Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Zima v zasadačke, nefunkčné elektrické zásuvky a pred občanmi znovu utekajúci starosta Holička. Aj to sa udialo na rokovaní OZ.

Miloš MajkoDátum09. 02. 2017 11:00:05Témaobec Šintava
200

Šintava   |    "Hrdinom" rokovania obecného zastupiteľstva bol už tradične starosta obce Miroslav Holička. Už na začiatku rokovania OZ ukázal svoju aroganciu snahou  z rokovania zastupiteľstva dostať preč dva pre neho asi  citlivé body navrhnuté poslancom Jánom Šimulčíkom. V jednom z bodov Holička ani len neprečítal celý  názov  bodu, nakoľko išlo o nedodržiavanie  schválených VZN  práve jeho osobou. Starosta Holička musel byť upozornený poslancom na skutočnosť, že on nemá právo navrhovať vylúčenie poslaneckého bodu programu. Toto  môžu  iba poslanci. Je prekvapujúce, že ani po zhruba desiatych rokoch pôsobenia v samospráve, Holičkove vedomosti z legislatívy sú na takej úbohej úrovni.

Už v nadpise sme uviedli fakt, že v zasadačke OÚ bola zima, čo potvrdzujú zábery na poslancov sediacich v kabátoch. Za perličku je možné považovať interpeláciu poslanca Šimulčíka, v ktorej sa vyjadril, že na porade poslancov spomenul zámer premietať prezentáciu na dataprojektore. Elektrické zásuvky boli počas rokovania OZ nefunkčné. Verí snáď niekto tomu, že ide o náhodu? Bolo by naozaj ubohé, ak by sa niekto uchýlil k takto primitívnym praktikám namiesto argumentácie k prezentovaným informáciám poslancom OZ.

Kontrolórka obce Vedrodyová predložila poslancom OZ správu na rok  2016. Z otázok poslancov vyplynulo, že niektoré pre starostu pravdepodobne citlivé body neboli rozpísané širšie, ako napríklad nedodržiavanie štatútu obce pri schvalovaní investícií nad  5000 Euro. Poslancom nebol doručený ani zápis z poslednej kontroly vykonanej kontrolórkou na základnej škole, aj keď jej to podľa poslanca zákon ukladá.

Rada školy bola druhým citlivým bodom, ktorým sa starosta Holička  pravdepodobne nechcel zaoberať a vec chcel riešiť spôsobom  "čo môžeš odložiť, nerieš dnes".  V rade školy sú za zriaďovateľa, teda za obec 4 členovia, z ktorých podľa poslanca OZ je legálne v rade iba jeden zastupiteľstvom OZ schválený zástupca. Po diskusii bolo dohodnuté, že obec a poslanci OZ požiadajú o odborné stanoviská kompetentné orgány. Voľbu do rady školy budeme sledovať pozorne, pretože napr. v Seredi  (Ružomberku, Bardejove a v iných obciach a mestách) do rád škôl volia zástupcov za obec/mesto poslanci. Ak by teda mal pravdu M.Holička (tvrdí, že členov schvaluje  iba ON), tak v Seredi by nastala minimálne zaujímavá situácia. Ďalšou zaujímavosťou Šintavy je, že  v rade školy je aj kontrolórka, ktorá takto schvaľuje kontroly, ktoré samam vykonala. Nehovorí sa tomu v civilizovanom svete konflikt záujmov?

Najdôležitejším bodom rokovania OZ bolo nedodržiavanie  schváleného  VZN o separovaných odpadoch, starostom obce Šintava Miroslavom Holičkom.  O tomto sme informovali podrobne už niekoľko hodín po zastupiteľstve v tomto článku:  http://www.seredonline.sk/clanky/starosta-holicka-umyselne-nedodrziava-vzn-a-niektori-poslanci-sa-boja-pomenovat-tento-vazny-problem-nahlas/

Z pozície občana sediaceho obďaleč som si nemohol nevšimnúť pozoruhodné správanie sa  "nezávislého" poslanca  Romana Matušicu. Tento pri návrhu uznesenia v ktorom mali poslanci OZ vyzvať starostu Holičku k dodržiavaniu platných  VZN, sa zdržal hlasovania. A nielen on. Nemajú snáď niektorí poslanci svoj názor, alebo sa boja verejne pred občanmi a starostom ho prezentovať v hlasovaní ZA alebo PROTI?   Človek by očakával, že hlavne (skutočne) nezávislý poslanec Matušica  starostu obce minimálne vyzve  k dodržiavanniu zákonov a podzákonných noriem schválenných poslancami. Položenie otázky, prečo tomu je tak, nechávame na samotných občanov.

Často sa stáva, že viacerí poslanci svoje "odvážne" postoje k vážnym prešlapom starostu vyjadrujú hlavne mimo zastupiteľstvo, no na ňom sú ticho a dokonca sú schopní zahlasovať za zvýšenie platu nimi kritizovaného starostu. Čím to je?  Nie je to zásadnou vadou charakteru jedincov? U poslancov pri vyhotovovaných videozáznamoch je toto ľahko schontrolovateľné. Stačí porovnať čo pooslanci neverejne tvrdia s výsledkom ich následného verejného hlasovania. Volič takto zistí, že ich "hrdina" je v skutočnosti zbabelcom.

Na záver starosta obce Šintava Miroslav Holička napriek schválenému bodu  DISKUSIA už tradične otázky občanov neuniesol a zo zastupiteľstva zbabelo ušiel.


Fotogaléria k článku:

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

Zobraziť všetky fotografie
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko


Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign