Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Vyberáme z redakčnej pošty - ako to bolo s odpredajom cesty na Kapustniskách?

Miloš MajkoDátum26. 01. 2011 11:43:39TémaRedakčná pošta

V rubrike  VOX POPULI ešte v novembri  2010  čitateľ Marian Valky  uverejnil svoj názor na jednu  "kauzičku"  na Kapustniskách. Počas hektického predvolebného obdobia  a následne sviatkov sme sa stanoviska kompetentných nedočkali, takže to skúsime znovu a písomne.

S odpoveďou  MsU samozrejme čitateľov oboznámime.

 

Vážený pán viceprimátor,

ešte v novembri  2010 v našich novinách čitateľ uverejnili svoj názor na jednu zaujímavú tému. Neradi by sme zostali čitateľovi dlžný odpoveď a keďže v danej dobe malo vedenie mesta úplne iné starosti, obraciame sa na Vás so žiadosťou o zaujatie stanoviska k predmetnému príspevku.

 

Marian Valky     22-11-2010 20:11

dovoľte mi aby som sa s Vami podelil o pocity, ktoré v nás prevládajú po ukončení jednej sereďskej "kauzičky". A to odpredaja príjazdovej cesty na Kapustniskách v Čepeni žiadateľovi.

Len v krátkosti zrekapitulujem - žiadateľ podal žiadosť o odkúpenie, odborné komisie aj s mestkým architektom sa vyjadrili, odpredaj nedoporučili avšak na počudovanie, mestské zastupiteľstvo predaj viac menej jednohlasne schválilo. Je to normálne? Žiadalo by sa mi povedať, že nie je. V podstate stačilo, aby žiadateľ šikovne odprezentoval svoj zámer, poskytol polopravdivé informacie a "dielo" bolo na svete. Záražajúce na celom je, že dôvody, ktoré v žiadosti uviedol žiadateľ nikto nepreveroval. Veď načo, ide o predaj mestského majetku a nie stavebné konanie, aby museli byť prizvaní aj najbližsusedia. Oponoval by som snáď tým, že síce ide o mestský majetok avšak statok verejného záujmu a tak by aspoň najbližší spolužijúci mali mať možnosť svoje stanovisko vyjadriť. Naše by bolo určite negatívne. Bohužiaľ nedostali sme možnosť sa k celej záležitosti vyjadriť. Pravdepodobne žiadateľ tušil, že by pripravená akcia nemusela prebehnúť hladko a preto si zvolil pohodlnejšiu cestu a to tak, že sformuloval s pomocou cenných rád nepriestreľnú žiadosť a použil argumenty, ktoré ho v celej situácii postavili do slabšej pozície poškodeného. Mestské zastupiteľstvo takmer jednohlasne vyhovelo.

Čo presne má byť vlastne náplňou práce rôznych komisií pôsobiacich na mestskom úrade? V hrubom by som odhadol, že je to služba občanovi. Namieste je ale otázka, ktorému? Iba tomu, kto je v akomkoľvek vzťahu s mestom, alebo všetkým občanom bez rozdielu? Prečo sa v tomto prípade nik nepokúsil preveriť či Mestská polícia eviduje sťažnosti (ako tvrdí žiadateľ stalo sa to viackrát a malo sa tak diať viac menej pravidelne) súvisiace s blokovaním príjazdu k domu žiadateľa? Prečo až do záverečnej fázy nik nepreveroval, či nie sú v predmete odpredaja zabudované inžinierske siete? Prečo stačilo, aby žiadateľ uviedol, že cestu plánuje využívať aj pre svojich obchodných partnerov? Nikoho nenapadlo, že dnes to môže byť auto obchodného partnera, zajtra či o mesiac auto nákladné, o rok kamión. Že by len preto, že tam nikto zo zainteresovaných poslancov a pracovníkov MsU nebýva?

Na záver filozofická otázka - nemá mesto slúžiť svojim občanom bez rozdielu a hľadať kompromisné riešenia? Lebo v tomto prípade žiadateľovi pomohla a susedom poškodila. Kompromisné riešenie sa našlo, ale až potom, ako sa rozbili susedské vzťahy, ktoré boli do celej kauzy štandardné. Zostala žlč v ústach a pocit, aby občania boli v strehu vždy keď zasadá mestský parlament. V dnešnej dobe obľúbené slová ako rodinkárstvo, klientelizmus a využívanie správnych kontaktov opäť raz dokázali svoju pozíciu a to, že sú právom neduhom našej spoločnosti a vyskytujú sa všade, bez výnimiek. Viaceré neoficiálne informácie z tejto kauzy to potvrdili aj v tomto prípade.

 

- - -

Za Vašu ospoveď ďakujeme.

S úctou

Miloš Majko


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign