanie revízií v zmysle platných právnych predpisov.

5. Odstraňovanie porúch verejného osvetlenia

· do 60 minút od prijatia oznámenia o poruche zahájiť práce a pokračovať v nepretržitom odstránení

poruchy, pri ktorej môže dôjsť k ohrozeniu zdravia, alebo života elektrickým prúdom;

· do 60 minút od prijatia oznámenia o poruche zahájiť práce a pokračovať v nepretržitom odstraňovaní

poruchy, ktorá má za následok výpadok osvetlenia mesta v rozsahu väčšom ako 10% svetelných bodov;

· do 60 minút od prijatia oznámenia o poruche zahájiť práce a do 24 hodín odstrániť výpadok osvetlenia

celej ulice, námestia;

· do 5 kalendárnych dní odo dňa prijatia oznámenia o káblovej poruche meracím zariadením zamerať

vzniknutú káblovú poruchu, do 48 hodín zabezpečiť provizórne vzdušné prepojenie káblovej poruchy a

najneskôr do 7 dní začať práce na odstránenie káblovej poruchy o najneskôr do 3 dní po odstránení

káblovej poruchy zdemontovať provizórne vzdušné prepojenie káblovej poruchy;

· najneskôr do 5 kalendárnych dní odo dňa prijatia oznámenia o bodovom výpadku osvetlenia (1 svetelné

miesto) začať práce a nepretržite pokračovať v odstraňovaní poruchy svetelného miesta;

· najneskôr do 7 kalendárnych dní odstrániť poruchy na sieti verejného osvetlenia zavinené treťou osobou

alebo poveternostnými vplyvmi.

      Výmena verejného osvetlenia je pri takom množstve svietidiel veľmi náročná lebo sa nejedná iba o výmenu samotných svietidiel ale aj o výmenu rozvádzačov verejného osvetlenia a stožiarových výzbrojí. Pri výmene verejného osvetlenia sa postupuje najskôr výmenou starých svetiel za nové potom nasledujú spomínané stožiarové svorkovnice a nakoniec rozvádzače. Nakoľko svorkovnice a rozvádzače sú dimenzované na staré svietidlá, dochádza k výpadkom. LED osvetlenie má nižší výkon ale pri zapínaní svietidla vznikajú vysoké nábehové prúdy, ktoré spôsobujú vypnutie ističov.

      Druhým problémom sú stožiarové svorkovnice ktoré sú osadené v starých stožiaroch s ochrannými päticami(betónové, sklo – laminátové) vo veľmi zlom stave a ich demontáž a opätovná montáž je časovo zdĺhavá.

      Posledný problém s ktorým sa sme sa stretli a máme podozrenie, že niekto úmyselne vytvoril skrat v stožiaroch, lebo sme pracovníci spoločnosti našli už novo vymenené stožiarové svorkovnice, ktoré boli rozbité.

      Verím, že obyvatelia mesta budú trpezliví a nakoniec po rekonštrukcií bude všetko v poriadku a ľudia budú spokojní ako v iných mestách a obciach.

My nevieme pred súťažou, ktorá spoločnosť vyhrá aby sme zabezpečili odskúšanie svietidiel na dlhšiu dobu. Odskúšanie je aj v priebehu realizácie tejto výmeny. Vychádzali sme zo skúšobných svietidiel nainštalovaných na Pekárskej ulici. V súčasnosti je uskutočnená len výmena osvetľovacích telies a časti výložníkov (toto je už hotovo) a prebieha výmena rozvádzačov s výzbrojou. Tieto majú v sebe už aj poistky na zabránenie skratu a aby nevypadli ističe. Zmluva s dodávateľom je nastavená tak, že najneskôr do 20.11.2015 nám vykonajú všetky tieto práce a najmä porealizačné merania a revízie. Podľa dnes overených správ – výmena rozvádzačov by mala byť ukončená do konca tohto mesiaca. Aj víťazná spoločnosť to chce čo najskorej urobiť, aby sme im mesačne po dobu 10 rokov mohli platiť 1/120 z celej sumy.

Rozsah optimalizácie infraštruktúry verejného osvetlenia

· výmena 1 390 ks pôvodných svietidiel za nové LED svietidlá s výzbrojou

· výmena výložníkov, v dĺžkach podľa potreby, v počte minimálne 150 ks

· kompletná výmena 29 ks RVO za nové, s výzbrojou vrátane základov a montáže so selektivitou istenia vo

výzbroji

· porealizačné merania osvetlenosti,

· porealizačné zameranie optimalizovanej sústavy verejného osvetlenia

· vykonanie skúšobnej prevádzky

· vypracovanie revíznych správ

Po ukončení všetkých prác budú nasledovať merania a revízie. Okrem toho sme sa bavili s víťaznou spoločnosťou aj o presvietení korún stromov a odstránení starých výložníkov, ktoré sú nad elektrickým vedením. Som presvedčený o tom, že sme vybrali dobré osvetlenie a po jeho odovzdaní do užívania to ocenia aj obyvatelia mesta či náhodne prechádzajúci ľudia.

Čo sa týka úspory na verejnom osvetlení. Uvidíme o rok. Nejedná sa tu len o ekonomické ukazovatele – úsporu na spotrebe elektrickej energie – no ide aj o lepší vzhľad a najmä druh svietenia. Je to biele jasné svetlo. Nezanedbateľným faktorom bol narastajúci servis ceny súčasného osvetlenia. Teraz nám servis bude robiť spoločnosť po dobu 10 rokov – čo je už v cene obstarania výmeny svietidiel. Zoberme si prvú prezentáciu spoločnosti Beluna, kde nám len výmenu svietidiel ponúkali na MsZ za sumu okolo 1,2 mil € bez DPH a hradilo by sa to z úspory po dobu 8-9 rokov – z čoho boli poslanci i ja nadšení. Tak teraz je to za 707tis € bez DPH a v cene okrem toho aj rozvádzače s výzbrojou a servis a nutné revízie po dobu 10 rokov

So želaním pekného dňa...

Tibor Krajčovič

prednosta MÚ Sereď  www.sered.sk


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign