Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Vyberáme z redakčnej pošty - Čestnosť, spravodlivosť a transparentnosť je cesta pre naše mesto.

Miloš MajkoDátum18. 12. 2011 23:38:32TémaRedakčná pošta

Dnes vo večerných hodinách sme do redakčnej pošty dostali článok jedného obyčajného obyvateľa mesta. On súčasnosť vidí takto:

- - -

Alternatíva  iného  pohľadu, namiesto zdražovania života v našom meste.

Tento článok som sa rozhodol napísať nie preto, aby som urazil niekoho z vedenia MsU, alebo poslancov, taktiež nemám záujem sa zviditeľňovať kvôli nejakej kandidatúre, pracovnom mieste, či zákazky  na MsU, ale preto, že ako obyčajného človeka ma nebaví sa pozerať na anomálie, ktoré sa priečia zdravému rozumu a ktoré neriešite, prehliadate, či dokonca aj vytvárate alebo pardonujete.

Som naozaj rád že, sa páni z MsU rozhodli  komunikovať na problémy čo obyvateľov zaujímajú a ťažia. Mám toho na srdci viac, tak začnem reagovať na vašu prezentačnú a nie diskusnú reláciu. Ja by som to tak nezjednodušoval , že čo bolo, bolo a pýtajte sa iného. Toto by som pochopil pokiaľ to povie pán Krajčovič , ale nie od vás páni, nakoľko ste boli súčasťou niekoľko volebných období. Stratégia a chod mesta nestál a ani teraz nestojí len na jednom človeku, tak asi netreba hádzať všetko na toho, kto tam už nie je. P.Vranovič  odišiel, ale skoro všetci ste tam boli a aj ostali, takže  za doterajší chod a stav nášho mesta máte podľa mňa určitú zodpovednosť aj vy páni. Ale jeden postreh z mojej strany je ten, že vďaka aj vašim  rozhodnutiam sa  nerozhádzali bezúčelovo peniaze.               P. Vranovič  vám odovzdal mesto  v nie dobrej investičnej, ale zato aspoň v dobrej finančnej kondícii, čo je ten lepší prípad oproti iným mestám. Začínať so 70 až 80 miliónmi na účtoch mesta , je pre vás slušný a až výborný začiatok. Uvidíme, v akej kondícii budú účty na konci vášho volebného obdobia a čo bude v meste v lepšom stave .

Vianočné trhy.

Už som to raz písal, že skutočne si zaslúžite pochvalu všetci, čo okolo toho robia. Ale tvrdím, že vianočné trhy si zaslúžia dôstojnejšie miesto a tým je pekne nasvietené centrum pred Jednotou. Argument ,že tam máme pozemok zadarmo a preto je to tam kde je , je pre mňa nič. Jednal niekto s Jednotou o možnej akcii? Tam kde je teraz, niet cez deň ani nohy. Pred Jednotou by sa aspoň vrátil život do  centra  a aj tržby Jednote. Možno takýto argument by stačil nato, aby Jednota povolila tiež zdarma využiť z časti aj ich pozemok. Prioritou malo byť vrátiť čulý ruch a vianočnú pohodu do centra mesta a verím, že by to malo aj pre mesto kultúrnejší a zároveň finančne lepší efekt a možno aj pre ostatné obchodíky v okolí.

Parkovisko pred Perlovkou.

Takáto  obhajoba akú ste prezentovali by možno nestačila ani Lolkovi Ičovi. Katastrofa od tajného nelegálneho výrubu stromov až po zhotovenie na účet mesta a vlastne nás obyvateľov. Ja stále tvrdím, že mesto stavia parkovisko pre potreby budovy Perlovky a budovy kde je Tatrabanka.   A kto je majiteľom , to asi netreba ani písať a možno až potom na konci je ten záujem o parkovanie pre potrebu SAD. Uvediem príklad riešenia iného parkoviska :   

     Keď sa stavala budova B1 vedľa hotela tak musel majiteľ  postaviť za svoje peniaze parkovisko  na mestskom pozemku za hokejkou, ktoré zákazníci B1-ky využívajú minimum a väčšinou tam parkujú obyvatelia z okolia, ale budiš a ešte pravdepodobne k tomu platí mestu aj poplatok za prenájom pozemku toho parkoviska. A toto je už naozaj silná káva. Tak na jednej strane tento príklad čo som uviedol a na  druhej  strane mesto iným podnikateľom  ochotne  stavia parkovisko za vyše    100 000 eur z našich daní a ešte ani nebudú  musieť platiť poplatok za prenájom pozemku parkoviska. Takže budú mať super parkovisko z našich daní. A to len preto, že majitelia vedľajších budov   je poslanec    a druhý je kamarát vedenia mesta.     Ono kamaráti sme na oko všetci, ale korektnosť a spravodlivosť sa akosi vytratila.  Za takéto niečo nečakajte pochvalu páni, ale práve naopak. A možno aj takéto šafárenie s peniazmi, nás daňových poplatníkov, je dôvod, ktorý ste avizovali aby sa obyvatelia mesta pripravili na zvyšovanie daní z nehnuteľností.                                                                                                    A ja tvrdím, že pokiaľ by som bol ja majiteľom vedľajšej budovy a mohol by som si postaviť parkovisko na mestskom pozemku a za vlastné peniaze, kde budú parkovať väčšinou moji zákazníci, s reálom  bez platenia dani a poplatku za toto parkovisko,  tak by som bez problémov a s radosťou pristúpil na takéto super podmienky od mesta. Takto by malo vyzerať korektné riešenie mesta voči všetkým podnikateľom , ale aj voči všetkým obyvateľom nášho mesta, ktorí platia dane z nehnuteľností. A mesto zo SAD-kou tam malo osadiť len dve antivandal  WC, aby to tak otrasne nevyzeralo v malom parku a hlavne, aby čakajúce deti a ľudia zo zastávok nemuseli  ísť na WC cez hlavnú cestu až do malého parku. 

 Toto je ďalší chybný krok a choré myslenie čo chcete urobiť na obyvateľov a vašich voličov.  Čudujete sa, že Meander nepokračuje vo výstavbe a v predaji bytov? Kríza, kriminalita a kriminalizovanie nášho mesta robia svoje. Toto sú hlavné faktory, prečo ľudia z okolia do nášho mesta nechcú prísť bývať a začína totálne stagnovať predaj nielen bytov, ale celkový predaj a život v našom meste.  Bohužiaľ, obraz nášho mesta je taký aký je, aj keď verím a vidím, že polícia robí veľa na zlepšenie, ale boj s kriminalitou je beh na dlhú trať. Perspektívna ponuka nášho mesta pre obyvateľov z okolitých  miest a obcí a aj pre nás samotných je zlá a darmo sa búchame na prsia akú máme strategickú polohu. To tvrdia dnes už všetky mestá a už aj obce.

Pravdepodobne si niekto dostatočne neuvedomuje, čo sa na nás od nového roka rúti. To umelé zdražovanie životných nákladov a životných základných potrieb prinesie len sociálny nepokoj a chudobu a naše mesto to postihne ešte o čosi viac. Prečo , keď v iných mestách sa zvyšujú dane a poplatky sa musíme opičiť a zvyšovať tiež?  Ja toto nechápem. Veď mesto na tom nie je tak  finančne zle. Alebo tu chcete vybudovať zo zvýšených daní a poplatkov  za volebné obdobie Las Vegas s cyklodráhou  do Horného Čepeňa? A to aj za cenu kopania čoraz väčšieho a hlbšieho sociálneho hrobu nášho mesta?

Peniaze ležia hoci kde , len ich treba chcieť spravodlivo a transparentne pozbierať.

Ale určite nie zvyšovaním daní a poplatkov. Naše mesto si musí vybudovať status ako mesto s najnižšími nákladmi na slušný a bezpečný život. Len toto je cesta ako sem pritiahneme financie, obchodný ruch, mladé rodiny a atd.

Prečo napríklad nezrovnáte daň za nebytový priestor v bytovom dome slúžiaci ako podnikateľský objekt, kde je základ pre výpočet 0,729 eura/m2  ale všetky ostatné obchody a prevádzky majú základ 1,899 eura/m2?  Veď  rozdiel je skoro trojnásobný. A takých obchodov pod  činžiakmi tu nie je málo. A koľko je to ročne strata do mestskej pokladne? A kde je spravodlivosť výberu daní voči ostatným podnikateľom?

Vôbec netreba dane zvyšovať ale stačí iba odstrániť takéto anomálie. A je ich tu viac, stačí len chcieť a odstrániť ich.

Zberný dvor.

To je samostatná kapitola. Zvýšenie poplatkov bolo zlé rozhodnutie, ktoré sa dotkne nás všetkých. Nakúpením  a rozdaním hnedých nádob na bio odpad bol a je len zbytočný a nákladný výmysel, ktorý zaplatia občania  a len ste vymysleli dobre zaplatenú prácu pre firmu. Doteraz mali obyvatelia na domoch v záhrade malé miesto na bio kompost a na jeseň si tým pri rýľovaní prihnojili záhradu. Teraz všetko dajú na ulicu aj vedľa bio nádob. Vlastne učíme obyvateľov tvoriť niekoľko násobne viac bio odpadu, za ktorý musia ešte aj viac zaplatiť a v konečnom  dôsledku ani tie peniaze nejdú mestu, ale firme. Toto sú doslova vyhodené peniaze obyvateľov. Podľa mňa stačí len väčšia propagácia zberného dvora a jeho využívanie. V každej rodine je aspoň jeden zdravý človek, ktorý je schopný vyviesť väčšie množstvo bio na zberný dvor a menšie musíme recyklovať na svojich záhradách . A kto je bohatý a chce mať „ full“  servis, tak prosím, nech si zaplatí firme a môže  ho  mať, ale potom takých asi moc nebude.

Keď chceme znížiť náklady na zberný dvor , tak treba spraviť zásadné opatrenia.

Zabudovať online váhu, online kamery ,lepšie  osvetlenie a výmena personálu a nastaviť jasné pravidlá. Návratnosť výdavkov do polroka. A keď sa  nový personál bude zodpovedne starať o triedenie tak, ako doterajší personál o železný šrot, že za kúsok plechu alebo trubky skočí hlavičku do kontajnera, aby mali čo odovzdať do vedľajšieho kovošrotu  a niečo si bokom zarobiť, tak vám garantujem, že ten zberný dvor bude aj pri určitých komoditách a krokoch aj zárobkovo činní, čím sa bude aj čiastočne eliminovať jeho nákladovosť. A na záver dám ešte jeden príklad: 

  Je verejné tajomstvo, že na dvor vozia netriedený odpad aj firmy a živnostníci. A dosť v hojnom počte montážnici okien. A hoci si  vyúčtujú od zákazníkov aj likvidáciu starých okien, mestu za likvidáciu nezaplatia nič, alebo ak tak niekomu na dvore dajú do vačku a pred záverečnou  je to nahádzané  v kontajneri  a to krížom krážom aj so sklom a potom to vyzerá tak, že len pár okien zaplní  kontajner. Veď to niekto zaplatí. A máte vôbec predstavu o koľko  takýchto kontajnerov do roka ide?  Nie je to päť alebo dvanásť,  ale od sto kontajnerov hore.

Keď tam budú opatrenia čo navrhujem, tak to môže byť aj tak, že ak firma dovezie okná , po odvážení si zaplatí určitú čiastku a okná, len vyložia vedľa kontajnera so sklom a idú preč. To je otázka pár minút.  Potom dvaja pracovníci na dvore sklo  vytlčú nad kontajnerom so sklom, tak ako sa to niekedy robilo a rám okna buchnu s rohom o zem a zostanú štyri hranolky, ktoré dájú do kontajnera len s drevom.   Výsledok?  Sklo je  predajná  komodita , znížené náklady  za odvoz a za skládku odpadov , vytriedené drevo nech si zoberie kto má záujem a mesto má príjem za váhu odpadu. Keď sa mesto naučí takto hospodáriť, potom vôbec nemusí zvyšovať ceny a zhoršovať životnú úroveň svojich obyvateľov.

Rodinkárstvo na MsU a na MsBP

Kedy už konečne spravíte koniec týmto praktikám. Veď je to katastrofa, čo sa tu deje a nič s tým nerobíte a práve naopak. 

Záver. 

Toto je  riešenie, len pre pár anomálií v našom meste.  Len ich prosím vás spravodlivo a transparentne riešte a neriešte to, či niekto píše pod menom alebo nickom,  ale treba sa zamyslieť nad podstatou toho, čo niekto  napíše , prečo to napíše a či tá kritika  je opodstatnená. Len pravdivá a vecná kritika toto mesto posunie dopredu.

- - -

List je uverejnený bez úprav a korektúr.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign