Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Najhorsia je mlciaca vacsina...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Spôsob konštituovania redakčnej rady verejne spochybnil jeden z navrhnutých členov

Dnešný deň sa mohol do histórie mesta zapísať rozhodnutím poslancov, ktoré by novinám vydávaným z peňazí nás všetkých  výrazne zvýšilo kredit. Nestalo sa tak. Prečo? Poďme pekne po poriadku...

Na dnešnom rokovaní  MsZ bola poslancami  MsZ odsúhlasená redakčná rada  Sereďských noviniek. Vedenie mesta vyhlásilo termín, do ktorého sa mohli záujemcovia o členstvo v redakčnej rade hlásiť.

Urobil som tak  e-mailom a to už v  05. decembra  2012.

Dôvody môjho záujmu o členstvo v redakčnej rade boli zrejmé a nikdy som ich netajil. Dlhodobo pozorujem, že SN sa stali médiom ovládaným jedným človekom a to hovorcom mesta. Nakoľko ide o noviny  patriace občanom mesta Sereď a financované sú tak isto z ich spoločných peňazí,  považujem toto za neprijateľné a za zneužívanie média na prakticky permanentnú volebnú kampaň tými, ktorí do média majú prístup.

Prístup do média  je na prvý pohľad  pre bežného občana dôležité asi tak, ako pre mŕtveho kabát  (ospravedlňujem sa za prirovnanie). Pre komunálneho politika, je však mimoriadne dôležitý. Preto denne počúvame, kto ktoré médium ovláda a čo sa ním snaží dosiahnuť.

Navonok vedenie mesta deklaruje, že uverejňuje všetky príspevky od občanov a čo sa týka internetovej verzie toto potvrdil aj  Branislav Koričanský. Dokonca aj na moju dnešnú priamo položenú otázku. Či hovoril pravdu, resp. má informácie, je vec druhá. Ale o tom neskôr. Vráťme sa k dnešnému dňu a už spomenutej redakčnej rade.

Vedenie mesta sľub daný občanom dodržalo a na dnešný deň pripravilo nasledujúce podklady pre  rokovanie poslancov MsZ:

Dôvodová správa:
V zmysle pripomienky, ktorá odznela na stretnutí s občanmi dňa 3.12.2012 a prísľubu primátora mesta o zriadení redakčnej rady tlačených Seredských noviniek predkladám menný zoznam záujemcov o prácu v redakčnej rade SN. Zoznam záujemcov je spacovaný v takom poradí, v akom prejavili svoj záujem o prácu v redakčnej rade. Trom zo záujemcov v minulosti boli v internetovej i tlačovej forme SN uvejnené ich články. Podľa obsahu výzvy sa záujemci o prácu v redakčnej rade mali prihlásiť do 15.2.2013. Výzva neobsahovala podmienku, že člen redakčnej rady nesmie byť autorom príspevkov.

1. Miloš Majko, Trnavská cesta 867/53 Sereď, podnikateľ
2. Ivan Sklenár, Matičná 2694/8, dôchodca
3. Mgr. Daniela Kasáková Vašková, Lazová č.711/18, Pata, preventistka MsP
4. Miroslava Dudášová, Garbiarska 51/53 (1992), študentka žurnalistiky
5. Mgr. Klačanský Stanislav, Stromová 22, fotograf
6. Matej Šalmík, Rovná 1423/17, Sereď, štátny zamestnanec
7. Branislav Koričanský, Dolnomajerská 1223/4, Sereď, zamestnanec mesta
8. Bc. Ľubomír Veselický, Športová 2796/34, Sereď, zástupca primátora mesta

Červenou farbou som zvýraznil to, čo je podľa môjho názoru pre čitateľa v predmetných materiáloch dôležié. Pokračujem ďalej:

Vo včerajšej nočnej diskusii na  SOL s Matejom Šalmíkom odzneli v jeho príspevkoch veľmi zaujímavé a dôležité vyjadrenia. Do diskusie vstúil pán Sklenár, ktorý nás oboch vyzval, aby sme objasnili predmet nášho sporu. Na čo reagoval okrem mňa aj pán Šalmík.   Jeho reakcia nepochybne stojí za povšimnutie.

Verejné vyjadrenie pána Mateja Šalmíka k návrhu/záujmu  jeho osoby o členstvo v redakčnej rade  SN:

Matej Šalmík | 25-02-2013 22:16:28 |   Pan Majko, vy nie ste sudca, ani prokurator, ani policajt aby ste odomna ziadali nejake dokazy :) Nie ste organ verejnej moci, ani verejne cinna osoba, ste sukromnik, ktoremu nemusi nikto nic dokazovat, a ked vam robi dobre to, ze ma takto na verejnosti prepiarate, ze JA klamem, tak si posluzte, nejak mi to zily netrha.
Mna len trapi to, ze nie ste chlap, ktory nereaguje na moju vyzvu uz niekolko mesiacov a nedokaze mi urobit jeden hlupy vystup z databazy. Ak si myslite, ze ma tym drzite za vlasy nad vodou, ste na omyle, je mi to uplne jedno :)len som cakal od vas iny pristup. Prezentujete sa ako ferovy chlap, tak mi dovolte dokazat vase tvrdenia ;)

Pan Sklenar, zniete ako nejake alter ego pana Majka. To, ze mam byt zajtra vymenovany do redakcnej rady SN, som sa dozvedel dnes ;) Ale presviedcat vas o tom, ze som v tom osobne nezaangazovany, ale napriek tomu som dal suhlas, je asi zbytocne, vy si aj tak pojdete svoje :)

Nič by sa v podstate nestalo, keby pán  Šalmík   (nedovolím si povedať že klamal )  o jeho nominácii do redakčnej rady  verejne nenapísal  pravdu. Nuž a tá akosi nesedí s oficiálne deklarovanými pravidlami, za ktorých mohla byť redakčná rada konštituovaná. 

Na samotnom rokovaní  MsZ sa o slovo prihlásil  pán Ivan Sklenár, ktorý na tento mimoriadne závažný fakt upozornil vedenie mesta  (primátor mal v tom čase žiaľ iné povinnosti a na mieste za predsedníckym stolom dočasne nesedel)  a požiadal  vedenie mesta o stiahnutie tohto bodu z rokovania a  poslancov, aby zachovali vážnosť inštitútu  MsZ a nehlasovali. S návrhom  pána Ivana Sklenára sa stotožnil aj poslanec  Pavol Kurbel, ktorý dal procedurálny návrh, nakoľko aj on pravdepodobne uznal, že je významným spôsobom spochybnená regulérnosť  obsadenia redakčnej rady. 

O ostatnom je lepšie nepolemizovať, ale nechať čitateľov  pozrieť si videozáznam a urobiť si vlastný názor.

Snáď iba výsledok. Poslanci  MsZ nakoniec o tomto bode programu hlasovali. Bez predstavenia všetkých kandidátov na členov redakčnej rady. Bez predstavenia ich vízíí a pohnútom, prečo v redakčnej rade de facto verejnoprávneho média chcú pôsobiť. Jednoducho im stačili mená. Nevadilo im, že v oficiálnych podkladoch pre rokovanie  MsZ a tvrdením občana  Šalmíka - štátneho zamestnanca je vážny rozpor. Inak povedané, že jedna strana klame. Našli sa aj poslanci, ktorí kandidátovi  "mimo poradia" dali hlas. Bez vypočutia jeho názorov, jeho predstáv o fungovaní redakčnej rady, jeho skúseností s novinárskou prácou, bez toho, aby sa zaujímali o to, kto je ten občan, ktorý  podľa jeho vlastných vyjadrení o členstvo v redakčnej rade vlastne ani nestál, resp. po jeho navrhnutí  neodporoval...

Nebudem sa zamýšlať nad pohnútkami niekoho, kto  Mateja Šalmíka na zoznam niekoľko dní po termíne uzávierky napísal. To nechám na zhodnotenie občanov, ktorí zo svojich peňazí  noviny i chod úradu platia. Ja sa iba spýtam, to naozaj stačí našim poslancom tak málo informácií, aby rozhodli o tak vážnych veciach? A vôbec, ale vôbec ich nemrzí, že regulérnosť redakčnej rady bola významným spôsobom spochybnená skôr, ako začala pracovať?

Asi je čas niekomu položiť otázku na telo...


 


Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign