Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Stromy, alebo parkoviská?

Miloš MajkoDátum21. 10. 2011 11:45:32TémaMestský úrad

Začnem asi trošku netradične - citátom Ľ. Veselického z jeho odpovede čitateľovi:

"Snaha vyhovieť skupine žiadateľov o parkovacie miesta, vyvolá v budúcnosti nevôľu tých, ktorí budú chcieť zachrániť trávniky, prípadne kroviny a stromky  v okolí. Nevytvorenie plôch pre parkovanie vozidiel vyvolá nevôľu žiadateľov  o parkovacie miesta. Ako má teda samospráva postupovať?"

Napísané výstižne a naozaj vychádzajúc z reality. Niekedy je naozaj ťažké vyhovieť všetkým. Takže ako ďalej?

Záujmy skupín občanov sú prirodzene rôzne a vychádzajú z ich potrieb. Účelom odborníkov, úradníkov a samosprávy však má byť  komunikácia s dotknutými stranami, hľadanie kompromisov a  na základe odborných argumentov presviedčanie  dotknutých strán  o riešeniach, ktoré budú prijateľné pre strany obe. Inak povedané, môže byť aj parkovisko a môžu zostať aj minimálne niektoré stromy. Iste neuškodí tieň keď vhodné stromy zostanú a iste  všetci prehltnú, keď na úkor stromov klesne možno počet parkovacích státí o dve.

Komunikovať však musí byť záujem, odborníci  musia mať chuť,  snahu  a ochotu (pripomínam, že normálnu a akceptovateľnú odpoveď na jednoduchú otázku od konkrétneho úradníka čakám už piaty rok!!)  a  snaha o komunikáciu musí byť aj na strane druhej.  No a následne môžeme očakávať, že 97 % obyvateľov nebude mať úplne opačný názor ako kompetentní úradníci a vedenie mesta na vyslovene kľúčovú otázku týkajúcu sa všetkých občanov na pol storočie.

Hovoríme o parkovacích miestach a dostatku stromov v centre mesta.  A budeme ešte roky. Presnejšie dovtedy, pokým budeme  v dobe súčasnej opakovať chyby vyspelého západu zo 70. rokov minulého storočia. Dovtedy, pokým naše samosprávy budú povolovať do centra miest  výstavbu hangárov nákupných reťazcov, ktoré v civilizovanej spoločnosti patria na okraj miest a aj tam ešte nie v najúspornejších variantoch nemajúcich s architektúrou spoločné úplne nič - snáď iba názov na šanóne s projektovou dokumentáciou. Dovtedy, pokým namiesto podzemných parkovísk dovolia  "odborníci"  betónovať rozsiahle parkoviská na tisíckach  m2  priamo pod činžiakmi. Dovtedy, pokým nebudeme zdochíňať, lebo počas leta sa vďaka strechám na týchto hangároch a teplom nakumulovaných betónových parkoviskách ovzdušie nedokáže prirodzene ochladiť už ani v nočných hodinách. Sústavne a je jedno či úmyselne alebo z nevedomosti či pažravosti narúšame prirodzený biorytmus, ktorý ľudský organizmus potrebuje. Cielene si likvidujeme to, čo nám príroda zadarmo dala. A čo je najhoršie, nie sme schopní poučiť sa z chýb iných. Masochisticky trváme na trestaní budúcich generácií za našu blbosť. Áno našu. Pretože ak nevedia alebo nechcú v prospech spoločnosti rozhodnúť  "odborníci", je na nás amatéroch, aby sme ich slušne povedané poslali tam, kde nebudú mať možnosť škodiť nám a ešte za naše peniaze.

Úlohou samosprávy je slúžiť občanom.  Nie škodiť. Pamätajme na to. Obe strany. Samospráva, ale aj my - občania. 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign