Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Najhorsia je mlciaca vacsina...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Spoločne sa nespravodlivosti a bezpráviu postaviť dokážeme

Miloš MajkoDátum22. 03. 2017 02:04:17TémaTak to vidím ja...
200

Občan, úplne bežný človek dnes a denne vidí a cíti nespravodlivosť, kedy mu je ukrivdené, no práva sa nedovolá. Je okradnutý, poškodený neprávnym konaním úradu či rozhodnutím štatutára obce alebo mesta, no odškodného sa nedočká. Podá trestné oznámenie a domáha sa svojich práv zákonnou cestou a odpoveďou mu je uznesenie policajného orgánu, kde je v spleti paragrafov poohýbaných ako sa v danom momente komu hodilo vyjadrenie, že "skutok sa nestal". Občan denne zažíva  pohŕdanie tými, ktorých platí zo svojich daní. Nie nato, aby ho šikanovali, ignorovali a potierali jeho práva, ale aby mu slúžili a poskytovali servis, ktorý si za peniaze odvedené do štátneho rozpočtu a rozpočtu obcí a miest zaslúži.

Áno, aj tu je cítiť neskutočnú korupciu, lebo korupcia nemusí byť len finančná či fyzickým podstrčením bomboniery, balíčku kávy alebo úplatku, ale aj personálna či "naturálna" vo forme poskytnutia službičky úradníka úradníkovi, voleného zástupcu kamošovi alebo jednoducho privretie očí tam, kde zákon mal razantne zasiahnuť a uzemniť jeho porušovateľa hneď v začiatkoch zväčša intenzitu stupňujúceho korupčného správania alebo protizákonného konania.

Občan trpí a stále intenzívnejšie cíti, že pohár trpezlivosti preteká. Už nechce byť poddaným vo vlastnej krajine a za svoje peniaze chce aspoň elementárne služby štátu v presvedčení, že čím menej štát zasahuje do našich životov, tým máme väčšiu slobodu, demokraciu a fungujúcu spoločnosť.

Občan cíti, že nielen "vrcholoví" politici sú od reality odtrhnutí, ale dnes už aj samospráva a jej predstavitelia. Inak si totiž nemožno vysvetliť správanie sa starostu obce, ktorý systematicky pred otázkami vlastných obyvateľov uteká z rokovania obecného zastupiteľstva, neodpovedá na otázky občanov ani písomne, úmyselne porušuje zákony a proti vlastným obyvateľom z obecnej kasy platí externých právnikov.

Inak si nemožno vysvetliť ani konanie primátora, ktorý sa vo veci dlhodobo špinavej a na pitie nepoužiteľnej vody občanom predávanej jej dodávateľom nepostaví na stranu spravodlivých požiadaviek obyvateľov mesta, ale demonštratívne sa zastane monopolu , ktorého  vedenia  je súčasťou vlastne aj on sám.

Každý z nás cíti presne ako koncom osemdesiatych rokov minulého storočia, že niečo sa musí zmeniť. Nie kozmeticky - úplne. Musí nastať zlom, ktorý vytvorí nový systém oveľa spravodlivejší a transparentnejší. Občania vedia, že kontrolné mechanizmy spoločnosti musia byť nastavené tak, aby niektorí arogantní "mocipáni"  špinavosti voči občanom proste robiť nemohli.

Od revolúcie v ´89 roku uplynulo viac ako storočie. Na Slovensku sme v akomsi polčase v budovaní demokracie a princípov, ktoré budú chrániť občanov pred zlodejmi (aj tými v politike) a ľuďmi, ktorí si z politiky a volených funkcií urobili vlastných biznis. Je čas na zmenu. Tá však nepríde sama. V každej obci, meste či regióne je zopár ľudí, ktorí sú dlhodobo ochotní a schopní vystúpiť verejne a zastať sa práva a spravodlivosti aj vtedy, keď vedia, že idú proti zabehnutému systému disponujúcemu prakticky neobmedzenými finančnými zdrojmi - paradoxne však pochádzajúcimi z potu a práce práve tých úplne najbežnejších občanov. Sami však tento boj vyhrať nedokážu, demokracia je o rozhodovaní väčšiny. Ale aj o NEzapojení sa väčšiny do rozhodovacieho procesu - vtedy vo väčšine rozhoduje veľa krát uplná menšina síce v mnohých prípadoch nekonajúca vo verejnom  záujme, no majúca odvahu svoje záujmy si presadiť za každú cenu. Pre právo a spravodlivosť pritom stačí tak málo - aby apatickí ľudia pochopili, že dnes rozhodne práve tá MLČIACA VAČŠINA.

Priatelia, ak si myslíte, že je potrebná zmena vo vašej obci, meste, regióne, ale aj škole či na sídlisku - vystúpte z anonymity a domáhajte sa svojich práv! Presadzujte ich, inak budete  arogantnými a priebojnými jedincami utláčaní naveky. Ak potrebujete pomôcť, poradiť, alebo chcete byť v tíme ľudí tejto problematike sa venujúcich dlhé roky, kľudne kontaktuje občianske združenie tu:   spolocne@obcanrozhodni.sk.

Áno, spoločnými silami právo a spravodlivosť dosiahneme aj tam, kde sme v to už ani len nedúfali...

Tolerovaniu korupcie sme sa venovali tu:  http://www.seredonline.sk/clanky/podstata-korupcie-je-v-nasej-tolerancii-voci-nej/


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign