Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Najhorsia je mlciaca vacsina...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Tlak občanov a prítomnosť média zabrali. V Žiranoch spalovňa pravdepodobne nebude.

Miloš MajkoDátum30. 04. 2016 22:21:15TémaINFOSLOBODA
200

Žirany  |     Neveľká obec medzi Nitrou a Zlatými Moravcami, v ktorej mala vzniknúť spalovňa komunálneho odpadu. Podľa miestnych obyvateľov  druhá alebo tretia najväčšia na Slovensku. Na kameru sa dokonca vyjadrili, že majú obavy z importovania odpadov zo zahraničia. Chceli by ste takúto fabriku mať 100 či 200 metrov od vlastných domov?

Niekoľko obyvateľov obce sa vzbúrilo, podpísali peticiu proti spalovni a prišli protestovať aj pred kultúrny dom, kde sa minulý týždeň konala výročná schôdza miestych urbárnikov. Ľudia mali obavy, že vlastníci pozemkov  tieto prenajmú, poťažne predajú firme, ktorá mala záujem spalovňu budovať.   V obci sme boli s kamerou a slovo sme dali nielen protestujúcim občanom, ale aj poslancom OZ, starostovi obce a chceli sme aj urbárnikom. Nemali záujem... 

Tlak obyvateľov a prítomnosť média spôsobili to, čo je pre túto obec pravdepodobne najlepšie - spalovňa tu dosť určite nebude.

- - -

Zdroj oznamov a materialov: Informacie občanov a www.zirany.eu.

... a je to vonku...

Niektorí členovia urbariátu nevydržali dlho mlčať a vyšlo najavo to, čo som aj predpovedal. Za tou neznámou EKOMUNAL s.r.o. predsa stojí v úzadí náš obyvateľ. Nechcem ešte prezradiť meno, určite sa to na mimoriadnom zasadnutí odtajní. Dokonca sa to meno šepká aj medzi našimi občanmi a hovoria to dosť nahlas – už sa prestali báť, lebo sú veľmi nahnevaní. Darmo sa robí antikampaň proti mimoriadnemu zasadnutiu obecného zastupiteľstva, starostu aj mňa už začali ohovárať. My sa však nebojíme a vydržíme až do konca. Dúfajme, že víťazného. Ešte raz vyzývame našich občanov: podpisujte petíciu a príďte na mimoriadne zasadnutie obecného zastupiteľstva v piatok o 18.30 hod. a povedzme EKOMUNALU jasne a smelo: „Opustite našu obec! My chceme žiť v ekologicky čistom prostredí! Dajte ruky preč od ŽIRIAN!!!

Fotografie Jozefa Bencza sú zo stretnutia s našimi občanmi. Posledné tri zábery (kameň a cesta) dokazujú, že už niekto bol vyznačovať hrubé obrysy budúcej spaľovne (dnes som sa to dozvedel z dôveryhodných zdrojov).

Mgr.Jozef Szórad, predseda petičného výboru

 

- - -

Mimoriadne dôležité oznámenie pre našich občanov

Dňa 27. apríla 2016 bolo osobne doručené na Obecný úrad v Žiranoch oznámenie od EKOMUNAL s.r.o. Nitra v tomto znení:

V zmysle § 20 ods.3 zákona NR SR č.24/2006 Z.z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie v platnom znení Vám oznamujem, že beriem späť zámer činnosti z povinného hodnotenia: „Katastrálne územie Žirany-ENERGETICKÉ ZHODNOCOVANIE KOMUNÁLNYCH ODPADOV A OSTATNÝCH ODPADOV SPLYŇOVANÍM.“

Konateľka spoločnosti

 

Teda Ekomunal s.r.o. STIAHOL z Ministerstva životného prostredia SR Odbor posudzovania vplyvov na ŽP predložený zámer na výstavbu spaľovne odpadkov splyňovaním v Žiranoch.

Mgr. Jozef Szórad,
predseda komisie pre životné prostredie pri Ocú v Žiranoch

Poznámka: Nakoľko sa obecný úrad musí vyjadriť k danému zámeru na MŽP v Bratislave do 21 dní od doručenia, budeme naďalej pokračovať v práci Občianskej iniciatívy a v petícii. Termín mimoriadneho zasadnutia OZ je nezmenený,bude v piatok 29. apríla 2016 o 18.30 hod.

- - -

 

Všetkým "bojovníkom" za správnu vec patrí veľké ĎAKUJEM!

MINISTERSTVO ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA
SLOVENSKEJ REPUBLIKY

odbor environmentálneho posudzovania
Námestie Ľudovíta Štúra 1, 812 35 Bratislava

Bratislava 28.04. 2016
Číslo: 4870/2016-3.4/rch

 

ROZHODNUTIE

Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, odbor environmentálneho posudzovania (ďalej len „MŽP SR“), ako ústredný orgán štátnej správy starostlivosti o životné prostredie podľa § 1 ods. 1 písm. a) a § 2 ods. 1 písm. c) zákona č. 525/2003 Z. z. o štátnej správe starostlivosti o životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ako príslušný orgán podľa § 3 písm. k) v spojení s § 54 ods. 2 písm. k) zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon ) podľa § 20 ods. 3 zákona

zastavuje konanie,

ktoré sa začalo na základe predloženia zámeru navrhovanej činnosti „ Katastrálne územie Žirany – Energetické zhodnocovanie komunálnych odpadov a ostatných odpadov splyňovaním “, navrhovateľom EKOMUNAL NITRA s.r.o., Inovecká 25, 949 01 Nitra.

Dňa 26.4.2016 bolo MŽP SR doručené oznámenie, v ktorom navrhovateľ EKOMUNAL NITRA s.r.o., Inovecká 25, 949 01 Nitra berie späť zámer „ Katastrálne územie Žirany – Energetické zhodnocovanie komunálnych odpadov a ostatných odpadov splyňovaním “a zároveň žiada MŽP SR o zastavenie konania v zmysle § 20 ods. 3 zákona.

Túto mimoriadne radostnú správu oznamujú pre obyvateľov obce ŽIRANY a obyvateľov okolitých obcí:

Ing. Jozef Zsebi, starosta obce

Mgr. Jozef Szórad, predseda komisie pre životné prostredie a predseda Petičného výboru

 

- - -

Dôležitý oznam pre okolité obce

Aj keď MŽP – odbor environmentálneho posudzovania zastavuje konanie pre zámer navrhovanej činnosti „Katastrálne územie Žirany – Zhodnocovanie komunálneho odpadu a ostatných odpadov splyňovaním“, definitívne víťazstvo pre nás všetkých bude až vtedy, keď obec Žirany dostane písomné vyrozumenie z MŽP o zastavení konania a po uplynutí 15 dní odo dňa oznámenia rozhodnutia účastníkom konania, ktorými sú Ekomunal Nitra a Obecný úrad Žirany. Preto prosíme okolité obce, ktoré sú zapojené do petície, aby podpísané petičné hárky zaslali na Obecný úrad v Žiranoch do 4.mája (streda). Za Vaše podpisy a podporu veľmi pekne ďakujeme.

Starosta obce Ing. Jozef Zsebi a predseda petičného výboru Mgr. Jozef Szórad

30. 04. 2016

Fotogaléria k článku:

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

Zobraziť všetky fotografie
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

Skryť všetky fotografie

Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign