Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Najhorsia je mlciaca vacsina...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Vieme, že VZN je v rozpore so zákonom, no predpokladáme, že zákon NR SR zmení - obhajoba nezákonného VZN vedením mesta je smutná...

Miloš MajkoDátum12. 06. 2014 13:42:50TémaVZN
200 Anomália mesta  Sereď.

Všeobecne záväzné nariadenia schvaľované MsZ sú podzákonnými normami, ktoré musia občania v danom meste rešpektovať. Tieto VZN nesmú svojim obsahom byť v rozpore s platnými zákonmi a občanom nesmú ukladať povinnosti nad rámec zákonov.

Na túto tému sme popísali článkov už viac. Asi na desať  VZN schválených našimi poslancami a platnými na území mesta, bol Pavlom Pachníkom  daný podnet na prokuratúru, nakoľko sa domnieva, že sú protizákonné. Napriekt tomu, že prokuratúra má zákonom stanovené termíny na rozhodovanie, vo väčšine prípadov nerozhodla, resp. sa vyjadrila až po zmene spochybnených  podzákonných noriem.

Niektoré zjavne chybné  VZN sú však v platnosti stále a to napriek nášmu systematickému upozorňovaniu kompetentných.

Tento stav považujeme za neprijateľný a preto sme sa na niektoré z nich priamo spýtali vedenia mesta.

Vo videu prinášame odpoveď viceprimátora mesta  Lubomíra Veselického na jedno z nich - venčenie psov.

Pre ozrejmenie situácie, o čo vlastne ide?

Zákon splnomocňuje obec všeobecno záväzným nariadením upraviť zákaz voľného pohybu psov na určitom priestranstve. Takýto priestor musí byť jasne a zrozumiteľne označený tabuľkami "Zákaz voľného pohybu psov".  Ako príklad uvádzame fotografie z Bratislavy Račianskej ulice. V súlade so zákonom je ako tabuľka, tak aj nápis nastriekaný na asfaltovom chodníku, ktorého nevšimnutie si ťažko spochybní občan sankcionovaný za porušenie VZN políciou.

Pozrime sa, ako je na tom mesto Sereď. V našom meste už asi 5 rokov máme tabuľky s nápisom "Voľný pohyb psa dovolený". Predpokladáme, že tabuľky vychádzajú z príslušného VZN. Možno by sa pre bežného človeka zdalo byť toto nepodstatným problémom. Faktom však je, že ide o neskutočne vážny zásah do práv a povinností občana v súvislosti s jeho psom. Totiž zákon v momente,kedy vymedzuje priestor kde je voľný pohyb psa zakázaný, tento pohyb všade inde umožňuje. Opačne, v prípade, že obec tabuľkami vymedzí určitý priestor na voľný pohyb psa, logicky sa predpokladá, že všade inde je zakázaný, čo nám z postupu policajtov a vysvetľovania si svojich práv a povinností potvrdili aj viacerí psíčkari v Seredi.

Ako je možné vypočuť si z rozhovoru s pánom Veselickým, občanmi voleným zástupcom, viceprimátorom mesta a jeho hovorcom, Sereď je opätovne anomáliou. Za perličku hodnú toľko krát spomenutého kábla obstavaného bytovkami, je možné považovať aj verejné vyjadrenie pána Veselického k tejto veci. Hovorí, že u nás predpokladáme zmenu legislatívy a preto sme po predu. Takéto vyjadrenie mi pre lepšiu ilustráciu pripomína nasledovnú situáciu: Pôjdem po diaľnici 200km rýchlosťou a na otázku policajta zareagujem - áno, viem že idem 200km za hodinu, teda porušujem zákon, no predpokladám, že v budúcnosti bude takáto rýchlosť na diaľnici dovolená, preto je všetko v poriadku. Verím tomu, že policajt sa pozrie do auta, či nie je súčasťou natáčania humoristickej relácie skrytou kamerou a keď pochopí, že svoje vyjadrenie myslím vážne, tak nepochybne nechá prešetriť môj zdravotný stav, preto že takéto vyjadrenie sa nehodí ani ako tá najhlúpejšia výhovorka.

Je smutné, že vedenie mesta vie o tom, že niektoré všeobecno záväzná nariadenia, ktorými sú povinní občania sa riadiť a rešpektovať ich sú protizákonné. Na miesto ich zosúladenia so zákonmi platnými v SR radšej verejne zosmiešňujú nielen samých seba, ale aj mesto, ktoré reprezentujú.


Fotogaléria k článku:

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

Zobraziť všetky fotografie
200 Takto má vyzerať tabuľka. V Bratislave je v súlade so zákonom.
Autor: Miloš Majko
Popis: Takto má vyzerať tabuľka. V Bratislave je v súlade so zákonom.
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200
Autor: Miloš Majko

Skryť všetky fotografie

Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign