nedeľa, 1 októbra, 2023

„Včasná informovanosť širokej verejnosti zo strany mesta s možnosťou vyjadriť sa k návrhu, ostala bokom“ – Ľ. Veselický v r. 2009

Najčítanejšie

Sereď / Písal sa rok 2008, konkrétne 23. máj, kedy tu na Seredonline pribudol prvý článok týkajúci sa námestia v Seredi pod názvom „Námestie nie len podľa názvu“. Odvtedy len v starom redakčnom systéme je archivovaných 53 materiálov, ktoré sú sústredené v rubrike „Revitalizácia Námestia Slobody“.

Opätovne v máji, o rok neskôr, teda v roku 2009 autor Ing. arch. Róbert Král, vtedy štúdie v jednej z kaviarní občanom odprezentoval, ako bude námestie vyzerať po revitalizácii, ktorá sa spúšťala. Pripomeňme si to na videozázname:

Že sa vám niečo nepozdáva? Že už titulná fotografia nezodpovedá súčasnému stavu? No, to sa stáva. Problém je, že realita predstavenému návrhu nezodpovedala ani v čase vykonania samotnej revitalizácie. V čom sme boli oklamaní, si postupne povieme s doložením podkladov.

Proces revitalizácie námestia sme sledovali veľmi podrobne priebežne a 28.5.2009 sme v článku pod názvom „Informovanosť občanov bola nedostatočná“ verejnosť informovali nasledovne: „Na podnet pána I.Sklenára som dal návrh na doplnenie uznesenia, aby sa i keď v pomerne krátkom čase mali možnosť vyjadriť tí, ktorí budú mať záujem. S poľutovaním musím konštatovať, že v tomto prípade, ako aj v prípade budúcnosti prevádzky tepelného hospodárstva, ktoré bolo opäť prezentované iba členom komisií MsZ včera, mesto nezabezpečilo takú informovanosť svojich občanov, akú si spomínané akcie zaslúžia“ – napísal autor článku Ľubomír Veselický a pokračoval: „Keby neexistovali nezávislé internetové noviny www.seredonline.sk, tak sa o pripravovaných zmenách dozvedia obyvatelia Serede až vtedy, keď sa začne niečo búrať a niečo stavať.“

Dlhodobo tvrdím, že súčasný viceprimátor a stále poslanec a jeden z hovorcov Ľubomír Veselický nebol vždy človekom neschopným verejne vystúpiť a pomenovať veci pravými menami. Páči sa mi hlavne jeho ocenenie zásluh seredonline.sk a preto aj po 12 rokoch budeme konať rovnako, ako v čase, kedy sme od Ľ. Veselického oprávnene získali pochvalu.

Píše sa máj 2021 a v meste sa chystajú opätovne veľmi vážne investície, ktoré svojou podstatou na dlhú dobu ovplyvnia dopravnú infraštruktúru v meste a bezpečnosť stále viac ľudí pohybujúcich sa na bicykloch. Mesto konečne rieši cyklotrasu od mosta ponad rieku Váh po železničný most a opätovne koná rovnako ako sa dočítame v oprávnenej kritike Ľ. Veselického. Dnes viceprimátorovi Veselickému vynechanie verejnosti z diskusie ako a kadiaľ má cyklotrasa byť smerovaná nevadí?

Na tak závratnú zmenu názorov sme sa chceli spýtať aj Ľubomíra Veselického, no telefón nedvihol.

Na to, ako chce mesto riešiť cyklotrasu,  sa spýtame kompetentných.

Cyklistov skutočne pribúda a tým aj nároky na infraštruktúru. Čo si myslíte? Majú čo povedať obyvatelia mesta k tomu, kadiaľ a po akej cyklotrase sa budú voziť? Kedy sa verejnosť dozvie, že cyklotrasa je momentálne predpokladaná tak, že jej ustúpi ďalšia – žiaľ jedna z posledných – vzrastlá lipa na námestí? A pýtame sa verejne, dokedy bude vedenie mesta ignorovať právo občanov spolurozhodovať o tom, ako budú ich spoločné peniaze využité?

Podobné články

5 KOMENTÁRE

 1. Veselický ty si obyčajný had.Sem tam som o pánovi Majkovi pochyboval,ale toto ma dorazilo.Doteraz som hľadal ten tvoj článok lebo som tomu neveril a je v archíve.Ty had jeden nehanbíš sa aj zo svojim bruchatým šéfom ráno pozrieť do zrkadla?Fuj ste horší ako prasatá!!!!!

 2. Vážení diskutujúci, Nevhodné a urážlivé vyjadrenia niektorých diskutujúcich smerom k Ľ. Veselickému na jeho charaktere nič nezmenia. To by mal mať každý, kto sem niečím prispeje v diskusii na mysli.

  Moje skúsenosti v tejto oblasti hovoria, že praktiky v informovanosti občanov zo strany mesta spred r. 2009 sa zachovali až do dnešných čias. Dôkazom je aj obsah tohto článku.

  Spomenutý investičný zámer mesta (ako prvotná informácia) vybudovať cyklotrasu v podobe projektu (ešte stále živého) sa dostal členom komisie pre Rozvoj Mesta a Životné Prostredie (RMaŽP) až 23.12.2020 elektronickou poštou s tým, že termín na pripomienky bol stanovený do 10.1.2021.Prečo práve v tomto časovom úseku? A prečo bez diskusie na komisii?

  Neskôr som zistil, že ešte v priebehu r.2020 prebehli nejaké rokovania medzi mestom Sereď a projektantom cyklotrasy a tiež KPÚ TT. O ich priebehu žiaľ nikto z členov komisie vrátane jej predsedu nevedel nič. Ten navrhol projekt. manažérovi mesta, ktorý oslovil 23.12.20 členov komisie, zvolať ku danej téme stretnutie aj za účasti projektanta. Stalo sa tak len tri dni pred samotným zastupiteľstvom (18.2.21) avšak v oklieštenom počte, dvaja prítomní z deviatich, z dôvodu „pandémia“. Pozn. o štyri dni neskôr sa zišlo v tom istom priestore celé MsZ……
  Na stretnutí mali byť prerokované pripomienky členov komisie, samozrejme bez diskusie, keďže tam neboli prítomní. Zo stretnutia spravil poslanec O. Kurbel zápis, z ktorého som sa o.i. dozvedel, že navrhnuté trasovanie Cyklocesty (začína pri zadnej bráne Zámockého parku a vedie cez park až po hlavný vchod pri Lidli a na tomto úseku je spoločná s chodníkom pre peších) je jediné možné riešenie, ktoré podporuje aj KPÚ TT. Preto žiadne alternatívy. Oslovil som teda KPÚ o podanie vysvetlenia. Ich odpoveď však bola pre mňa hodne prekvapivá: „KPÚ sa ku návrhu projektovej dokumentácie doteraz (11.3.21) nevyjadril“. Čiže čisté zavádzanie členov komisie.
  Celú túto tému potom otvoril predseda RMaŽP na komisii 16.4.21 s výsledkom, že predložený návrh projektu nezískal u väčšiny členov komisie podporu. V tomto zmysle poslanec a zároveň predseda komisie R. Král informoval na MsZ 22.4.21 aj poslancov. Tí predložený návrh nakoniec v potrebnom počte hlasov odsúhlasili aj bez toho, že by bolo pred tým vypracované a schválené zadanie na projekt a o predloženom návrhu boli podrobne informovaní a prebehla riadna diskusia.
  Takže v prístupe informovanosti občanov mesta oproti r. 2008 nič nové, aj keď už 10r. to mohol zmeniť práve p. poslanec a viceprimátor Veselický.

  Ospravedlňujem sa za tak dlhý príspevok, ale viac sa to skrátiť nedalo. Z môjho pohľadu na vec, by zatiaľ ešte len projekt nemal zostať v očiach obyvateľov mesta nepovšimnutý. Im bude slúžiť!

 3. Ivan Sklenar myslim si, ze dostatocne jasne a zrozumitelne vysvetlil, za akych hlupakov ma vedenie mesta a vacsina poslancov MsZ nas obcanov.
  Myslim si, ze viac nateraz pisat netreba…

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najnovšie články