Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Zákon o obecnom zriadení v praxi

Miloš MajkoDátum14. 03. 2013 10:49:54Témaobec Šoporňa

Zákon o obecnom zriadení v praxi

06.03.2013 09:09

Autor: Pavol Strmenský

Vo štvrtok 28.februára 2013 sa v obci Šoporňa konalo dlho očakávané zasadnutie obecného zastupiteľstva. Konalo sa o 13.30 hod. bez prítomnosti starostu obce, ktorý bol v tom čase pracovne zaneprázdnený. Ťažko hľadať racionálne dôvody, ktoré viedli starostu obce zvolať obecné zastupiteľstvo na túto nezvyčajnú hodinu a prečo nevyhovel žiadosti poslancov o zmenu času na neskoršiu hodinu. I napriek tomu si poslanci na rozdiel od starostu zariadili svoj čas tak, aby sa zasadnutia mohli zúčastniť.

Verejnosť z radov obyvateľov obce, zástupcov občianskych združení a regionálnych médií sa s neutíchajúcim údivom počas celej schôdze dozvedala skutočnosti, ktoré oprávnene vyvolávajú otázky o tom, či Slovensko je skutočne právny štát a či pravidlá pre výkon územnej samosprávy sú nastavené správne a postačujúcim spôsobom.

Program zasadnutia obecného zastupiteľstva bol doslova nabitý bodmi, ktorých dôležitosť by za normálnych okolností presahovala časové možnosti jedneho zasadnutia. Okrem povinnosti zastupiteľstva vyhlásiť nastúpenie náhradníka na uprázdnený mandát poslanca, malo zastupiteľstvo prerokovať a schváliť napríklad návrhy viacerých nariadení obce, záverečný účet obce za rok 2011 a návrh rozpočtu obce na roky 2013 až 2015. Takýto rozsah programu iba svedčí o tom, že v obci Šoporňa je práce dosť a problémov, ktoré treba riešiť, je ešte viac. Na to, aby poslanci mohli rokovať, nestačí však iba existencia programu. Program musí obsahovo zodpovedať predloženým podkladom a návrhom na uznesenia, vrátane prípadných dôvodových správ, analýz, projektov atď. Program zasadnutia môže byť teda plný dôležitých bodov, ale keď nie sú k nim doručené podklady v náležitej forme a včas, nie je vlastne o čom rokovať, tobôž hlasovať. Ak by tomu bolo inak, znamenalo by to, že poslanci hlasujú o veciach, o ktorých nie sú dostatočne alebo vôbec informovaní, alebo im jednoducho nezáleží na kvalite svojich rozhodnutí. Poslanecký mandát nespočíva iba v práve hlasovať, ale hlavne v práve diskutovať o návrhoch, predkladať vlastné návrhy a v spolupráci s ostatnými poslancami, starostom obce a v neposlednom rade aj s obyvateľmi obce hľadať najlepšie riešenia vedúce k zlepšovaniu kvality života v obci. Výkon mandátu poslanca je služba obci a jej obyvateľom a ide ruka v ruke so zodpovednosťou. Zodpovednosť nekončí uplynutím funkčného obdobia. Zodpovednosť za prijaté rozhodnutia trvá a bude konkrétnemu poslancovi (poslancom) prisudzovaná ešte dlhé roky potom.

Poslanci v obci Šoporňa, ako sa zdá, si zodpovednosť uvedomujú veľmi dobre. Svedčí o tom fakt, že odmietli rokovať o návrhoch nariadení obce, o návrhu záverečného účtu obce a o návrhu rozpočtu obce z dôvodu, že mali nedostatočné alebo nemali vôbec žiadne podklady na rokovanie. Na strane druhej, poslanci si splnili povinnosť a vyhlásili nastúpenie náhradníka na uprázdnený mandát poslanca i napriek tomu, že si neboli istí, ktorý z poslancov a k akému dátumu sa vzdal svojho mandátu. Vychádzali aj z toho, že ak sám starosta obce navrhol zaradiť do programu zasadania tento bod, tak asi je pravdou, že niektorý z poslancov sa poslaneckého mandátu vzdal. To, že poslanci v tomto prípade urobili dobré rozhodnutie, sa ukázalo na záver zasadnutia, keď sa podľa programu poslanci oboznamovali s došlou poštou. Medzi predloženými listinami totiž objavili aj list od poslanca, ktorým sa vzdáva svojho poslaneckého mandátu a to k 30.septembru 2012. Podľa zákona o voľbách do orgánov samosprávy obcí, nastúpenie náhradníka má obecné zastupiteľstvo vyhlásiť do 15 dní po tom, čo sa uprázdnil mandát v obecnom zastupiteľstve. Tým, že sa tak stalo až 28.februára 2013, došlo k jasnému porušeniu zákona. Ako je však možné, že poslanci sa dozvedeli o zániku mandátu jedného zo svojich kolegov až po piatich mesiacoch? Prečo starosta obce alebo obecný úrad neinformovali obecné zastupiteľstvo skôr?

Perličkou medzi bodmi programu bol návrh, aby sa poslanci vzdali nároku na odmeny za výkon poslaneckej funkcie. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby takýto návrh dali samotní poslanci, navrhovateľom bol ale starosta. Čo viedlo starostu obce k predloženiu takéhoto návrhu? Úsporné opatrenia? Podľa informácií od poslancov, na odmeny všetkým poslancom ide ročne spolu len okolo jeden tisíc EUR... Už súčasná výška odmien zrejme nezodpovedá práci a času, ktoré poslanci venujú výkonu svojej funkcie a návrhy na vzdanie sa akejkoľvek odmeny už možno vnímať za pokus o dehonestáciou poslaneckej funkcie a nie za spravodlivý záujem niečo ušetriť. Naproti tomu, o možnosti šetrenia napríklad na plate starostu jeho poberateľ mlčí.

Na dedine je vždy zle, keď niekto povie iný názor než starosta. Ešte horšie je, ak ho povie poslanec a úplne najhoršie je, ak ten poslanec nie je sám. Po Šoporni sa šepká, že starosta obce sa obecného zastupiteľstva v tomto volebnom období už nezúčastní. Bolo by to v prospech alebo na škodu obyvateľov Šoporne?


Viac tu: http://vlachynahlas.meu.zoznam.sk/news/zakon-o-obecnom-zriadeni-v-praxi/

Materiál je na SOL  uverejnený na žiadosť jeho autora. Ďakujeme za nestranný názor.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign