Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Stanovisko k návrhu revitalizácie parku na Nám. Slobody v Seredi

Dnes sme do redakcie dostali e-mail s týmto stanoviskom:

Stanovisko k návrhu revitalizácie parku na Nám. Slobody v Seredi

Ako obyvateľ mesta Sereď, po oboznámení sa s publikovanými informáciami o pripravovanej revitalizácii parku a konzultáciami, predkladám nasledujúce:
• Súčasný stav parku z hľadiska koncepčného, funkčného, využiteľnosti a stavu vegetácie považujem za nedobrý a chaotický ako dôsledku nesystematickej výsadby a priebežnej dosadby čohokoľvek čo bolo poruke, starostlivosti, resp. nestarostlivosti (hnojenie, zalievanie, odstraňovanie poškodení kmeňov a korún), prejavov účinkov cestnej dopravy (plynné emisie, chemická údržba, úniky mazív), budovania technickej infraštruktúry (káblové vedenia) v priestore. Celkový dojem, použiteľnosť, resp. lákavosť priestoru významne zhoršujú plagátové plochy po obvode parku, výsadba nevhodných drevín (tuje, smreky, brezy, ...) a infantilných kvetinových záhonov, úplne nevhodné centrálne umiestnenie pamätníka oslobodenia, textúra priamych peších komunikácií, kontaktný a krajne nevhodný LIDL a parkovisko k nemu a stanica autobusov, vrátane  autobusov tam asi nepovolene v noci parkujúcich a ďalšie nevhodnosti. Výsledkom je stav celého priestoru, ale najmä kondícia stromov vysadených pozdĺž cesty. Nie je možné, aby viac ako 100 ročné stromy mali priemer kmeňa ako stromy 35 – 45 ročné a súčasnú kvalitu koruny. Stromy evidentne dlhodobo chátrajú, pretože si pamätám zo 60. rokov, že boli v podstatne lepšom stave.
• Preto jednoznačne odporúčam uskutočnenie projektu revitalizácie podľa návrhu dendrologičky, t.j. asanačný zásah vykonať tak, ako je definovaný v projekte. Uvedomujem si, že je to návrh významný a zásadný. Je však nevyhnutný, pretože od času výstavby parku nebola tomuto priestoru venovaná potrebná pozornosť a starostlivosť ako jedinečnej a špecifickej centrálnej funkčnej zóne mesta, resp. aj preto, že pôvodný projekt, ktorý som mal možnosť v 60. rokoch vidieť bol iný, ako bol uskutočnený (napr. iná textúra chodníkov, pomerne veľká vodná plocha v JV časti, iné stavebné ohraničenie). Potenciál parku, resp. plochy námestia je neporovnateľne vyšší, aký je v súčasnosti. Preto je treba vytvoriť podmienky pre zmenu.
• Preto odporúčam uskutočniť projekt výsadby v navrhovanej štruktúre, textúre a druhovom zložení stromov a kríkov, uskutočniť navrhované priestorové a funkčné zmeny s cieľom ich využívania ako oddychového, zhromažďovacieho a trhového priestoru, resp. priestoru pre spoločenské podujatia, stretnutia, oslavy, hru detí a pod. a na časti plôch s kombinovanými stavebno-vegetačnými tieniacimi konštrukciami. Považujem v tejto súvislosti za nevyhnutné odstrániť všetky plagátové plochy z kontaktného priestoru, koncepčne vyriešiť a v budúcnosti odstrániť pamätník oslobodenia, resp. ponechať v parku, nie však v jeho centrálnej pozícii, iba jeho textovú a reliéfovú časť, „kosák“ odstrániť a jeho podestu významne zmenšiť, na dosadbu použiť iba domáce a stanovištným podmienkam odolávajúce druhy stromov a krov, odstrániť a neobnoviť kvetinové záhony a tieto nahradiť iba bodovými výsadbami (kvalitnejších domácich druhov je dosť), navrhnúť a rozmiestniť vtáčie búdky pre rôzne druhy, kŕmidlá a pitné plochy pre vtáky, prípadne aj fontánky (zdroj vody je v parku) a obnoviť zavlažovací vodovod. Súčasné priame stavebné odvodové línie na V a SZ strane odstrániť a nahradiť buď pôdorysne nelineárnymi plynulými prechodmi, alebo vegetačnými hranicami, chodníky logicky pripojiť na sieť chodníkov mimo park aj napr. za cenu vytvorenia pešej zóny od Delta pasáže po AZ Domáce potreby.
• Súčasne pripomínam Mestu Sereď mimoriadne dôležitú nevyhnutnosť efektívnejšej komunikácie s obyvateľmi, predovšetkým prezentáciu (samozrejme nielen) tohto projektu (výrub, dosadba, vrátane spôsobu financovania) minimálne na oznamovacích tabuliach mesta, vo vestibule MsÚ, resp. na iných významných zhromažďovacích miestach v meste, vrátane prezentácie ďalšej starostlivosti o park, ktorý je významným verejným priestorom. Doterajší spôsob komunikácie, resp. marketingu je, žiaľ, nepostačujúci, čo celkom prirodzene a v dôsledku smeruje k nepochopeniu a odmietaniu časti projektu.

RNDr. Pavol Ištok 

spolupodpísaný  Július Matis

 

V Seredi dňa     09. 10. 2011

(stanovisko je uverejnene bez akýchkoľvek zmien a zasahov)


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign