Toľko známy, ľuďmi pri moci často zabúdaný a v súčasnosti žiaľ aktuálny výrok.
Je tomu rok po viac ako dekáde vládnutia strany SMER-SD a členov súčasného HLASu v znamení hesla a stratégie „Vyhraj voľby a môžeš všetko“ umožnila vytvoriť Kočnerove opičky Jankovské, nebetyčného ko*ota Trnku, na miesto policajných šéfov dosadila ľudí dnes vo väzbe čakajúcich na ukončenie vyšetrovania zločinov páchaných v zastávaných funkciách a morálku spoločnosti dostala na úroveň rovnajúcu sa čistej nule.
Nielen menovaní ale túto spoločnosť sprznili, korumpovali a s korupciou naučili žiť. „Politici“ pri moci za dvanásť rokov systém doviedli takmer do dokonalosti, kedy naprieč spoločnosťou zaviedli vytvorili podmienky na prosperitu nie slušných a čestných ľudí a podnikateľov, ale „ich ľudí“, známych a prisluhovačov.
A je tomu rok, čo Slovensko po dlhej dobe dostalo ďalšiu šancu vziať si ukradnutú krajinu späť.
Vláda Igora Matoviča sľúbila zmenu. Sľúbila nám Slovensko, z ktorého naše deti nebudú musieť utekať do civilizovaného zahraničia pred skorumpovanými politikmi, policajtami, prokurátormi a sudcami.
Je ťažká doba a nikdy v histórii žiadna vláda krajinu neprevzala v stave, v akom tomu došlo práve pred rokom. Nielen už spomenutá korupcia a vo funkciách ľudia napojení na mafiánske štruktúry hlboko zakorenené v spoločnosti, ale aj celosvetová koronakríza spôsobili stav, kedy zmeny a reformy prichádzajú pomaly a ťažko.
Predstavitelia víťazných strán vo vedení štátu ale musia vidieť aktuálny stav spoločnosti a vnímať fakt, že ľudia majú konfliktov, hádok a politických hier po krk a ich trpezlivosť je na hrane. Pomoc podnikateľskému sektoru na Slovensku patrí medzi najnižšie v EÚ a to napriek tomu, že podnikatelia takto malej krajiny majú z krajín EÚ jedny z najťažších podmienok na podnikanie aj bez krízy. Malý trh drvený silnou konkurenciou nadnárodných reťazcov a firiem a prísna legislatíva v kombinácii s byrokraciou dáva zabrať každému podnikateľovi. Dnes je na kolenách väčšina menších obchodníkov, reštaurácií, kaviarní, ale aj poskytovateľov služieb. Sú zadĺžení a pred, alebo po krachu. A že vládna kríza k tomu?
Na kolenách je aj drvivá väčšina bežných ľudí zápasiacich s úvermi, neistotou a vystresovaných (inak nie dostatočnými) rok sa ťahajúcimi opatreniami v súvislosti s koronakrízou.
Nová vláda sľubovala zmeny. Tie sa ale neudejú bez zásadných personálnych zmien aj na nižších stupňoch riadenia polície, prokuratúry a justície. Nevyhnutná je legislatíva, ktorá znemožní tunelovanie verejných finančných zdrojov a zneužívanie volených funkcií už v najmenších samosprávach. A k týmto zmenám nedošlo.
Za jednoznačné a nespochybniteľné považujem – ak nevymenia politici staré personálne obsadenie na nižších stupňoch riadenia kľúčových inštitúcií, budú vymenení oni samotní.
Už krátko po zadržaní prvých podozrivých zo závažnej trestnej činnosti bol vidieť zmätok a strach v očiach ďalších, ktorí ešte aj dnes majú pri posteli zabalenú zubnú kefku a uterák čakajúc, kedy kto prehovorí a spôsobí ich zatknutie. Dokedy?
Zadržanie z korupcie podozrivého šéfa SIS (a ďalších funkcionárov tajnej služby) napovedá, ako veľmi je dôležitá legislatíva neumožňujúca takéto fatálne zlyhania u ľudí na tak významných postoch. A dokazuje, ako dôležitá je pre spoločnosť morálka, etika a určitý pud sebazáchovy, ktoré takéto zlyhania jednotlivcov neumožnia.
Súčasní víťazi volieb (zatiaľ) majú v parlamente ústavnú väčšinu. Majú teda šancu pre Slovensko vykonať veľa dobrého. Či sa tak stane a či historickú šancu nevymenia za svoje osobné mocenské ambície, uvidíme už onedlho.