štvrtok, 7 decembra, 2023

„mesto sered ide zase zvyšovať cenu za odpad. To je najjednoduchšie, veď nech to občan zaplatí“ – píše občan v diskusii

Najčítanejšie

V diskusii pod jedným z článkov dnes večer pribudol príspevok hodný zamyslenia sa a komentárov občanov k jedinému čo vedenie mesta pravidelne vie – zdraženiu vývozu odpadu.

Idem od témy. Ale mesto sered ide zase zvyšovať cenu za odpad. To je najjednoduchšie, veď nech to občan zaplatí. Prečo sa mesto nezačne zaoberať riešeniami ktoré majú v iných obciach? Napr. V takej Salgocke ? P. Majko toto je aj návrh pre Vás, spraviť reportáž/ článok, ako funguje separovanie a vývoz odpadu napr. V Salgocke. Je to tu kúsok. Položenie otázok vedeniu, či plánujú niečo podobne zaviesť.
Tiež by som bol rad ak by sa na tuto tému rozbehla diskusia aj medzi obcanmi.
A sú aj iné obce na Slovensku, ktoré sa zaoberajú adresným spôsobom vývozu odpadu – občan platí len za to koľko odpadu vyprodukuje. Kto separuje platí menej. Prečo majú ľudia platiť rovnako keď jeden vyprodukuje plny smetiak a druhý iba štvrtinu?
Riešenia ako to dosiahnuť na trhu sú, treba ich len nasadiť a zrealizovať.

Znovu nás teda poslanci MsZ a vedenie mesta pripraví o peniaze. A to sme mali mať odvoz bioodpadu na desiatky rokov zadarmo (primátor Tomčányi za to udelil z verejných financií prednostovi Krajčovičovi 60 000 Eur odmien), zberný dvor zmenil pravidlá odoberania odpadu od obyvateľov mesta a poslanci mimoriadne štedro dotujú aktivity pre úzku záujmovú skupinu občanov.

Kladiete si aj vy otázku, kedy začne primátor od podriadených za naše peniaze vyžadovať zavádzanie progresívnych metód už dávno využívaných aj v menších obciach? Pýtajte sa primátora Tomčányiho a poslancov MsZ. Na základe aj vašej vôle majú v rukách nielen moc, ale aj zodpovednosť a podľa zákona aj povinnosť občanov – voličov informovať o činnosti súvisiacej s výkonom ich mandátu.

Podobné články

43 KOMENTÁRE

 1. Platí občan bývajúci v obytnom dome tak, ako bývajúci v rodinnom dome? Rovnaké množstvo odpadu vyprodukujú? Občanom bývajúcich v rodinnom dome sa odváža aj odpad zo záhrad a tiež sa im odváža veľkorozmerný odpad, čo mesto nerobí bývajúcim v obytných domoch. To je len na porovnanie, lebo všetci rovnako platíme, bez ohľadu na množstvo odpadu.

 2. Či budeme platiť viac alebo menej nič sa na tom nezmení. Všetko je o ľuďoch. Do kontajnerov nosia odpad z rodinných domov, z iných činžiakov, kde to majú bližšie. Keď sú plné, hodia to aj na zem. A tak to vidieť aj na iných veciach, napr. postriekané fasády na domoch, polámané lavičky… Vidím to už ako posadnutosť niektorých ľudí. Keby to mal nahradiť, druhýkrát by si to rozmyslel. Ale nič sa proti tomu nerobí.

 3. Nebudem rozoberať a anylyzovať váš odpad.
  Opýtam sa preto priamo.
  KTO tvorí ten odpad? Mesto?
  PREČO by malo mesto platiť za váš odpad?
  Tento výmysel nie je od mesta, toto sú „normy“, ktoré stanoví štát.
  Ak sa aj bude separovať a odpad bude na minime, aj tak štát „zo zákona“ dvihne poplatky za odpad, pretože ludí treba zdierať.

 4. Zberny dvor je zlata bana. Len skoda ze len pre niekoho a nie obyvatelov. Ivetka, chcel som reagovať na vas clanok ktory je az nechutne tendencny a dezinformacny ale zato silno proklamovany v prospech navrhu. Je to az nechutne ako sa snazite cielene manipulovat a podavat informacie obyvatelstvu ako nutnost vedenia mesta. A je az usmevne ako si svoju ucelovu dezinformaciu uzamknete voci prirodzenej kritike pod clankom. Preco ked napisete a zverejníte A cize tabulku nakladov, nezverejnite aj B, cize tabulku prijmov a to konkretne. Cize predaj komodít vytriedenych surovín ktore sa konkretne komu, v akom mnozstve a zakolko predavaju a daruju. Preco obyvatelom nenapisete info ktore firmy sa takto prisate podielaju na tomto obchode? Preco obyvatelia nevedia konkretne komu sa co a zakolko €/kg predava a DARUJE? NAMIESTO PREDAJA? Treba sa v prvom rade pozriet na tento biznis niekoho.

 5. ……PRE ODPAD
  Tento koment nemáte domyslený….je to len Vaša myšlienka ,nápad alebo predsudok….asi bývate v jednom z tých obytných domov. Je drzosť z Vašej strany hádzať všetkých do jedného vreca. Obyvatelia rodinných domov na odpad zo záhrad majú hnedé nádoby okrem klasických čiernych. Odpad zo záhrad, čiže bio-odpad(aj v zime) hádžeme na kompost ,kde následne po istej dobe zmulčujeme a vrátime do zeme. Otázka? kam ho hádžete Vy?? Ostatný odpad sa takisto triedi, treba sa ísť poprechádzať v čase odvozu po uliciach. Hmm a čo sa týka toho veľkorozmerného odpadu(mimochodom to je čo???) ak by sme si ho nahádzali do tých malých čiernych nádob, kam by sme dali ostatné smet? ….no neviem….

 6. Poplatok za tonu uloženého zmesového odpadu na skládku ukladá zákon a závisí od množstva vyseparovaného odpadu v %. Mestá o obce dotujú občanov v závislosti od toho ako uzná zastupiteľstvo za vhodné. Inak povedané obecný rozpočet dopláca rozdiel medzi vyzbieranými poplatkami, ktoré vôbec nie sú v cene reálneho uloženia odpadu. Odpad vyseparovaný, či už v nádobách alebo zbernom dvore odváža zdarma zmluvná Organizácia zodpovednosti výrobcov, ktorá vyzbiera poplatky od výrobcov odpadov. Koľko ton má zazmluvnených od výrobcov toľko ton odvezie z obcí zdarma. Čím viac budete separovať, tým viac organizácia odvezie a tým menej sa uloží na skládku. Spravodlivosť sa tu nedá dosiahnuť, rozdiel koriguje zastupiteľstvo. Inak separujú krajiny západnej europy a inak postsovietsky blog.

 7. V indii separujú tak že sa aj vykadia do toho ich potoka a ten to odplaví… niečo ako v bližšie nešpecifikovaných komunitách… tam napriek tomu že sa neseparuje, za ich odpad zaplatia podctivo platiaci…

 8. pre: „Anonym“ 13. decembra 2020, 15:55

  a podľa vás ako ten občan z obytného domu má „odpad zo záhrad“…?! čo si orezuje stromi…?!
  Ten veľkorozmerný odpad (mimochodom asi viete čo to je, keď o tom píšete) je nábytok , veľká biela, čierna technika, haluze atď… si viete odniesť na zberný dvor s autom ako občan z bytovky…. nám dávajú pokuty za to že, dáme napr. starú skrinu, chladničku pred kontajner a vy si jednoducho položíte pred dom a HOTOVO, nech sa postarajú…
  A ešte vám pri každom dome musia zastaviť osobitne naložiť, vysypať a nám pri bytovke nakladajú veľké „spoločné kontajnery“, takže tých úkonov v prepočte na jednu osobu je niekoľko krát menší a tým aj menšie náklady…
  Pravidelne máte vyvážaný nadrozmerný odpad zo záhrad a staré veľké veci…
  Tak o tej drzosti o príspevku „odpad“ pomlčte a šuchajte nohami, lebo napísal len a len PRAVDU !!!

 9. …… pre bytovka vs dom
  Fíííha to už akože niekto sa tu ide dohadovať za smeti, no dosť prízemné. Bio odpad majú asi všetci, jedine že by niekto nejedol ovocie ,zeleninu a podobne….HOTOVO s nadrozmerným odpadom nemá nikto, kto nechce mať bordel na dvore, čiže sadnem do auta a idem si to odniesť sama a postarať sa musíme asi taká je tá PRAVDA.

 10. Bytovka…. ma pravdu. A kuchynsky odpad zatial nie je BRO. A ten skutocne staci vylozit v urcity den pred dom. Nadrozmer je samozrejme nieco ine. Ale na druhu stranu, ako k tomu pride niekto, kto nikdy nevyuzil zberny dvor a plati aj zaneho.

 11. Je skoda, ze mi nik neodpovedal na jednoduchu otazku – „kto je mesto“?

  Ludia, uz si konecne uvedomte, ze mesto nie je Tomcanyi, Krajcovic, Veselicky, poslanci ani budova MsU.

  Mesto sme MY VSETCI. Preto nazyvajme veci pravymi menami. Ziadne „mesto“ nam NIC NEDOTUJE. Vsetko – materske skoly, zakladne skoly, rekonstrukciu chodnikov a ciest, spominany zber odpadu, dotacie pre kluby aj miliony pre futbalistov, ale aj platy primatora, poslancov a vsetkych uradnikov, ako aj prevadzku mesta, teplo ci zimu v kancelariach MsU a rezie – to vsetko platime MY VSETCI !!

  Nase podielove dane, nase poplatky a teda nasa praca je to, co drzi vsetko nad vodou.

  Preto je na obcanoch, kam chcu smerovat svoje peniaze prioritne. Preto je na nas, ake chceme mat mesto.

  A preto je tak nebezpecne zvolit do funkcii v samosprave ludi, ktori rozmyslaju, rozhoduju a konaju tak, ako Tomcanyi, Veselicky a vacsina poslancov.

  Ktori ignoruju a porusuju zakony, schvaluju ich porusovanie a dokonca ktori na za „obielenie“ nezakonnosti v meste kludne zdvihnu ruky, aby primatorovi robili akoze krytie pred zakonom.

  Rozmyslajte, ide o buducnost nasu a nasich deti, ale aj buducnost ich a ich deti. Na Kicurovcoch a ostatnych zmrdoch vidime, ako velmi sa moze odlisovat…

 12. podľa § 22 ods. 1 zákona Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. zo 6. septembra 1990 o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov je samostatným územným samosprávnym a správnym celkom SR. Mesto má svoje územie, ktoré tvorí jedno alebo viac katastrálnych území.
  Mesto je právnickou osobou, ktorá združuje osoby, ktoré majú na jeho území trvalý pobyt a ktorí vykonávajú samosprávu mesta (pozri miestna územná samospráva) prostredníctvom volených orgánov mesta (primátora, mestského zastupiteľstva), miestnym referendom a zhromaždením obyvateľov mesta. Samosprávna pôsobnosť mesta môže byť obmedzená len na základe zákona.

 13. Najlacnejšie z okolia a Majko sa zase sťažuje? 😀 😀 A ľudia ovečky mu zase na to skočia 😀 Ľudia sol je hnoj na ohováranie, prišiel som sem po pár mesiacoch a pointa tejto akože stránky sa nezmenila 😀

 14. Peter zúfalci bezbreho obhajujú neobhájiteľné. Veď odvoz BRO aj olejov má mesto „zadarmenko“ už od 2013 až do 2045, kedy sa za to rozdávali odmeny. Len ľudia ako ty na to zabudli, alebo chcú, aby zvyšok obyvateľov na to zabudol.

 15. Obyvateľ: prečo odbáčas od témy? Takto dopadne každý rozhovor kde niekto dá argumenty a druhá strana IBA…….. výhovorky, plače a pod. 🙂

  uži si život a nebuď na tejto hnoj stránke 🙂 potom že si negatívne naladený 🙂 Pekný deň 😉 Idem preč, prídem pozrieť o mesiac či si si niečo zobral z toho 🙂

  Jozef: asi nie 😉 čítaj s porozumením 😉

 16. Nejde o to, ze Ga a Sa nenavysili, ale ten rozklad ceny. Bro, propagacia, posudky …..zberny dvor. Ako pise Majko, nie mesto… My, co platime dane, myslim podielove, z ktorych mesto zije, si v nich platime aj tie sluzby, ktore teraz navysuju. Nie zabavky pre vyvolenych, odmeny svojim ludom ale sluzby obyvatelom.

 17. Peter, prečítaj si zaručene objektívne spravodvajsto a zaujímavosti, ktoré na 100% nebudú nikoho propagovať ani zviditeľňovať. Určite si aj ty dostal do schránky Seredsity, kde sa toho určite dočkáš.

 18. Vy platíte akurát tak prd. Jediný kto o tom rozhoduje sú poslanci a nespraví s tým nikto nič ani Vy ani Majko… môže te tu akurát tak reptať ako na stanici pri pive

 19. ale Majko má smutnú pravdu.sme tupáci čo si nechajú opíjať sa rožkom od primátora a jeho riťolezov poslancov a tiborka.majko to vždy napíše tak že to musíme pochopiť všetci

 20. Fabriku v Seredi budú predávať v aukcii.
  Do Serede prichádzali s tým, že nechcú len zarábať, ale aj pomôcť mestu. Sľubovali, že ho vyčistia od plastov. Firma PCP Invest chcela spracovávať plastový odpad na kvapalinu, ktorá bude vlastnosťami podobná palivovým olejom.
  Tento príbeh však nemá šťastný koniec. Napriek tomu, že investícia do fabriky dosiahla desiatky miliónov eur a svojho času bola jednou z najväčších v seredskom regióne, dnes za zlomok sumy končí v dražbe.
  https://index.sme.sk/c/22537444/odpad-plasty-projekt-pcp-invest-sered-skoncil-drazba.html?ref=trz

 21. dnes som si pozrel Seredsity. Už mi tam chýba iba chválospev na tatka. Mladé brucho vykročilo na cestu vedúcu na stoličku na ktorej sedí staré brucho.

 22. Pre Anonym. No tak to mesto v žiadnom prípade nerobí. V prvej vlne korony poslanci prijali uznesenie, že v roku 2020 nebudú mať žiadne odmeny. Na konci roka 2020 uznesenie zrušili a prijali nové a odklepli si odmeny. Skús hádať, kto bol iniciátorom.

 23. Anonym 15. decembra 2020, 0:20 – ako citame vyssie v diskusii, nie je to az tak pravda. Stat a samosprava prostrednictvom bezcharakternych ludi vo volenych funkciach okrada tisice rodin, no vdaka skorumpovanym policajtom, prokuratorom a sudcom niektore vyrazne zvyhodnuje a dokonca dotuje.

  Len treba bezacharakternych ludi vo funkciach a skorumpovanych policajtov, prokuratorov a sudcov verejne pomenovat tak, ako ich krstili ich rodicia a ku konkretnym menam priradit konkretne funkcie, ktore zneuzivaju.

 24. Ach vidím, že stále je tu veľa divne zmýšľajúcich ľudí. Napr. Peter, tvrdí ze mame najnižšie ceny v okoli. Dal si si námahu a preskúmal si si aj iné mesta, obce v SR? Mame snáď najnižšiu cenu v SR? Alebo ti stačí argument, že v Šali majú viac, lebo ľudia v Šali sa tiež nezaujímajú o to koľko platia. A je im jedno že platia veľa a mohli by menej?
  Prečo si ľudia berú príklad vždy z tých horších?

  Kto meria koľko odpadu sa vyvezie z mesta ? Odpoved je nikto!!! Mesto zaplati za toľko ton, koľko mu firma čo vyváža odpad naúčtuje. Myslíš že nejaký úradník z mesta to tam chodí vážiť a kontrolovať?

  Mojim prispevkom som chcel rozbehnúť diskusiu ako platiť ešte menej, ako prinútiť ľudí separovať a starať sa o živnostné prostredie a planétu. Jedine ako ludi prinutit, je motivovať ich finančne.
  Možnosti na trhu sú a niektoré obce ich už zavádzajú. Prečo nie Sered ?
  Jasne existuju aj určite prekážky( dom vs. Činžiak atd) ktoré treba vyriešiť. Nič nejde jednoducho. Ale treba niekde začať.
  A áno sú tu ľudia, ktorí nedbaju na životne prostredie, ti sú aj budu ale treba začať postupne a od seba. Nepozerajte na Indiu a majoritu, dôležité je že V tvojej peňaženke zostane viac EUR a nakoniec to pochopí aj majorita.
  A ja verím, že mnohym ľuďom by tých pár ušetrených EUR a možno u niekoho aj desiatky pomohli v tejto dobe – za odmenu že separuje a triedi odpad.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najnovšie články