štvrtok, 7 decembra, 2023

AKO STÁLE DOVÁŽAME NA SLOVENSKO ZAHRANIČNÝ ODPAD

Najčítanejšie

AKO STÁLE DOVÁŽAME NA SLOVENSKO ZAHRANIČNÝ ODPAD
🗑 Na Slovensko stále vo veľkom dovážame zahraničný odpad. Ukazuje to aj najnovšia kauza nelegálnej skládky pri Seredi, kde miestny podnikateľ priváža plastový odpad zo zahraničia. Kamióny tu to bez akýchkoľvek problémov na mestský pozemok vozia odpad aj napriek tomu, že tým porušujú zákon aj nájomnú zmluvu. Po opakovaných upozorneniach začala konať Inšpekcia životného prostredia aj polícia. Tento prípad je však len vrcholom ľadovca nelegálneho obchodu s odpadom na Slovensku, ktorého hlavným dôvodom sú najmä nedostatočné kontroly na hraniciach a smiešne sankcie. Zisk z tohto “obchodu” so životným prostredím totižto niekoľkonásobne prevyšuje pokuty.
🚛 Dovoz za účelom zneškodnenia je zakázaný, no dovoz odpadu za účelom jeho “zhodnotenia” už povolený je. Aj preto na Slovensku niektoré záujmové skupiny plánujú výstavbu ďalších spaľovní. Musíme si však uvedomiť, že pokiaľ nemajú byť tieto spaľovne stratové, budú nútené dovážať aj odpad zo zahraničia.
👉. Prípadov nelegálneho dovozu odpadu je veľa, v niektorých krajinách ho absolútne odmietajú a považujú ho za neprijateľný. V iných v ňom zas ľudia vidia dobrý biznis, kvôli ktorému opäť zdravie ľudí a životné prostredie idú bokom. Čo s tým vieme spraviť? Pokiaľ nechceme aby bolo Slovensko skladiskom odpadu z iných krajín, Ministerstvo životného prostredia musí v prvom rade zvýšiť kapacity kontrol na hraniciach, ktoré sú momentálne nedostačujúce. A taktiež navýšiť sankcie za porušovanie zákona. V Európskom parlamentne budem otvárať tému transportov odpadu a spravím všetko preto, aby sme dovoz odpadu obmedzili.

Podobné články

10 KOMENTÁRE

 1. Aj voči kontrolám, ktoré pustia kamión s odpadom na naše územie, treba vyvodiť také dôsledky, že by si to rozmysleli, či za úplatok ho pustia, alebo budú znášať dôsledky na ktoré si budú dlho pamätať a či sa im to oplatí? Lebo doteraz sa nechajú uplatiť.

 2. Nestačí obmedziť odpad k nám voziť, ale aby si každý štát svoj odpad likvidoval sám. Keď sa u nás, v takom malom štáte má urobiť skládka odpadu aj pre okolité štáty, tak nech si ju každý vybuduje doma. Predsa Slovensko nie je opustený ostrov, aby sa sem dovážal odpad. Zemeguľa je už jedno veľké smetisko a ešte čo bude?

 3. odpad 18. januára 2021, 21:08 – ak mate rodinny dom a zahradu, nechate si stovky az tisicky ton odpadu zo zahranicia na neho navozit, ked z takehoto konania nemate financny prospech?

  Dakujem za odpoved.

 4. Pán Majko, tým nebolo myslené, aby si sám občan likvidoval odpad, ale každý štát. Možno, že to bolo trochu nejasne napísané. Prepáčte!

 5. pre Miloš Majko 18. januára 2021, 23:55
  Miloš, toto je zas a znova krásna ukážka neschopnosti našej legislatívy akokoľvek zakročiť voči zahr. dovozcom odpadov. Odchytí sa kamion s bordelom? Nemá v poriadku papiere? Okamžite vyťažiť vodiča, a firmu riešiť exemplárne. Rovnako tak objednávateľa prepravy a všetkých zainteresovaných. Ak je to zahr. firma, zakázať im vstup na územie SK. A tlačiť nato, aj v europarlamente. Lenže, vieme ako to funguje. Sme len Slovensko. Europoslanci mimo Uhríka držia huby, a spokojne šúchajú s nohami. A tak to funguje so všetkým, proste nás majú na háku. Taký sme „dôležitý člen! EU. Lebo smetisko v Malom Háji je len jedno z mála, ktoré u nás sú. A to ešte plastové fľašky sú nič v porovnaní s tým, čo sa na niektoré lokality celé roky navážalo. Vie si niekto predstaviť, žeby toto fungovalo v Rakúsku, v Nemecku, či vo Francii? Firma by už neexistovala a majitelia by bručali v lochu. Ale u nás je to biznys in.

 6. Ako bolo pred časom publikované, že tieto bohaté krajiny vyvážajú odpad až do chudobných ázijských krajín. Je to najväčšie svinstvo zneužívať chudobnejšie krajiny. Preto každá krajina by si mala likvidovať sama doma. Preto mám aj taký pocit, že do EÚ nás prijali len preto, aby mali odbytište svojich výrobkov a nám zlikvidovali hospodárstvo a navyše, aby mali kam odvážať odpad.

 7. tak mimo Uhríka, tak dobre som sa dávno nezasmial. Mimo toho, čo tam za celý čas ani pol slova neprehovoril, čo po ňom ani pes neštekne. No daj ešte zopár takýchto vtipov, nech mám lepšiu náladu.

 8. pre Anonym 19. januára 2021, 14:55
  Netreba písať vtipy, najväčší fór na teba pozerá zo zrkadla. Tak sa do neho mrkni a nasmeješ sa, ajajajaj.

 9. Halooo politický imbecili, viete to už asi 30 rokov že sa k nám dováža všetok odpad z celej EU a taktiež aj radioaktivny, ktory sa zakopava a zalieva betónom, to doteraz nikomu nevadilo? Ale keď zberné suroviny 2019 začali zdvojnasobovať ceny, tak začalo byť zle. Vela stažností, kam sa bude odpad vyvážat? Niektorý dovozcovia majú ešte zazmluvnené staré ceny. A to že sme si vyrúbali všetky lesy a predali do EU ako drevo napadnute hmyzom za smiešnu cenu, a pritom všetko drevo je zdravé !!! A všetko to má pod palcom štátny sektor…. Korupcia a klamstvá cez 30 rokov !

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najnovšie články