Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

"Spomienky eštébáka" - kto niečo podobné dokázal?

Miloš MajkoDátum11. 04. 2014 09:00:27TémaTak to vidím ja...
200

Ešte stále v diskusii rezonuje téma ŠtB a práce v nej  jedného z riaditeľov našich ZŠ. Ďalšie diskusné príspevky viac menej ponižujú súčasného riaditeľa a kritizujú ho za mlčanie. Iní sa nepochybne pýtajú, čo má asi tak povedať?

Nie každý pracovník ŠtB, bol automaticky zločinec.

O ŠtB a jej praktikách som sa v rámci možností snažil prečítať a hlavne vypočuť si všetko, čo je o tomto období dostupné. Opravujem - všetko, čo sa mi dostalo do rúk. Niekoľko knižiek, materiálov v tlačenej i na nete publikovanej podobe. No neoceniteľné sú osobné skúsenosti ľudí, ktorí s ŠtB osobne došli do styku.

Prvé "rozumy" som dostal jasné, že od svojho otca. Po roku  1969, teda po okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy na protest vystúpil z KSČ. Odvtedy nemal žiaden postup v práci, i keď klamal by som, keby som tvrdil, že sme boli rodina nad mieru obvyklú šikanovaná či perzekuovaná. Snáď jediné čo so pocítil osobne, bolo moje neprijatie na UK fakultu žurnalistiky - skúšky som síce takmer skladať nemusel - talentovky vôbec (stovky článkov publikovaných v médiách počas strednej školy stačili) - no nevyhovel som oficiálne tým, že za základ som nemal gymnázium. Neoficiálne - nuž, tak to vtedy bolo...

- - -

Posledné roky doniesli dostatok materiálov, ktoré môžu záujemcom poskytnúť o tejto organizácii prehľad dokonalý. Mimo tých o Československej tajnej službe, aj napríklad brožúrka "Bol som agentom Securitate", ktorá perom bývalého Securiťáka popisuje vraždenie  v Čaučeskovom Rumunsku  (tam to bolo fakt kruté) , tak napríklad iba dva roky stará kniha  Karla Urbana  "Sledoval som Dubčeka" - spomienky eštébaka. Aj jedno a aj druhé je výborným čítaním, i keď obidvaja autori radšej použili pseudonymy.

Nič nenahradí autentické rozprávanie tých naozaj najkompetentnejších.Pri dnes  už doslovne stovkách hodín presedených s Jánom Budajom  ľutujem iba jedného - škoda že som jeho rozprávanie nenahrával...  Ale o tom neskôr a v inom článku.

- - -

V tomto článku si však neodpustím jeden citát  zo záveru už spomenutej knihy  "Sledoval som Dubčeka":

"Nenapísal som svoj životopis, necítim sa byť ničím zaujímavý. Nezvyčajná bola náplň mojej služby. Neobyčajná bola doba, ktorej spolutvorcom som bol - podobne ako veľa iných - aj ja.

Ospravedňujem sa."

a následne niečo o samotnej knihe, či vlastne autorovi:

"Štúdií o praxi ŠtB bolo napísaných viac. Spomienky tých, ktorým ŠtB vážne zasiahla do života tiež poznáme. Toto je však otvorený pohľad do zákulisia, techniky i psychológie ŠtB z vnútra. Vďaka úprimnej výpovedi sledovača Štátnej bezpečnosti (a niekde i vďaka kúzlu nechceného) môžeme do myšlienkového sveta ŠtB nahliadnuť "z druhej strany barikády".

Na autora môžeme mať rozličné názory. Môžeme ním pohŕdať, alebo môžeme oceniť, že našiel odvahu všetko opísať a v závere knihy sa ospravedlniť. Kto niečo podobné dokázal ? Kto z nich ?

Na takéto svedectvo sme čakali 23 rokov. (meno autora je pseudonym)"

- - -

Knižka je pozoruhodným svedectvom z druhej strany barikády.

Nemyslím si, že dôvod, prečo som tento článok napísal pochopia všetci. Tým, ktorí pochopia, - ďakujem...


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign