nedeľa, 1 októbra, 2023

Namiesto riadneho povolenia o výnimke pri parkovaní stačí, že primátor o tom vie?

Najčítanejšie

Po predchádzajúcom telefonickom rozhovore s autorom tohto článku a fotografií v ktorom sme boli oboznámení s popísanou problematikou, nám bol do redakčnej pošty doručený e-mail.

Postreh obyvateľa mesta je podpísaný, no požiadal o zachovanie anonymity, nakoľko má obavy o možné konzekvencie voči jeho osobe zo strany primátora mesta menovaného v článku.

– – –

Asi nikomu, kto chodí po ul. M.R.Š  neuniklo, že len pár m od kostola, v zákryte s Trojičným stĺpom, medzi zvyškom z lipovej aleje, postavili SPP regulačnú stanicu (RS) plynu. Pri chudobe, akou trpí naše mesto na kultúrne a historické pamiatky, sa „podarilo“ projektantovi umiestniť RS rovno pred trojičný stĺp v kostolnej záhrade. To je jednoducho možné. Veď projektant nemusí byť práve zo Seredi… Ale na to tu má mesto odborné útvary, aby si takéto veci všimli. Či nie?

   Od pamiatkárov som sa dozvedel, že vo vzdialenosti 10m od historickej stavby – kultúrnej pamiatky nie je možné zo zákona inštalovať inú stavbu. Ale u nás to asi neplatí, ako aj v iných veciach. V tejto súvislosti som sa na odd. Územného plánovania a stavebného poriadku dozvedel že stavebné povolenie bolo vydané v súlade s platným stavebným zákonom a že pred jeho vydaním prebehlo v rámci MsÚ pripomienkovanie projektu. Verejnosť však o tom informovaná nebola, hoci z estetického hľadiska sa jej to týka. Výsledkom bolo, že min. 2 mesiace „svietila“ RS v podobe sivej krabice práve pred oným Trojičným stĺpom vo vzdialenosti menšej ako prikazuje zákon o ochrane pamiatok.

   V tejto súvislosti som zaregistroval, že opakované parkovanie áut dodávateľských firiem rovno pred hlavným vchodom do kostola  sa stalo akousi „normou“. Už som si tú „normu“ pomaly osvojil. Až dnes podvečer tam stáli až dve autá.

  Dokážem pochopiť, že takéto výnimočné situácie si vyžadujú aj výnimočné opatrenia. Tak som sa spýtal tam prítomných montérov, či majú od MsÚ povolenie tam parkovať. Nato mi vedúci pracovnej čaty slušne  odpovedal, že nie sú tam načierno a že primátor o tom vie! A že má na neho potrebný kontakt.

  Fí ha! Tak namiesto kúska papiera s krátkym textom o výnimke a s podpisom a pečiatkou príslušného referenta stačí (je treba?) vedomosť p. primátora! Aké jednoduché!

  Popri rozhovore s oným majstrom som ale zistil, že spomenutá RS bola preložená o cca 25 m ďalej od pôvodného miesta smerom k prevádzkovej budove Hubert.

Keďže sa nejedná len o hocijaké potrubie, ale o strednotlaký rozvod plynu, čo je vyhradené technické zariadenie, musí na to byť vypracovaná aj príslušná časť dokumentácie  obsahujúca túto zmenu.

 Tu si asi každý premýšľajúci človek musí položiť otázku: Kto zaplatí vypracovanie zmeny projektu a jeho realizáciu, keďže pred tým bol tento úsek potrubia vrátane RS už hotový?? Pre SPP to bola jasne naviac  práca. Alebo to primátor vyrokuje od SPP ako darček pre mesto?

– – –

Autor tohto postrehu a fotografií je redakcii známy. Na jeho žiadosť a z dôvodu jeho bezpečnosti  neuvádzame jeho meno.

Stanovisko vedenia mesta sme sa pokúsili zistiť telefonicky pred uverejnením článku u poslanca MsZ, viceprimátora a hovorcu Ľubomíra Veselického. Volali sme mu 2 krát počas pracovnej doby a na služobný mobilný telefón. Hovorca Veselický telefón nedvíhal, aj keď má priamo v popise práce komunikáciu s médiami a nerobí to zadarmo. Za výkon funkcie zastávanej na MsÚ tretie volebné obdobie Veselickému primátor mesta Martin Tomčányi  z rozpočtu Mesta Sereď (teda obyvatelia a občania mesta) nechal vyplatit cez  150 000 Eur. Z toho drvivú časť bez právneho titulu (zistenia hlavnej kontrolórky).

Podobné články

26 KOMENTÁRE

 1. To je svinstvo, čo sa tu robí a vôbec v našej republike. Ako riešia v Nemecku, Rakúsku osádzanie plynomerov, elektromerov…? Plynári, elektrikári… sú všemocní páni, že si kam sa im zamanie postavia elektrické stĺpy i do prostriedku chodníka, do dvorov, záhrad, ktoré sú v osobnom vlastníctve. Poškodené ohrady na rodinných domoch. Na to majú právo? Miesto toho, aby sa snažili urobiť čo najmenej škody, idú skratkou, aby oni mali uľahčené. To sa týka aj napr. stavbárov. Idú postaviť jednu búdu, vyrúbu polovicu lesa. Vidieť, akí odborníci to riadia.

 2. To čo za debila je projektant , že v tesnej blízkosti kostola postaví regulačnú stanicu plynu? To úmyselne urobil? Ale na MÚ s tým súhlasili? Asi počítajú s tým, že ak by náhodou vybuchla, zmetie kostol a zase sa nájde miesto pre nejakého podnikateľa. Je to debilita na kvadrát. Človekovi sa rozum zastaví. Čoho sa ešte dočkáme? Nechajme sa prekvapiť!

 3. Ludom to uz jebe. Riesit taketo hluposti. Asi keby tam nepracovali tak by tam neparkovali. Chcel by som vas vidiet ako by ste vsetky nastroje a material nosili cez tu cestu.
  Vsak uz trochu rozmyslajte… Za kazdu cenu len strasne „senzacie“ pisat. By som sa vam vykaslal na rekonstrukciu a odpojil vas tam…

 4. Zas sa vzdušuje nejaký retard, čo o manuálnu robotu ani nezakopol alebo nejaký chudák na dôchodku čo sa doma nudí..
  Že vyfintený fešáčik parkne svoje drahé fáro na prechod, zákaz, či chodník.., to nevadí nikomu. Ale chudákov s lopatou a krompáčom bude kritizovať?
  Komu tam zavádzajú? Pánbičkárom, čo sa nedastanú do kostola, či mamičke, ktorá s kočárikom potrebuje 3 metre široký jazdný pruh?

 5. Myslím, že tu nejde tak o zaparkované auta, ani o pracovníkov, ako o to umiestnenie regulačnej plynovej stanici. To zrovna museli dať pred kostol, to už inde nebolo miesto? To vadí, jej umiestnenie.

 6. Pre realita/pako : Keď zastavím vlastným autom na mojom zatrávnenom pozemku pred domom, policajt mi dá pokutu-státie na trávniku!
  Pako, nafoť si tie fára a pošli policajtom. Alebo pifuj na nete na chobotov, ktorí si to povolenie mali vybaviť. Porušujú zákon, v cenovej ponuke a staveb. povolení to majú
  Pako mimo stavby,ako často za deň vynášaš ťažké náradie z auta? Ráno a fajront,nie každých 10 min.
  A čo pri stavbe bytovky? Vercajch min 50m od stavby a 4-25 poschodí.
  Ps, kto je hlavný architekt?

 7. Pre realita/pako : realita vo Vinohradoch-starosta označil kamošovu stavbu za čiernu, išlo o drobnú stavbu na ohlášku do 25m2
  Pointa-starosta, šak som ty hovoril, že idem stavať, ohlásil som sa

 8. Realita.. 17. septembra 2020, 11:28 Každým svojim cólom len dokazuješ aký si úbožiak. Ak by si pozorne čítal a poniektorí ostatní s tebou, tu vôbec nešlo, o to že že tam stáli dve autá z pracovných dôvodov. Z textu to jasne vyplýva. Ide tu o to že takým počínaním sa len ľudia učia neporiadku. Načo vydáva mesto rôzne smernice, o.i. aj o parkovaní? Asi na to, aby sa dodržiavali. A keď to nie je možné, tak sa nato vystaví kus papiera s razítkom a zastrčí sa v aute za predné sklo a je po paráde! Ale z viacerých tvojich komentov jasne vyplýva že si potrebuješ len do niekoho kopnúť. Nie si náhodou dôchodca alebo ten retad retard práve ty?

 9. Jato.., o vykládkach na stavbách, či do obchodov by som čo to vedel povedať. To samé aj keď ideš niekam niečo robiť.
  Teba pi*ovať na chudáka vodiča, či robošov.., však?
  Keď si nejaký kkt niečo zadá, ale takéto veci už nerieši.
  A kde v pi*i majú nechať celý deň tie autá, keď ich vyložia. Či potom budú zas pi*ovať ostatný, že nemajú kde parkovať??
  Šli tam robiť, nikomu nezavadzajú a bodka.
  A k tým fešáčikom.. M.R. Štefánika je tým špecifická, Sereď všeobecne.
  Hlavne, že keď ideš vyložiť 50 kg vec na SNP, tak buzny z MsP sú za 10 sekúnd pri tebe, aby ťa zinkasovali.. Keď si príde típek do Lavazzy či do SLSP a dá ti na prechod alebo na zákaz, tak sa nič nedeje.

 10. Pre realita : aspoň to povolenie, inak je to porušenie zákona. Rieši firma, a nie ústne od starostu.
  A prečo len píšeš a neriešiš tie fára?
  Hádam ti vadia viac ako ja, už si ich mohol mať aj 3.
  O. I. Už si pochopil rozdielny postoj policajtov pri priestupkoch?
  Už si zistil, kto je architekt, a ako je označená a zabezpečená stavba?
  Kto je stavebný dozor?

  A nepochopil si vykládku nie materiálu, ale náradia. Napr Cenkros aj iné obsahuje tzv vedľajšie rozpočtové náklady, čo berie firma(bohužiaľ nie zamestnanci)

  Tak keď ti vadia fešáci, nájdi si fešandu, nepíš, ale foť. Alebo im dohovor, policajtov nebuď.

 11. Realita.. 17. septembra 2020, 14:19 preco klames? Mam prevadzku na SNP a v zivote som s MsP nemal problem. Ked som aj potreboval daco nalozit, vylozit zavolal som im a bez problemov som tam mohol stat kym som si to nevybavil. A pokutovat na nasej ulici som ich nevidel uz riadne dlho. Tak tu nezavádzaj. Zrejme mas na nich spadnute, lebo si si bol bagetku kupovat a auto si na drzovku vopchal do zakazu. Potom neni o com, si debil a pokutu si si zasluzil. A co sa tyka parkovania v clanku, nevidim v tom problem, su to robotnici, ktory nieco vykonavaju. Nestoja tam len tak, lebo sa im zachcelo. Netreba byt taky uzkostlivy, treba byt aj trosku tolerantny. Z nikoho z nas neubudne ked budeme chvilu tolerovat toto parkovanie.

 12. Všetko tieto spory v komentároch vyplývajú z toho, kde postavili regulačnú stanicu plynu. Však sa to vymyká zdravému rozumu, aby takúto opachu a ešte aj svojim spôsobom nebezpečnú postavil pred kostol, historický stĺp, oproti je MÚ, múzeum a hlavný ťah z BA do NR. Možno, že by to občanov zaujímalo, kto bol iniciátorom tohto bláznovstva? Mali si to dať pred svoj dom.

 13. Anonym, ja si do nikoho nechcem kopnúť.. Tu kopú iný do pracujúcich. A paradoxne páni podnikatelia, ktorí mnohokrát majú tieto veci mať doriešené ich nikdy neriešia ani so svojimi súkromnými autami.. Lebo raz je kamarát poslanec, inokedy člen MsP alebo dokonca samotný primátor.
  A čo mňa týka.., ja dodržujem predpisy, vrátane parkovania. Ale keď raz niekde s autom musím vliezť, lebo tam vykladám alebo pracujem, tak tam vleziem.
  Smutné je, že vo vyspelých štátoch EÚ s tým problém neni. Len tupá slovač tu bude osočovať chudáka, ktorého pošlú niekam robiť.

 14. Celý problém je v kvalite obsadenia stavebného úradu a hlavne v osobe Ing Halabrínovej, ktorá bez problémov vydáva stavebné povolenia v rozpore so zákonom, legalizuje dodatočne čierne stavby. Prečo asi?

 15. lukas 18. septembra 2020, 8:32 – obsadenie MsU uradnikmi je vylucne vecou statutara a primatora – cuduj sa svete, zase Martina Tomcanyiho.

  Asi kazda osoba pracujuca na urade vie, ze bez jeho vedomia sa neudeje prakticky nic.

  Obsadenie uradu konkretnymi ludmi mu teda vyhovuje. Ak by tomu tak nebolo, vymenil by ich…

 16. Ala hala brin, reality, podiely a provízie zo stavieb, pozemkov, povolení a schvaľovaní čiernych stavieb. Má prehľad/zo štátnej funkcie/o územnom plánovaní, pre stavebné firmy odklepne a po rieši.
  Vie zámer, pozemky a má firmy.
  Inak šikovná. Ako každý podv..

 17. Je to tak, ako píše M.M. Bez primátorovho súhlasu nevzlietne ani mucha z jeho stola, aj keby nad ňou bola lapanka.
  Pozrite si 1. časť záznamu z MsZ interpelácie poslancov k veci RS 0:38:40 až 0:42:10

  https://www.youtube.com/watch?list=PLnZEgU_G2DMlIn2sMiL-yDJqKs_Fj0cGV&v=qkCV8L51nMw&ab_channel=MestoSere%C4%8F

  citujem ho: „Je to ako päsť na oko…“ Snáď sa v odpovedi na interpeláciu dozvieme niečo o tom, ako si poupratuje medzi svojimi a hlavne to, kto to zaplatí, SPP alebo mesto Sereď, teda my všetci

 18. Každý sme pracoval, alebo pracujeme, kde podliehame vedúcemu, alebo riaditeľovi. Preto si myslím, že aj p. Halabrinová sama nerozhoduje o vydávaní stavebného povolenia. Ak je to v rozpore so zákonom, alebo stavba by mala obmedzovať susedov alebo okolie v ich súkromí, niekto za tím musí stáť, aby takéto povolenie získal. Tak isto, keď dostane povolenie na jedno, alebo dvojpodlažnú stavbu a on postaví o poschodie viac, ešte sa v tomto meste, alebo ani v našom štáte nestalo, aby musel stavbu odstrániť. Je jednoduchšie ju zlegalizovať, ako sa s vlastníkom súdne doťahovať. Slušní ľudia ťahajú za kratší koniec.

 19. Je to opacha, ktorá pred kostol, alebo kostolnú záhradu nepatrí. Poškodilo a narušilo to celý vzhľad a pohľad na kostol, priľahlý stĺp a kostolnú záhradu. Pýtam sa úradníkov mesta, máme v meste toľko kultúrnych pamiatok, aby sme ich mohli takto znehodnocovať? Čo na to stavebný úrad, prípadne niektorá z komisií (napr. kultúrna) zriadená MZ?

 20. Inak ceny parkovania sú v BA – Vrakuňa 272,30 pre jedno auto, pre podnikateľov 373,32 e a ZTP 21,96 e Sereď by mala trosku sa rozkukat nie len od brucha hádzať ceny, to ze sa 10.rokov nezvyšuje. Neznamená,ze teraz je dobre to zdvihnúť o 100%.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najnovšie články