Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

"V našich končinách už neexistujú vrstvy, ktoré mali nejakú víziu a dokázali by ju premeniť na program."

Miloš MajkoDátum28. 09. 2015 01:45:30TémaŠKOLA DEMOKRACIE

Myslím si, že sa vo "veciach tohto sveta" orientujeme čoraz horšie, pretože nám vo vyváženejšom pohľade / názore / postoji bránia najmä najprístupnejšie informácie. Informácie, ktoré zriedka vyhľadávame sami, pretože nám ich, už preosiate, popreberané, upravené, dochutené najrozličnejšími ideologickými prísadami dodávajú rovno do domu. A my ich konzumujeme, či už z pohodlnosti, alebo z neschopnosti predierať sa informačnou džungľou k prameňom alternatívnych informácií. Konzumujeme ich čoraz odovzdanejšie, čoraz pasívnejšie, nie nepodobní dobytku vo veľkovýkrmniach.

Už nám nevadí, že informácie, ktoré nám každý deň namiešajú, sú čoraz stručnejšie, čoraz udychčanejšie. Už nám nevadí, že sa dozvedáme čoraz menej o ich pozadí, o spleti neviditeľných udalostí v dobre utajenom podhubí, kde dozrieva surovina, z ktorej manipulátori povyberajú "fakty" hodné zverejnenia, bez horizontálneho a vertikálneho kontextu. Skonzumujeme ich, aby sme ich v zápätí bezo zvyšku pozabúdali, skôr ako sa stihnú sformovať do čohosi, čo sa aspoň navonok prejavuje ako názor či aspoň kópia nejakého názoru.

A už vôbec nás nebanuje, že o ľuďoch, ktorých stratégie, rozhodnutia a konkrétne činy majú čoraz väčší vplyv na sklíčka v kaleidoskope reálneho života, o rozšafných hráčoch, ktorí vytvárajú nad štátmi (aj nad tým našim) neviditeľné, takmer virtuálne kapitálové kasína a maskujú svoj reálny vplyv na vládu i našich zástupcov v parlamente, nevieme nič alebo skoro nič ...

V našich končinách už neexistujú vrstvy, ktoré mali nejakú víziu a dokázali by ju premeniť na program. Svoju víziu budúcnosti nemôžu presadzovať ľudia, ktorí nemajú pod kontrolou svoju prítomnosť, ktorí v najlepšom prípade iba tušia, aké mechanizmy, aké záujmy hýbu ich krajinou.

Môžu narastajúcu nemohúcnosť štátu nahradiť siete solidarity? Môže sa na ich spriadaní podieľať literatúra? Už len tým, že pravdivo, jasnozrivo, umelecky presvedčivo reflektuje stav spoločnosti? Za pokus by to stálo, ale existujú ešte čitatelia, ktorí by takýto pokus ocenili? Nájdu sa vydavatelia, ktorí by boli takúto literatúru vydať, propagovať, distribuovať? ...

Oplatí sa ešte zverejňovať nepohodlné fakty a popularizovať nepopulárne myšlienky v sieti regulovanej demokracie? Oplatí sa ich čítať, zamýšľať sa nad nimi a šíriť ďalej? ... To sú otázky, na ktoré si každý musí odpovedať sám. Najmä, ak sa živí písaním ...

EG, Čelom vzad, ozvena! / Fragment - 2015

Zdroj: FB


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign