štvrtok, 7 decembra, 2023

Novela zákona o odpadoch úspešne prešla

Najčítanejšie

Ďalší konkrétny krok v prospech nás všetkých, v prospech ochrany prírody a jej zachovanie pre našich potomkov z dielne Ministerstva životného prostredia vedeného Jánom Budajom z tohto týždňa:

Jan Budaj

Veľký úspech novely zákona o odpadoch, ktorý som v uplynulom týždni predkladal v NRSR. Poslanci nedali na strašenie obchodných skupín, hoci. proti zákonu sa zmobilizovali rôzne záujmové zväzy.
O čom hlasovalo tých 130 poslancov ?
1. Obce budú mať konečne garanciu, že ak ľudia separujú, neskončia separované druhotné suroviny na jednej halde, čiže na zmesovej skládke.
2. Organizácie zodpovedné za separáciu a odvoz separovaných surovín im už nebudú mocť vyhrážať jednostranným zrušením zmluvy.
3. Novelizácia umožňuje zrátať náklady súvisiace so separáciou a uložením odpadov a žiadať od výrobcov (tzn. pôvodcov budúcich odpadov) také poplatky, aby pokryli náklady.
Konečne bude šanca, aby sa viac separovalo a menej ukladalo na skládky.
4. Novelizácia vracia termín 1.1.2022 ako štart zálohovania PET fliaš a hliníkových obalov. Na jar sme termín odložili z obavy, že nezvládneme pandémiu, dnes vieme, že odkladanie nemá zmysel – sme a budeme odkázaní s ňou žiť.

Ďakujem poslancom koalície aj opozície za podporu.

Podobné články

1 komentár

  1. Všetko so všetkým súvisí. Je to síce pekné rozhodnutie, ale ako sa to má praktický uskutočňovať si neviem predstaviť, keď teraz, keď nie je to až také zložité, neseparujú odpad, ale hádžu to všetko hoci do ktoréhokoľvek kontajnera. Či sa budú prázdne PET fľaše, obaly od konzervy… donášať do obchodu, kde budú musieť pristavovať ďalšie skladové priestory? Či budú ochotní ľudia umývať plechovky…, alebo keď neumyté, potom ten smrad? Ale určite viem, že naši spoluobčania to robiť nebudú. Majú dosť peňazí na to, aby to robiť nemuseli. To je len moja úvaha, lebo naozaj si to neviem predstaviť v praxi.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najnovšie články