Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Tentokrát ešte občania na MsZ vystúpiť mohli, aj keď niektorí poslanci im to svojim hlasovaním zakázali. Väčšina však rozhodla.

Miloš MajkoDátum22. 05. 2013 13:58:30TémaMestský úrad
200

Sereď    Napriek tomu, že včerajšie rokovanie mestského zastupiteľstva sa konalo o 18.00 hod. zo strany obyvateľov mesta si nezískalo masovejšiu sledovanosť, ako tie štandardné konané počas pracovnej doby. Rokovania sa zúčastnili v podstate traja občania, z toho dvaja sú prítomní takmer vždy. Je to na škodu veci, pretože obyvatelia mesta mohli vidieť veľa zaujímavého a poučného -  mohli byť vtiahnutý priamo do deja a mohli na vlastnej koži zažiť aké to je, keď niektorý občan, obyvateľ mesta, volič chce verejne vystúpiť a vo svojom príspevku nepovedať nič iné len navrhnúť niečo, čo by bolo v prospech väčšiny obyvateľov, športovcov, mladých ľudí, detí... Áno, práve tých detí a práve tých mladých ľudí, o ktorých tak často hovoríme že fetujú a bezcieľne sa flákajú v nie zrovna najvhodnejšej spoločnosti a áno práve tých ľudí, z ktorých peňazí je toto mesto budované, ktorí to tu všetko financujú - teda možno aj práve Vás.

Obyvateľ mesta Ivan Sklenár sa rozhodol už po niekoľkýkrát otvorene vyjadriť svoj názor. Nevychádzal z nereálnych predstáv. Nechcel poslancom MsZ hovoriť nezmysly. Pán Ivan Sklenár, už niekoľko mesiacov v danej veci komunikuje s predstaviteľom mesta primátorom Martinom Tomčányim o vážnych veciach, ktoré sa vôbec netýkajú jeho samotného, ale úplne nás všetkých. Pán Sklenár chcel len informovať o tom, že spoločné peniaze je možné rozdeľovať aj spravodlivo a tak, aby z nich profitovali hlavne tí, ktorí to v spoločnosti naozaj najviac potrebujú. A pán Sklenár chcel poslancov a pána primátora oboznámiť aj s tým, že to s tou otvorenosťou v meste nie je až také ružové ako majú vo zvyku neustále verejne prezentovať.

Verejné vystúpenie na riadnom MsZ pánovi Sklenárovi povolené bolo, no jeho reč bola niekoľkokrát rušená samotnými poslancami a vedúcim schôdze primátorom mesta - bolo zjavné už na prvý pohľad, že to čo hovorí nie je niektorým ľuďom príjemné počúvať. Pýtam sa, ako je to možné. Neboli sme predsa v súkromnom debatnom krúžku, ale na rokovaní zastupiteľského zboru mesta. Pán Sklenár napriek svojej trpezlivosti to nakoniec vzdal a svoju reč nedokončil.

Na tomto istom rokovaní MsZ som o udelenie slova požiadal aj ja. Možno to niekomu nevyhovuje, ale aj ja som obyvateľom tohto mesta, voličom a aj ja mám teda právo vyjadriť svoj názor verejne na zastupiteľstve. Som rád, že väčšina poslancov mi to umožnila. Našli sa však aj takí, ktorí tomu chceli zabrániť tak ako v prípade pána Ivana Sklenára a to nielen na rokovaní MsZ ale aj na športovej komisii, kde bez problémov a bez hanby hlasovali proti. Opakujem, bez akejkoľvek hanby v roku 2013 teda 23 rokov po revolúcii, poslanci Ľubomír Kyselý a Róbert Stareček hlasovali proti vystúpeniu občanov, voličov a daňovýchh poplatníkov, aby neumožnili slobodne vyjadriť to najelementárnejšie - svoj názor v krajine, ktorú by sme tak radi nazývali demokratickou. Ja som bol zastavený hneď niekoľkokrát, a to najskôr poslancom Ľubomírom Kyselým a následne predsadajúcim schôdze primátorom mesta Martinom Tomčányim, ktorý bez toho aby si vypočul obsah môjho príspevku tvrdil, že poslanci v zmysle rokovacieho poriadku musia vystúpenie občana odhlasovať. Môj príspevok sa však vôbec netýkal rokovacieho poriadku, či jeho obsahu i keď aj na to mám svoj názor. Na včerajšom rokovaní MsZ som chcel poukázať výlučne na už nijako netajené zmýšľanie niektorých poslancov, ktorí z pozície danej im voličmi a demokratickým zriadením v našej krajine sú schopní a ochotní svojim hlasovaním pokúsiť sa zatvoriť hubu každému občanovi, ktorý by sa snažil svojimi názormi čo i len naštrbiť zabehaný a výborne fungujúci systém rozdeľovania finančných zdrojov nás občanov, prípadne o inom systéme na aký sú zvyknutí a aký im vyhovuje, chcel informovať ostatných poslancov prípadne občanov.

Aj ja som svoje vystúpenie maximálne skrátil a obsah plánovaného vystúpenia zverejňujem v tomto článku.

Ani Ivan Sklenár, ani ja sme do dnešného dňa nijako nespochybnili význam niečoho pozitívneho, čo sa v meste kedy udialo, deje a vždy podporíme všetko čo bude smerovať k zveľaďovaniu mesta, jeho rozvoju a čo bude v prospech väčšiny jeho obyvateľov. Pán Ivan Sklenár vo svojom videovstupe načrtol dôvody, ktoré ho viedli k navrhnutiu pravidiel a zásad rozdeľovania dotácií pre športové kluby. On sám nie je organizovaný v žiadnom klube, to znamená, že svojim konaním nijakým spôsobom nechce zvýhodniť seba a prípadným prijatím jeho návrhu by na ňom neprofitoval. Preto si myslím, že je na mieste otázka, čo teda poslancom Ľubomírovi Kyselému a Róbertovi Starečkovi vadí tak strašne, že to dokonca podľa nich nesmie ani nik počuť - riziko práve kritérií, ktoré by boli spravodlivé pre všetkých ?

Ako som v rozhovore aj s pánom Ivanom Sklenárom povedal, poslanci, ktorí zjavne blokujú všetkých, ktorí chcú danú problematiku otvoriť je možné identifikovať úplne jednoducho a priradiť ku skupine, ktorej podľa môjho názoru takýmto konaním a vystupovaním vyslovene škodia a ich aktivita je v konečnom dôsledku kontraproduktívna. Naozaj to vyzerá tak, že v mestskom zastupiteľstve je stále niekoľko poslancov, ktorí si neuvedomujú povinnosť spoločné finančné prostriedky vo forme dotácií rozdeľovať spravodlivo pre všetky športové kluby a záujmové združenia. Stále sú tam poslanci, ktorí na tom istom rokovaní MsZ sú schopní s argumentami - nie sú peniaze, zvýšiť poplatky pre mladých ľudí za školné v materských školách o viac ako 100% no navýšiť priamu dotáciu pre svoje záujmy o desiatky tisíc Eur oproti už schválenému rozpočtu. A toto sú schopní zopakovať aj niekoľkokrát za sebou.

Po rokovaní MsZ som bol prítomný pri pokuse Ivana Sklenára o rozhovor s poslancom Ľubomírom Kyselým. Toto sa odohrávalo na chodbe a poslanec Ľ. Kyselý evidentne priame otázky pána Sklenára nezvládol, rozkričal sa na neho a veľa nechýbalo k tomu, aby ho fyzicky inzultoval. Poslanec MsZ Ľubomír Kyselý môj následný pokus položiť mu akúkoľvek otázku ignoroval a odišiel. Dovolil som si ho upozorniť na dátum, ktorý sa píše a na to, že je poslancom MsZ, t.j. volenou osobou a nepýtam sa ho teda ako kamaráta, ale verejného činiteľa, ktorý v súlade so zákonom 369 o Obecnom zriadení je povinný na otázky občana odpovedať.

O včerajšom mestskom zastupiteľstve by sa dalo toho písať ešte veľa, prikláňam sa však k tomu, aby si obyvateľ mesta, občan a volič radšej vypočul a pozrel video, z ktorého si sám bude vedieť urobiť názor na vystupovanie vedenia mesta a poslancov MsZ.

- - -

Zo zápisnice Športovej komisie, v ktorej ma zaujalo hlasovanie dvoch poslancov, ktorí boli proti prezentovaniu návrhu  Ivana Sklenára  pred členmi komisie:

Členovia komisie zobrali na vedomie informáciu o schválenom rokovacom poriadku komisií.
7.
Rôzne
BV
-
informovala že p. Sklenár sa dožaduje účasti na najbližšom zasadnutí školskej a športovej komisii s návrhom/podnetom na stanovenie spravodlivých kritérií pre rozdeľovanie dotácií športovým klubom.


Predseda komisie prerokuje s p. Sklenárom jeho žiadosť a zváži jej zaradenie do programu komisie.


ROZPRAVA
Uznesenie č.
71
/2013
Školská a športová komisia berie na vedomie požiadavku p. Sklenára zúčastniť sa najbližšom zasadnutí školskej a športovej komisii.
Hlasovanie: Za
3
PK,
JČ, BV
Proti
2 ĽK, RŠ

Zdržal sa
0

Preložené pre nezainteresovaných čitateľov:

Za vystúpenie občana  hlasovali: Pavol Kurbel, Jaroslav Čomaj a Božena Vydarená

Proti vystúpeniu občana na komisii hlasovali:  Ľubomír Kyselý a Róbert Stareček

Je smutné, že demokraciu v komisii zachránili iba  Božena vydarená s Pavolm Kurbelom a Jaroslavom Čomajom. Je smutné, že dvaja poslanci, ktorí mandát získali od voličov, týmto chcú verejne zatvoriť ústa. Hanbím sa za takýchto poslancov  MsZ. (poznámka autora)

 

Obsah príspevku, ktorý som chcel prečítať poslancom MsZ:

K podobnemu hlasovaniu s podobnym vysledkom doslo aj pred chvilou, ked poslanci  MsZ hlasovali o umozneni verejne vystupit obcanom mesta  Ivanovi Sklenarovi a mne

Viem si predstavit a je spravne, ze poslanci  MsZ nemaju na vsetko rovnaky nazor

Viem si predstavit aj fakt, ze niektori ludia su si ympaticky viac ci menej

Ale aby v roku  2013, takmer po stvrt storoci po revolucii  obcanmi voleny zastupca MsZ hlasoval PROTI  verejnemu vystupeniu obcana - VOLICA na riadnom mestskom zastupitelstve, to naozaj  zacinam mat obavy z doby, kedy takto rozmyslajuci poslanci  dotiahnu do nasho mesta  sposoby v sucasnej dobe  fungujuce ak sa nemylim uz len v Severnej Korei a Bielorusku

Pani poslanci, verejne sa  Vas pytam ako obyvatel mesta, Vas volic - zastavate este zaujmy obcanov, volicov a povazujete svoje konanie za prejav demokracie?

Zaroven sa vas pytam, to naozaj si myslite, ze zatvorenim ust obcanom  zastavite vyvoj, prirodzenu zvedavost obcanov, ich elementarne pravo na informacie  a prirodzenu snahu spravodlivo nakladat so spolocnymi financnymi prostriedkami ?

Vo vztahu k sportovym skupinam, ktorych zaujmy  dlhodobo evidentne presadzujete taketo konanie posobi vyslovene kontraproduktivne a poburujuco  voci kazdemu slusnemu cloveku.

Na zaver - upierate pravo obyvatelovi mesta, svojpravnemu volicovi a cloveku pravo vyjadrit sa. Pytam sa teda, kam az budete ochotni ist v snahe presadit zaujmy uzkej skupiny ludi? Kedy si uvedomite, aky datum sa dnes pise?

Nechcem sa spytat rovno, myslite si ze pri takychto postojoch  konate v sulade so zlozenym slubom poslanca  MsZ a dobrými mravmi?

- - -

Záver:  Pán primátor, možno  niekedy treba iba si vypočuť názor občana, voliča, a to bez emócií, bez skákania do reči, bez predsudkov.

Včera som nemal  záujem poukazovať na rokovací poriadok - nemyslím si že je dobrý, no nebolo to témou včerajška. Chcel som poukázať na zmýšlanie niektorých poslancov  MsZ. Tých poslancov, ktorí rozhodujú o investíciách v meste vykonávaných z verejných finančných zdrojov. Ktorí rozhodujú o smerovaní mesta na dlhé roky (v prípade tohto  MsZ na naozaj dlhé desaťročia), o majetku mesta, o dotáciách a vlastne - o kvalite života obyvateľov nášho mesta.

Mal som záujem poukázať na to, že už sa nesnažia ani len tajiť svoju orientáciu k úzkym záujmovým skupinám a na to, že ich to ženie smerom, s ktorým normálne rozmýšlajúca väčšina súhlasiť nemôže.

Chcel som poslancov  MsZ upozorniť na fakt, že občania im dali mandát nie na to, aby následne robili všetko s účelom zapchania ich úst.

Pán primátor, jednoducho to chce komunikáciu hodnú doby, v ktorej žijeme...

 

- - -

Fotografie: 

Hlasovanie 4:  - verejne vystúpenie Ivana Sklenára na  MsZ

Hlasovanie 5:  - verejné vystúpenie Miloša Majku na  MsZ


Fotogaléria k článku:

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

Zobraziť všetky fotografie
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

Skryť všetky fotografie

Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign