Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Najhorsia je mlciaca vacsina...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Zvyšovanie poplatkov za komunálny odpad - občanom položená otázka vedeniu MsÚ - AKTUALIZOVANÉ: 21.11.2011 18.00 - AKTUALIZOVANÉ: 23.11.2011 22.00

Miloš MajkoDátum21. 11. 2011 00:08:12TémaMestský úrad

Dnes sme na oficiálnej stránke mesta  Sereď zaregistrovali zaujímavú otázku položenú vedeniu mesta občanom  Dušanom Slahučkom. Týka sa závažnej témy - zvyšovania poplatkov za odpad. Ide o nás všetkých, každá domácnosť či firma tvorí odpad.

20.11.2011 10:59 - Zvyšovanie poplatkov za komunálny odpad.

Dušan Slahučka

Dobrý deň p. Veselický. Pozrel som si Návrh „Všeobecne záväzné nariadenie mesta Sereď č. 17/2011 zo dňa 29.11.2011 ktorým sa mení a dopĺňa Všeobecne záväzné nariadenie mesta Sereď č. 8/2004 o miestnom poplatku za komunálny odpad a drobný stavebný odpad“. Chcel by som sa spýtať na dôvod zvýšenia poplatku za komunálny odpad a drobný stavebný odpad pre domácnosti o 3€ za osobu na kalendárny rok. Poprosím uviesť aj meno a priezvisko autora resp. autorov predmetného návrhu. S pozdravom Dušan Slahučka.

Zdroj: sered.sk

Je pochopiteľné, že náklady na odvoz a likvidáciu odpadu stúpajú. V novinách sme však už viacej krát upozorňovali na stav, ktorý nemožno považovať za normálny - niektorí občania majú odvoz odpadu realizovaný veľa krát na náklady mesta, teda nás všetkých. Koľko odpadu za ostatných päť rokov bolo na náklady mesta vyvezeného  napríklad zo súboru súkromných nehnuteľností na  Cukrovarskej ulici či z mestských sociálnych bytov na ul. Trnavskej, sa spýtame my.

Zistené informácie prinesieme.

- - -

AKTUALIZOVANÉ: 21.11.2011  18.00

Na oficiálnej stránke mesta  Sereď  na otázku  Dušana  Slahučku  reagoval  viceprimátor  Ľubomír  Veselický nasledovne:

21.11.2011 11:28 - RE: Zvyšovanie poplatkov za komunálny odpad.

zástupca
Vážený pán Sľahučka! Spôsob prijímania rozhodnutí o príprave a vydaní nového VZN má v systéme samosprávy svoje pravidlá a o návrhu nerozhoduje nikdy jedna osoba. O pripravovanom zvýšení poplatku za odpad boli informovaní poslanci MsZ v dňoch 7. a 14. 11.2011, a návrh tohto VZN bol v zmysle právneho poriadku zverejnený. Po prečítaní stanovísk príslušných komisií bude prerokovaný a predpokladám aj schválený na rokovaní MsZ 29.11.2011. Dôvodom zvýšenia je skutočnosť, že v náklady mesta na zber, odvoz a likvidáciu komunálnych odpadov z domácností vrátane nákladov na prevádzku zberného dvora sú dlhodobo vyššie ako príjem poplatkov za túto činnosť od občanov.

- - -

 

AKTUALIZOVANÉ: 23.11.2011  22.00

Na oficiálnej stránke mesta   sered.sk,  Dušan Slahučka položil vedeniu mesta druhú otázku, na ktorú viceprimátor následne odpovedal. Otázku i následnú odpoveď prinášame:

21.11.2011 20:24 - RE: RE: Zvyšovanie poplatkov za komunálny odpad.

Dušan Slahučka
Komunálny odpad nevytvárajú len obyvatelia domácností (bývajúci v nehnuteľnostiach alebo bytoch slúžiacich na bývanie a zariadeniach slúžiacich na individuálnu rekreáciu), ale napr. aj podnikatelia (v nehnuteľnostiach, ktoré používajú na podnikateľské účely......). Prečo sa potom v Návrhu VZN neuvažuje so zvýšením poplatkov za odpad aj pre iné subjekty, ktoré rovnako ako obyvatelia domácností produkujú komunálny odpad? Predpokladám, že odpovede sa nedočkám, keď sa ten návrh VZN vypracoval akosi sám od seba :-(. P. Veselický, možno by bolo pre mesto veľmi finančne zaujímavé preveriť si koľko podnikateľských subjektov neplatí poplatky za komunálny odpad a využívajú odpadové nádoby určené pre domácnosti. Áno, práve tých domácností, ktorým sa teraz v návrhu VZN navrhuje zvýšiť poplatok za komunálny odpad. Inak prajem pekný večer. >>odpovedať
22.11.2011 13:20 - RE: RE: RE: Zvyšovanie poplatkov za komunálny odpad.

zástupca
Vážený pán Sľahučka! Podnikatelia uhrádzajú náklady za zber a uloženie odpadu z jednej 110 litrovej zbernej nádoby vo výške cca 100 Eur ročne. Príjem za zber a uloženie odpadu z 110 litrovej nádoby v domácnosti vychádzajúci z priemerného počtu členov domácnosti v našom meste ( 2,6 osoby) násobený poplatkom 18,24 Eur za osobu, predstavuje 48 Eur. V príjme za odvoz a uloženie u podnikateľov sú zohľadňované reálne náklady na odvoz a uloženie, príjem od obyvateľstva je dotovaný z rozpočtu mesta viac ako na 50 %, na úkor iných činností, ako môže byť údržba zelene, opravy detských prvkov a drobnej architektúry a podobne. Keďže sa jedná o takzvané bežné výdavky, tieto nie je možné nahradiť inak ako bežnými príjmami v tom istom kalendárnom roku ako sú vynaložené. Preto je zvýšenie poplatku u fyzických osôb odôvodnené a má podporu aj v zákone o odpadoch a zákone o miestnych poplatkoch. Spoločnými nákladmi oboch skupín okrem vývozu nádob je čistenie mesta, zber odpadov z verejných nádob, náklady na odpad z verejnej zelene a čistenie čiernych skládok. Okrem toho sú navyše obyvateľom poskytované viaceré služby, ktoré právnickým osobám nie sú k dispozícii ako sú služby zberného dvora, zber bioodpadu, upratovanie čiernych skládok v ohrádkach kontajnerov a ich okolí, zber objemných odpadov z domácností dvakrát do roka a odvoz odpadov z cintorína. Problém nelegálneho ukladania odpadu inými osobami do nádob na sídliskách v našom meste nie je len problémom nelegálneho odpadu z prevádzok v Seredi, jedná sa aj odpady z okolitých obcí. Tu môže pomôcť každý občan a uvedenú činnosť ohlásiť na mestskej polícii v Seredi (tel. číslo : 159) prípadne aj prevádzku o ktorej si myslí, že nie je riadne prihlásená a neplatí miestny poplatok.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign