Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

"...zešla aj nejaká bytovečka ešče, no a tak ..."

Miloš MajkoDátum08. 09. 2017 23:25:04Témaobec Šintava
200

Šintava    |     Na zasadnutí OZ konanom dňa  19.07. 2017   ma zaujala myšlienka starostu obce Holičku vyslovená verejne v znení:  "...zešla aj nejaká bytovečka ešče, no a tak ...". Čo týmto starosta Holička asi tak myslel?

Vysvetlení na tento výrok sa ponúka viac ako dosť. Treba pripomenúť neodškriepiteľný fakt, že v Šintave za starostu Holičku bola poslavená iba jedna bytovka a aj na ňu bolo podľa stanoviska  Najvyššieho kontrolného úradu nehospodárne vynaložených viac ako  37 000 Eur. Prečo tomu tak bolo sa nateraz asi presne nedozvieme, nakoľko vyšetrovateľ  Okresného riaditeľstva PZ  v Galante mjr. Ing. Pavol Šmátrala v uznesení  vo veci  ČVS: ORP-138/1-VYS-GA-2016  napísal nasledovné:

Citujem z uznesenia vyšetrovateľa:

"Podľa § 215 odst. 1 písm. b/ Trestného poriadku trestné stíhanie, ktoré bolo začaté vo veci zločinu, porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku podľa § 237 odst. 1, odst. 3 písm. a/ Trestného zákona preto, že páchateľ starosta obce Šintava uzatvoril dňa 31. 12. 2010 v Šintave ako objednávateľ zmluvu o zadanie zákazky č. 31/2010 so zhotoviteľom ***. ********* *********, ***: ********, na zhotovenie stavby 14 bytového domu v hodnote ceny stavby 739 149,99 Eura, ktorá bola však v rozpore s ponukou predloženou úspešným uchádzačom verejnej súťaže vo výške 702 100 Eur, čím poškodenej obci Šintava spôsobil škodu vo výške 37 146,99 Eura, nakoľko cena stavby 739 149,99 Eura bola zhotoviteľovi po vykonaní diela uhradená, zastavujem, lebo nie je tento skutok trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci."

 

Aby ale starosta a na veci zúčastnené osoby predčasne neoslavovali  víťaztvo nad právom a spravodlivosťou, ten istý vyšetrovateľ v tom istom uznesení o možnej spôsobenej škode vo výške  viac ako    37 000 Eur   konštatoval nasledovné:

"Trestný zákona však definuje aj znaky skutkovej podstaty trestného činu porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku podľa § 238 Trestného zákona, ktorý znie: „Kto z nedbanlivosti inému spôsobí značnú škodu tým, že poruší všeobecne záväzným právnym predpisom ustanovenú povinnosť alebo povinnosť uloženú právoplatným rozhodnutím súdu opatrovať alebo spravovať cudzí majetok, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. “ K naplneniu obligatórnych znakov tohto trestného činu postačuje nedbanlivostné konanie páchateľa, a teda v danom prípade sú naplnené všetky zákonné znaky trestného činu porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku podľa § 238 Trestného zákona, avšak vzhľadom k tomu, že ide o prečin, pri ktorom trestnosť činu zaniká uplynutím premlčacej doby, ktorá je tri roky podľa § 87 ods. 1 písm. e/ Trestného poriadku, je predmetné trestné stíhanie premlčané už odo dňa 01.01.2014."

Pre tých, ktorí s trestným právom do kontaktu ešte (možno našťastie) nedošli, myslím si, že padne vhod malé vysvetlenie. Povedané inak, ak by trestnosť konania zodpovednej osoby  nebola premlčaná, s najväčšou pravdepodobnosťou by došlo k obvineniu konkrétnych osôb za toto zodpovedných a následne k ich obžalovaniu a až na verejnom pojednávaní by vyšla celá pravda okolo bytovky a navýšenia nákladov na jej výstavbu za starostovania Holičku najavo.

Prečo teda starosta hovorí, že by to chcelo jednu bytovečku? No, ja teda fakt neviem. Dedko zvykol hovoriť, že keď vyschne studňa, bolo by dobre nájsť nový zdroj...

Za kontrolu v obci a kontrolu v nakladaní s obecnými peniazmi  zodpovedá kontrolórka. Občania ju za výkon kontroly platili aj v čase, ktorého sa kontrola  NKÚ týkala. Vykonávala vo veci kontrolórka kontrolu? Plnila si svoje povinnosti zodpovedne? Ak áno, prečo  NKÚ našlo tak závažné pochybenie v nakladaní s obecnými peniazmi?   Za dôležité považujem spomenúť aj následné  NEkonanie  kontrolórky po prijatí  tu už citovaného uznesenia vyšetrovateľa, ktoré sme si vyžiadali od PZ v súlade s infozákonom. Kontrolórke sa ale v súvislosti s touto kauzou budeme venovať v samostatnom článku.

Pre tých, ktorí majú záujem výrok starostu obce  Holičku si vypočuť na vlastné uši, dávame čas, v ktorom sa vo videu z rokovania  OZ nachádza.

1:34:58   -  "Lebo by sa nám zešla aj nejaká bytovečka ešče, no a tak ..."


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign